Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Studii interesante


224 raspunsuri la acest subiect

#201
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 01 octombrie 2020 - 22:50

 

 

Presiune sociala, in partea asta de lume, o intelegem a fi un cumul de presiuni: "peer pressure" (nu stiu echivalent pt peer in ro), presiuni academice, presiuni socioeconomice. presiunea societala e o presiune socioeconomica si se defineste prin asteptari care afecteaza o comunitate sau parti ale ei. 

ba cred ca vorbim despre aceleasi 2 cuvnte. Insa definitia de mai sus de presiune sociala pentru mine inseamna alegeri. Nimeni nu ma obliga sa am un job cu xxx zerouri, copilul nu se rateaza daca merge la alta facultate decat cea cu cerinte discrminatorii, sau nu e musai sa am cea mai mare casa, cea mai cea masina. Astea sunt alegeri. Poti sa le faci, atata timp cat ti le asumi. Insa cand incepi sa dai vina pe cei din jur ca te imping sa faci aceste alegeri si mai esti si burnout,  imho este imaturitate si superficialitate.



#202
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 01 octombrie 2020 - 23:50

Anja, ai si nu ai dreptate...

de ex.

-ce te faci daca in zona in care stai treb sa ai anumite zerouri...au crescut preturile, sau chiar si pt a cumpara /inchiria o casa umila.

-sau nu gasesti alte joburi in zona decit f stresante ...sau chiar si pt un job amarit iti cere facultate, un anumit degree.

-cat despre facultati...sunt f multe de spus, nu e asa de usor... te duci la alta.

difera: tuitia, cazarea, distanta, competitia, majors,clasele oferite ...

sunt multe facultati in california in care nu mai poti sa schimbi major ul sau in care nu te primesc ca au majorul ales  f solicitat. sau aplica la facultatea de langa tine, dar nu -l primeste, in schimb e primit la cea de la 7 ore distanta unde treb sa platesti cazare si tot...

-ce faci cand la servici , ca mama  nu iti accepta program modificat, dar ai nevoie de acel servici? iar and rata somajului e f ridicata...mai poti sa alegi?

-sau ai nevoie de masina buna, nu un harb ca treb sa te tina, sa faci cate 1-2 ore la servici, ca nu sunt autobuze...

-sau treb sa ai anumite asigurari...

 

-tot la mine in stat de ex...se dau tot felul de legi care pun presiune sociala, financiara extraordinara...si pur si simplu singura alegere care o poti face e sa lasi si servici si tot si sa pleci in alt stat...desi nici acolo nu stii ce alte surprize te asteapta. dar nu te poti muta din loc in loc ...doar ca alegi.

 

deci vb de lucruri mult mai importante decit, imi iau masina de fitze sau casa cu nu stiu cate camere sa ma dau mare ...si apoi sunt sarac lipit.

 

uneori nu poti , nu ai cum si ce sa alegi...si trebuie sa suporti presiunea vietii.


Editat de michelle-usa, 02 octombrie 2020 - 00:10 .


#203
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 02 octombrie 2020 - 00:02

Dialogul surzilor :)

 

 

 

 

 

 

 



#204
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 02 octombrie 2020 - 00:06

Ingeneral, Persoanele care sufera de burnout au case mici, salarii crappy si junghiuri de masini. Si salarii mici pt care lucreaza de le sar ochii din cap

 

btw, lux la masini ca in ro n-ai sa vezi in canada ... si nici haine de fitze si bijuterii. Cuvantul de baza, my dear, aici este “affordable” 

 

ce soc am avut eu in primul an de cand l-am auzit de cat de des l-am auzit :)



#205
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 02 octombrie 2020 - 00:20

ai mei au fost shocati cand au venit in los angeles si au vazut cum se imbraca lumea de modest.
 de bijuterii nici nu mai vorbesc...

sefi/oameni de afaceri au inca iphone 7... etc...etc...


Editat de michelle-usa, 02 octombrie 2020 - 07:26 .


#206
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 octombrie 2020 - 15:12

despre ce fitze vorbiti?

 

in romania, o buna parte din populatie se imbraca de la SH. sau din magazine cu preturi mici, din magazinul pepco cumpara parintii f. multe haine de copii. preturi mici = max. 10 lei un tricou. eforturi mai mari fac cand incepe gradinita/scoala.

 

la mine preturile din magazinele SH sunt mari chiar si in ziua in care totul e cu 50% mai ieftin. in alte orase sunt f. mici, varietate mare, e bataie pe ele, daca nu te duci din timp, nu mai gasesti mare lucru, in special pentru copii. nu stiu sa se arate unii pe altii cu degetul pentru asta.


Editat de Pepco, 02 octombrie 2020 - 15:13 .


#207
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 octombrie 2020 - 12:35

Ingeneral, Persoanele care sufera de burnout au case mici, salarii crappy si junghiuri de masini. Si salarii mici pt care lucreaza de le sar ochii din cap

 

btw, lux la masini ca in ro n-ai sa vezi in canada ... si nici haine de fitze si bijuterii. Cuvantul de baza, my dear, aici este “affordable” 

 

ce soc am avut eu in primul an de cand l-am auzit de cat de des l-am auzit :)

nu ai sa vezi la populatia de nivel mediu nici masini de lux, nici haine de firma, nici bijuterii.

In fapt, conform statisticii din 2018, in Bucuresti 69% dintre persoanele intre 20 si  75 de ani detineau autoturisme, iar scorurile cele mai mici sunnt detinute de Vaslui, Calarasi, Iasi, Teleorman etc sub 30%

http://dataviz.ro/st...lor-in-romania/

 

Nu stiu de unde teza asta. Ca aia cativa zeci de pe la televizor nu reprezinta populatia Romaniei.

===========

 

Burnout inseamna sa clachezi, sa suferi de un stress adus la paroxism. Epuizare fizica si psihica.

Burnout-ul nu are varsta. Nu toti care clacheaza au copii, sunt casatoriti etc.

La noi a fost unn caz. Al unei tinere care a fost gasita moarta cu dosarele de la serviciu in brate.

Raportul medico-legal asta a stabilit, slabire accentuata, epuizare fizica si psihica.

 

 

 

 



#208
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 04 octombrie 2020 - 12:46

Viviana, eu înțeleg ce zice Aqai cu mașinile ”de fițe”, în sensul în care în zona ei de continent nu vezi pe stradă mașini scumpe cum vezi în RO. Nici aici nu sunt majoritare, departe de mine să zic asta, dar le vezi. Acolo dai cu tunul și nu vezi Maserati, Maybach sau Bugatti (și care or mai fi, că nu mă pricep la mărci de lux).

 

Referitor la burn-out și eu zic că nu are legătură cu copiii. Știu persoane fără copii care au avut burn-out, din prea multă presiune la serviciu într-o branșă unde totul este foarte competitiv (deci nici nu exista soluția să se mute la altă firmă pe același domeniu, pentru că ar fi fost același lucru). 



#209
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 octombrie 2020 - 15:01

Viviana, eu înțeleg ce zice Aqai cu mașinile ”de fițe”, în sensul în care în zona ei de continent nu vezi pe stradă mașini scumpe cum vezi în RO. Nici aici nu sunt majoritare, departe de mine să zic asta, dar le vezi. Acolo dai cu tunul și nu vezi Maserati, Maybach sau Bugatti (și care or mai fi, că nu mă pricep la mărci de lux).

 

Referitor la burn-out și eu zic că nu are legătură cu copiii. Știu persoane fără copii care au avut burn-out, din prea multă presiune la serviciu într-o branșă unde totul este foarte competitiv (deci nici nu exista soluția să se mute la altă firmă pe același domeniu, pentru că ar fi fost același lucru). 

Solutiile ar fi asertivitatea si cerut ajutor.

Dar exista frica asta permanenta ca daca  spunem nu sau cerem pe cineva sa ne ajute,  ne da afara sau pierdem ceva. Uitam ca nu suntem sclavii  nimanui si avem dreptul la odihna, sa spunem nu la suprasolicitare. In timpul asta sefii  profita, ne tin in sah, pentru ca ne-au vazut slabiciunea si profita de ea.

 

E un cerc vicios, nascut din fricile si slabiciunile noastre.

 

 

LE: eu nu inteleg ce zice Aqai, pentru ca pe strazile din Bucuresti nu am vazut astfel de masini. Le-am mai vazut parcate la cluburile de lux de prin mamaia. Deci nu pot  trage nicio concluzie.



#210
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 04 octombrie 2020 - 15:39

Offtopic: Eu le-am văzut pe străzile din București. În Mamaia nu merg, deși sunt aproape :). 

 

Ontopic: Nu suntem sclavii nimănui, asta e clar, dar când ai ipotecă de plătit în fiecare lună plus toate cheltuielile de întreținere nu-ți vine ușor să zici că îți dai demisia să-ți cauți de lucru în altă parte.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -