Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 6 voturi

America la rascruce de drumuri


719 raspunsuri la acest subiect

#111
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 23:28

Trump a declarat public ca nu va accepta înfrângerea. UE s-a întâlnit ca sa pună la punct o strategie in acest caz. 
 

https://www.spiegel....7a-47bc32a69748

 



#112
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 23:54

Michelle, nu ai răspuns la întrebarea mea. Dar probabil nu o vei face, Pt ca nu ai un răspuns, nu exista logica in ceea de ai scris. Cetatean Pt tine ce înseamnă? Un ilegal e cetățean? O fi, al statului din care a venit. Dar nu e cetățean american și nu, nu are drept de vot in SUA. Despre ce vorbim totuși? .

Mihaela nu înțeleg confuzia, știi și tu ca ilegalii NU sunt cetățeni, NU sunt rezidenți, nu au drept de vot... SUNT doar persoane ilegal intrate in țara. Nu se știe cine sunt, ca nu au acte,nu au statut, nu sunt verificate... Habar nu am ce neclarități ai și de ce .


Editat de michelle-usa, 24 octombrie 2020 - 23:58 .


#113
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 23:59

Mihaela nu înțeleg confuzia, știi și tu ca ilegalii NU sunt cetățeni, NU sunt rezidenți ... SUNT doar persoane ilegal intrate in țara. Nu se știe cine sunt, ca nu au acte,nu au statut, nu sunt verificate...

 

Pai tu m-ai întrebat pe mine ce înțeleg eu prin cetățean. Eu ti-am răspuns. 
 

Uite aici ai scris, acum 2 pagini.

depinde cum definesti "cetean"? ca sa fii cetatean treb sa fii legal in tara. cine vrea drepturi ar trebui sa isi asume si obligatiile.” 

 

Eu nu sunt confuza, tu le tot amesteci. Ba sunt cetățeni, Ba nu, Ba și ilegalii sunt “cetățeni”...

 

 



#114
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 00:16

Hahaha, deci de cite ori nu le iese candidatul lor, democrații se pling de sistem! Ca la grădinita! Am așa o impresie ca o sa-i “nedreptățească” sistemul și tura asta! Și mai cred și altceva, pina nu o sa-și schimbe năravurile nici un sistem din lume nu o sa-i facă sa cistige. Nu cu asemenea candidați.

Nu s-au plans de fiecare data cand nu a iesit candidatul lor, e o mare exagerare, eu cunosc numai aceste doua instante. Cert e ca, in cazul alegerilor din 2000, Curtea Suprema a decis invingatorul si victoria a fost data de castigarea statului Florida unde scorul a fost foarte strans. Pare ca sistemul actual nu-i avantajeaza pe democrati, e normal sa isi doreasca sa-l schimbe. Si cum se simt si sustinatorii candidatului democrat in situatia data, cand ei sunt mai multi decat cei ai presedintelui ales prin acest sistem si vorbim aici deja de o diferenta de milioane de oameni? In situatia actuala voturile unor cetateni sunt mai importante decat ale altora, ceea ce nu-mi pare deloc drept asa ca e justificat sentimentul de nedreptatire. Poate ca tu nu te-ai simtit niciodata nedreptatita si nu te-ai plans niciodata, dar majoritatea adultilor cred ca au experimentat acest sentiment si si-au exprimat nemultumirea. Actualul presedinte se plange in mod constant ca e nedreptatit, crezi ca i se potriveste comparatia cu un copil de gradinita?

Cand spui "nu cu asemnea candidati" te referi numai la actualul candidat? Cand si-au ales candidatul, democratii au tinut cont in primul rand de capacitatea acestuia de a-l invinge pe presedintele Trump, poate ca erau altii mai pe placul lor, dar cu sanse mai scazute de victorie. Daca vor reusi sa castige alegerile, putem spune ca au ales candidatul potrivit?



#115
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 00:32

Daniela, da, ilegalii nu au voie sa voteze...dar se stie ca au fost cazuri...ca deh..se stie ca nu toata lumea respecta legea.

 

si ma repet pt a mia oara, numarul lor...a tuturor e luat in considerare pt alegerile locale si electoral college...deci ilegalii si rezidentii permanenti au o arecare influenta.

 

edit.

voteaza si mortii...astia la ce categorie ii mai trecem,ce le facem ca nu respecta legea?

Proabil ca au fost cazuri in care au votat non cetateni, dar, din tot ce am citit sunt foarte rare situatiile de genul si nu au impact asupra rezultatelor finale.

Daca s-ar renunta la colegiul electoral nu ar mai exista problema cu numaratul imigrantilor ilegali, intrebarea mai buna ar fi de ce nu isi doresc republicanii asta?



#116
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 00:35

Se pot plinge cit vor, asta e sistemul de la 1788. Au avut ocazia sa-l schimbe, au avut atitea președinți la putere. Sore losers! Sper deasemeni dacă Trump pierde sa se retragă decent iar suporterii sa nu încerce sa facă revoluție in strada. Au avut destule proteste americanii anul asta.

Nu au schimbat sistemul de vot pentru ca e foarte greu de schimbat constitutia in Statele Unite.



#117
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 00:53

Nu s-au plans de fiecare data cand nu a iesit candidatul lor, e o mare exagerare, eu cunosc numai aceste doua instante. Cert e ca, in cazul alegerilor din 2000, Curtea Suprema a decis invingatorul si victoria a fost data de castigarea statului Florida unde scorul a fost foarte strans. Pare ca sistemul actual nu-i avantajeaza pe democrati, e normal sa isi doreasca sa-l schimbe. Si cum se simt si sustinatorii candidatului democrat in situatia data, cand ei sunt mai multi decat cei ai presedintelui ales prin acest sistem si vorbim aici deja de o diferenta de milioane de oameni? In situatia actuala voturile unor cetateni sunt mai importante decat ale altora, ceea ce nu-mi pare deloc drept asa ca e justificat sentimentul de nedreptatire. Poate ca tu nu te-ai simtit niciodata nedreptatita si nu te-ai plans niciodata, dar majoritatea adultilor cred ca au experimentat acest sentiment si si-au exprimat nemultumirea. Actualul presedinte se plange in mod constant ca e nedreptatit, crezi ca i se potriveste comparatia cu un copil de gradinita?

Cand spui "nu cu asemnea candidati" te referi numai la actualul candidat? Cand si-au ales candidatul, democratii au tinut cont in primul rand de capacitatea acestuia de a-l invinge pe presedintele Trump, poate ca erau altii mai pe placul lor, dar cu sanse mai scazute de victorie. Daca vor reusi sa castige alegerile, putem spune ca au ales candidatul potrivit?

Nu, ma refer și la Hillary. La fel de corupta și pătată ca biden. Doar ca biden e și senil pe deasupra, doarme in meetinguri, a zis in public ca au murit 200 de milioane de americani de covid, gafe de astea mărețe. Chiar nu au găsit pe unul cu carisma, mai prezent, mai cu puls, fără atitea pete? 



#118
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 01:00

Nu au schimbat sistemul de vot pentru ca e foarte greu de schimbat constitutia in Statele Unite.

Deci nu din cauza ca repliblicanii nu vor cum ai afirmat mai sus.



#119
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 01:15

Proabil ca au fost cazuri in care au votat non cetateni, dar, din tot ce am citit sunt foarte rare situatiile de genul si nu au impact asupra rezultatelor finale.

Daca s-ar renunta la colegiul electoral nu ar mai exista problema cu numaratul imigrantilor ilegali, intrebarea mai buna ar fi de ce nu isi doresc republicanii asta?

Da și eu cred ca sint cazuri extrem de rare, care nu au avut impact asupra rezultatului final.



#120
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 01:22

Pai tu m-ai întrebat pe mine ce înțeleg eu prin cetățean. Eu ti-am răspuns. Uite aici ai scris, acum 2 pagini. “depinde cum definesti "cetean"? ca sa fii cetatean treb sa fii legal in tara. cine vrea drepturi ar trebui sa isi asume si obligatiile.” Eu nu sunt confuza, tu le tot amesteci. Ba sunt cetățeni, Ba nu, Ba și ilegalii sunt “cetățeni”...
Unde am scris eu ca ilegalii sunt cetateni???? Doar fiecare din noi am trecut prin procesul asta și știm ce 8nseamna. cetatean ilegal e oxymoron.

 

Ps.

mihaela , nu stiu de ce te faci ca nu înțelegi.

daca nu ma înșel sora ta e in America, chiar nu ti a explicat niciodată sistemul?


Editat de michelle-usa, 25 octombrie 2020 - 03:21 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -