Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Gutui și vin fiert pe ghețar


797 raspunsuri la acest subiect

#461
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 15:51

Buna dimineata (la mine) - ploua zdravan la mine. Ploaie abundenta ca de vara dar e frig si mi-a fost o lene cumplita sa plec la servici azi. Am reusit sa ma mobilizez pentru ceva sport de dimineata (chioara si cam semi-adormita) dar am zis sa reincep munca cu elan :) :)

 

Gata vacanta de Thanksgiving, merg iar la munci full-time. Incep sa ne testeze saptamanal la servici, avem de ales intre luni si marti si am ales martea sa ma dau cu batzul in nas sa nu o iau chiar de luni. 

 

Am avut toate bunele intentii sa decorez si eu de Craciun dar m-am razgandit si am lenevit pe canapea (mai ales sambata/duminica). Am vazut un serial cu Nicole Kidman si Hugh Grant (The Undoing) - chiar bun a fost; sa vad acum daca fac seria doua. M-am plimbat mult pe plaja (am avut noroc de niste zile cu soare in weekend)...lumea iese acum cu caii pe plaja; cainii insa nu fost chiar incantati. La plaja ai voie sa ii lasi liberi (pe caini) dar cand apar caii, majoritatea ii pun inapoi in lesa de frica sa nu se sperie unii pe altii. 



#462
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 16:58

Noi impodobeam casa + brad odata, cam dupa 15 decembrie (depinde si cand luam concediu) dar de cand avem mimozele am inceput sa mutam data tot mai devreme. Mie imi da o stare de bine sa pun toate briz-brizurile si luminitele pe care altfel nu le am pus in timpul anului. 

 

Miha, imi pare rau sa aud de umar. Mia e putin pana pe 8 - macar poate ai unm raspuns atunci.

 

Ant, sper sa fie ok cu batzul maine.



#463
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 19:17

Si eu l-am trimis pe CCS sa-si dea cu batul in nas.

Nu pot sa spun ca am febra mare, de fapt fac doar seara, dar am mici, mici frisoane, ma mai doare capul, in rest sunt chiar foarte bine. Atat de bine incat am mancat cartofi prajiti.

Si am mai avut si rabdare si neuronii aranjati sa citesc primele 2 capitole din Minima Moralia. Nu am sa o mai fac pentru ca m-am cam enervat. 

 

La noi a nins putintel. A pudrat asa, bradutii.



#464
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 19:48

La multi ani Andreelor si Andreilor!

 

Seara buna voua. Eu sunt la siesta copiilor si scriu ca sa nu adorm. Tare somn imi e.

 

Ieri am fost cu baiatul sa-i cumpar patine. E un magazin care are si noi si second hand. Si unde poti sa dai la schimb patinele vechi, ceea ce am si facut. I-am luat o pereche in stare foarte buna, majoritatea copiilor le poarta un sezon, atat. Si am dat la schimb doua perechi din anii trecuti. Le-a si ascutit. Acum sa vad unde patineaza, la noi s-a incalzit, patinoarele exterioare nu-s gata inca, la patinoarul interior s-au schimbat regulile, e cu programare, sa vedem.

 

Ioana, cand va aud ca mergeti la activitati cu fetele, sunt invidioasa. La noi s-au inchis toate de prin septembrie, bazinele de inot, bibliotecile, parcurile de distractii, zoo, tot.

Pe mine ma deprima lipsa de activitati, chiar weekendul asta am avut o stare asa, gri. Copilul pare multumit toata ziua cu nasul in tableta dar nu il pot lasa asa. Mai mergem prin parc, dar in sezonul rece nu e asa de tentant.

 

Mianna, sper ca ai ajuns cu bine acasa, cu tot cu mama, daca am inteles bine. E bine ca sunteti impreuna de sarbatori. Cred ca si in carantina sunt permise calatorille cu un motiv intemeiat, cum ar fi sa-ti iei mama acasa in timpul sarbatorilor.

Si la noi sunt inca permise calatoriile in interiorul provinciilor, inter-provincii nu mai stiu care sunt regulile.

 

De decorat nu am decorat inca nimic acasa, poate in weekendul care urmeaza. Ma enerveaza ca trebuie sa scot cutiile cu globuri din boxa, unde-s toate inghesuite dupa opt pneuri (cele de vara si cele de iarna ale masinii vechi, pe care n-am reusit sa le vand). Apoi cumparatul si mai ales transportul bradului, nu  vreau sa-mi umplu masina de ace, deasupra nu stiu sa-l fixez, etc. Noi vrem in fiecare an natural, nu stiu, fara mirosul de brad parca nu-i Craciun. Avem un supermarket si un mall vizavi de noi, nu mai stiu daca primesc brazi acolo, daca da, vom merge pe jos sa cumpar unul.

 

Le doresc teste negative tuturor celor care se testeaza zilele astea.



#465
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 20:10

La multi ani sarbatoritilor  [artif]

La noi e nepotul Andrei, i-am dus la pranz un tortulet si pe seara ne-a adus cumnata jumate de tort de biscuiti si jumate din tortulet  [:D]



#466
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 20:32

 

mianna dar daca e carantina, de ce călătorești? 
 

 

era programata calatoria de ceva timp, si n-am periclitat nimic, am mers cu niste prieteni cu masina si tot cu ei m-am intors. era singura sansa sa-mi mai vad mama anul asta, fiindca de sarbatori nu ma mai duc. carantina se anunta cu cateva zile inainte (sau chiar in ziua respectiva). da, acum am stiut cu cateva zile inainte ca orasul e in carantina, dar planurile erau facute, sa mergem in acest week-end prelungit.

 

Fleur, nu, mama a ramas acasa - oricum de cativa ani nu mai iese din casa, nici vorba sa vina la mine; are o femeie care o ingrijeste. scuze de confuzie, am vorbit la plural fiindca ma refeream si la prietenii cu care am fost (ei nu au fost la mine, sunt un cuplu, si parintii ei sunt din acelasi oras).

 

printre motivele pentru care poti circula in carantina e si ingrijirea unei persoane varstnice; asta scria pe declaratiile noastre. e drept, nu prea avea legatura cu realitatea, in afara faptului ca da, vizitam fiecare niste persoane in varsta.

 

pana la urma carantina vad ca nu reprezinta decat folosirea declaratiilor, si ora la care nu mai ai voie sa circuli (decat cu alta declaratie [:)] ). de exemplu in Bucuresti nu ai voie sa circuli intre 11 seara si 5 dimineata; acolo restrictia era intre 10 seara si 6 dimineata. 

 

aaa, si inca o chestie care m-a incurcat: in carantina, in week-end, sunt deschise numai magazinele care vand produse alimentare. bateria de la chiuveta din bucatarie de la mama si-a dat obstescul sfarsit sambata dimineata. n-am avut de unde sa cumparam alta, asteptam sa se termine week-end-ul lung.



#467
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 20:36

Am facut sambata bradul si am aranjat sufrageria pt sarbatori..am pus si la intrare decoratiunile..duminica am aprins o lumanare din cele 4, plus alte lumanari.

 

A fost frumos la plimbare..dar am avut ceata  [zirea] in Geneva a iesit soarele putin, in Luzern deloc..ne-am plimbat, am mancat, am povestit, am cheltuit bani pe prostioare si branza  [:D] am luat Gruyere (de 18 si 15 luni, e branza veche) si Camembert...intrasem cu totul la raionul de branzeturi in Geneva, nu stiam ce sa aleg..paradisul branzeturilor acolo  [pk] Ant, m-am gandit si la tine  [:)] asa ca am venit cu o sacosa plina cu branza.

 

Ieri la prietenii romani am avut mancare romaneasca: telemea, sunculita afumata, cascaval afumat, jumari, toba, fasole batuta, carnati, branza de burduf, mamaliguta si muraturi...branza de burduf e la ulcica din lut..ne-au dat-o prietenii nostri cadou dupa, pt ca mi-a placut ft mult branza si ei mai aveau...asa branza buna de burduf nu am mancat..am facut si azi mamaliguta, am mancat-o cu diverse branzeturi si smantana..pisicii i-a placut smantana si a gustat putin si din branza de burduf  [:D]

 

La job e nebunie, am lucrat putin si in mini-vacanta si in weekend.

 

Sambata am avut o zi plina: am ajuns acasa, am lasat bagajele, am fost sa spal masina, am trecut pe la ferma sa vad daca au brazi, am luat bradul, am despachetat, facut ordine, spalat rufe..dupa am facut bradul si am aranjat decoratiunile...am vorbit si cu ai mei vreo ora...am recuperat si mandra de la gara, a iesit putin cu prietenele..noroc ca a venit la 9, asa ca dupa m-am bagat in pat..mai ceva ca la job.

 

In Geneva aveam camera la et.6..coboram si urcam pe scari, aveau un lift vechi si eu nu ma urc in astfel de lifturi...am facut febra musculara, dar incepand de ieri  [:D]

 

Marco are un pui de burn out...sta acasa pana la sf.anului..vineri a plecat dupa ce a vorbit cu medicul militar, azi a fost la medicul de familie si i-a dat scutire...si pastile pt somn...pe scutire scrie ca e inapt de munca 100% din cauza de boala..nu au voie sa scrie ce fel de boala...il doare si capul de cateva zile,  daca persista durerea, tb sa sune la medicul de familie.

 

Aici daca intri in magazin fara masca, iti atrag atentia vanzatorii...nu te pune nimeni la zid pt asta, tonul e unul amabil...daca nu vrei sa iti pui masca, esti poftit sa parasesti incinta...inteleg sa te reclame daca nu vrei sa porti masca si ramai in magazin.

 

Seara faina sa aveti.


Editat de Ella73, 30 noiembrie 2020 - 20:39 .


#468
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 20:45

La noi in 3 zile: 8700 cazuri noi la 55mii de teste..



#469
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 20:53

Ella, numai bine lui Marco! [pup]

 

cu pisica si smantana, ai grija - in primele zile cu Maxy i-am dat smantana, ca na, asa stiam io din povestile lui Creanga, ca matza da iama in oala cu smantana [cupisi] si-am ajuns cu el direct la veterinar. 



#470
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 21:04

Mianna, mercic  [pup]

 

Sheela a lins doar de pe degetul meu, nu i-am dat multa...e pofticioasa si e precum titirezul cand ii miroase ceva bine..asa ca ii dau sa incerce.. Camembert nu-i place, i-a dat Marco sa miroase si a fugit ca din pusca  [:D]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -