Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ghețarul e pe (al doilea) val


1023 raspunsuri la acest subiect

#681
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 22:09

Michelle, pe mine m-a văzut medic in persoana. Și s-a ocupat de mine un fizioterapeut timp de o luna jumate. Am fost sub observatie medicală permanenta, când nu am mai putut am sunat, am cerut ajutor la urgenta. Nu au făcut ce am credit eu Pt ca nu eram caz grav. Pe de o parte înțeleg. Au urgentat radiografia chiar dacă nu au făcut-o oe loc. Fizioterapeuta a făcut trimitere către ortopedie miercuri dupamasa, vineri au răspuns deja (probabil voi primi luni pe posta programarea). Pe mine nu m-au lăsat pe dinafara, zau ca eu nu as avea ce face mai mult. Repet: ca ei nu au făcut ce am vrut eu, e alta poveste. 
 

Aștept sa văd cum se termina toate și cât de mult m-ar fi ajutat o radiografie mai prompta, un ajutor mai rapid. Voi evalua situația când totul va fi gata și dacă e cazul, eu voi face reclamație. 
 

 

mie asa nestiutoare cum sunt, mi se pare cam pe dos, e vb de o simpla radiografie.

 

cand william a avut probleme cu blocarea cotului (si nu era problema de urgenta) doctorul de familie a zis ca nu ii face/recomanda  absolut nimic pana nu are radiografia.

radiografia a fost facuta a 2-a zi, daca nu ma insel.

daca nu-i trecea dupa o luna si jumatate de terapie, ii facea altfel de raze...rmn...nu mai stiu ce a spus dr., dar noroc ca i-a trecut.

 

acum i se blockeaza degetul..treb sa sun luni la dr. [smulgpar]


Editat de michelle-usa, 24 octombrie 2020 - 22:09 .


#682
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 23:06

Da, personal mi se pare pe dos, așa cum spui. 

Dar astea sunt rutinele, asta e sistemul. Nu e prost, e altfel. Și eu as fi preferat sa am alternativa, dar nu am. Cum am zis, e posibil sa fie Ok cum am fost tratată, dacă se dovedește ca nu e nimic grav, ca fizioterapeuta a avut dreptate in evaluările ei, ca medicul de la urgenta a făcut și el evaluarea corect. 
Daca se dovedește ca e ceva nasol și ca prin urgentarea cu radiografia sau ca fizioterapeuta a greșit in evaluare, eu nu voi lasa lucrurile așa. Știu ca la noi chiar se pot schimba și se schimba rutine (și noi in laborator primim reclamații și reevaluăm rutinele) și voi reclama. 
 

Sefa mea spune ca in Stockholm, fiind oraș mare, ajungi poate in aceeași zi la radiografie sau foarte repede, Pt ca sunt multe spitale. A pățit personal, in doua zile a ajuns la radiografie fără urgenta. Noi pe insula suntem altfel. Și organizarea e adaptata. 



#683
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 08:11

Da, personal mi se pare pe dos, așa cum spui. Dar astea sunt rutinele, asta e sistemul. Nu e prost, e altfel. Și eu as fi preferat sa am alternativa, dar nu am. Cum am zis, e posibil sa fie Ok cum am fost tratată, dacă se dovedește ca nu e nimic grav, ca fizioterapeuta a avut dreptate in evaluările ei, ca medicul de la urgenta a făcut și el evaluarea corect. Daca se dovedește ca e ceva nasol și ca prin urgentarea cu radiografia sau ca fizioterapeuta a greșit in evaluare, eu nu voi lasa lucrurile așa. Știu ca la noi chiar se pot schimba și se schimba rutine (și noi in laborator primim reclamații și reevaluăm rutinele) și voi reclama. Sefa mea spune ca in Stockholm, fiind oraș mare, ajungi poate in aceeași zi la radiografie sau foarte repede, Pt ca sunt multe spitale. A pățit personal, in doua zile a ajuns la radiografie fără urgenta. Noi pe insula suntem altfel. Și organizarea e adaptata.

Nu ai posibilitatea sa te duci in stockholm ? 

 

 



#684
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 08:46

Nu Michelle, nu am. 



#685
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 09:31

buna dimineata,

Doamnelor cu dureri de tot felul, cum va mai simtiti azi?

 

Cred ca maine e Sfantul Dumitru, dar de azi incepe pelerinajul care  nu mai e pelerinaj, ca doar bucurestenii dovediti cu bbuletin a voie.

 

Dar tot astazi se tine focul lui Sanmedru si se spune ca daca noaptea va fi frumoasa asa va fi si iarna.

 

Eu continui cu pusul muraturilor. Ieri au fost cele in saramura, azi urmeaza otetul.

Pe langa gogosari voi pune extra ardei kapia marinati care mie mi se par mai buni decat aia copti.

 

In rest  o duminica linistita va doresc



#686
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 10:40

Neata!

La noi e caldut si semi-innorat.

Eu sunt cu baietii pe langa casa, sotu' la Bucuresti, la parastasul celui mai bun prieten, care a murit la Colectiv. Nu-mi vine sa cred ca au trecut 5 ani!.

 

Viviana spor la muraturi! Da' ce-o insemna iarna frumoasa? Rece si cu zapada, sau calda cu zloata?

 

Mihaela, Strumphi, dureri cat mai suportabile pana ajungeti la dr!

 

Ieri am avut niste angoase...nu vad luminita de la capatul tunelului intunecat. Ceea ce poate insemna ca tunelul e lung.

 

 



#687
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 12:50

Neața! Eu sunt la fel Viviana, mulțumesc de întrebare. Ma tot întreb când voi fi Ok, cred ca mai e mult pana departe. La radiografie nu cred ca se va vedea ceva și nu știu cum se va merge mai departe. Ma mai apuca câte un plâns in fiecare zi, îmi trece, apoi ma ia ciuda, frustrarea, spre seara ma așez la tv și nu îmi găsesc poziția, ma doare. Apoi ma culc și am doar doua poziții în care pot sa dorm. Mi-e dor sa fac exerciții, sa ies la alergat, sa fiu activa. M-am saturat sa fiu ca o leguma. Și nu văd ieșirea. 
 

Roli îmi pare rău ca și tu ești in “butoi”, ieșim noi de acolo cumva... 

 

Silvia e la acel test, SweSAT, ne-a scris când a ieșit de la prima parte, de atunci nu ne-a mai scris. Au câte 55 min, pauza de 10 min între. Au apoi pauza de lunch o ora, e deschis restaurantul universității (acolo de da testul) și apoi iar testări. Sunt 25000 de elevi (nu numai, poate oricine sa dea, și eu as putea) care dau testul in toată Suedia. Se poate da de max 3 ori. 
Testul îți da puncte de merit la admiterea la facultate, in caz ca e concurenta. 
 

Cam atât de la mine. Nu am niciun plan pe azi. 
 



#688
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 15:07

Baftă Silviei la test!

 

S- a vorbit aici parcă de aspiratoare? Mi-am cumpărat ieri unul nou. După ce am admirat Roombe și Dysoane și Miele, am cumpărat unul destul de mic și compact, cu tambur rotativ și fără sac. Merge foarte bine, e perfect pentru spații nu foarte mari ( eu aspir de obicei pe bucăti, salonul și holul, altădată dormitoarele, etc.). Singurul dezavantaj e că trebuie golit din când în când rezervorul de praf.

 

La noi e frumos și rece, mâine poimâine va ninge câțiva cm grrrr. 

 

Deși e duminică am multă treabă. Deocamdată lecții cu băiatul, el scrie, eu butonez...

 

Viviana, ce harnică ești. Cred că aș pune și eu murături de aș avea unde să le țin. Cumpăr gogonele și castraveți sau varză în saramură de la magazinul moldovenesc. 

 

Roli, ce trist cu prietenul soțului tău. D-zeu să l odihnească.

 

Gata mă duc la treabă.

 

Seară plăcută și o săptămână liniștită!



#689
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 26 octombrie 2020 - 08:47

Ieri mama ar fi implinit 67 de ani. Am fi mers la ea cu tort si flori , ne-am fi strans in brate, am fi ras mult, am fi stat la masa si am fi povestit cate'n luna si in stele. .... Ar fi fost.... Ieri am fost si i-am dus flori si i-am aprins o lumanare la mormant. Azi ar fi fost ziua ei de nume. Nici azi nu am cui sa spun "La multi ani".

 

Nu sunt prea ok...

 

Sunati-va Dumitrii si urati-le din suflet La multi ani! Strangeti-va oamenii dragi in brate! 

 

 

Sa aveti  o zi frumoasa si o sapamana usoara. 



#690
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 octombrie 2020 - 08:58

Ieri mama ar fi implinit 67 de ani. Am fi mers la ea cu tort si flori , ne-am fi strans in brate, am fi ras mult, am fi stat la masa si am fi povestit cate'n luna si in stele. .... Ar fi fost.... Ieri am fost si i-am dus flori si i-am aprins o lumanare la mormant. Azi ar fi fost ziua ei de nume. Nici azi nu am cui sa spun "La multi ani".

 

Nu sunt prea ok...

 

Sunati-va Dumitrii si urati-le din suflet La multi ani! Strangeti-va oamenii dragi in brate! 

 

 

Sa aveti  o zi frumoasa si o sapamana usoara. 

 

[flo]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -