Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Infestare cu gandaci rosii


12 raspunsuri la acest subiect

#1
LaviniaMicu

LaviniaMicu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 septembrie 2020 - 12:28

Bună dragelor, 

 

Sunt o mămică de o minunăție de fetiță de 6 luni și jumătate. În blocul unde stăm toți vecinii s-au plâns că au gandaci roșii și nu știu cum să scape de ei (au dat cu soluții speciale și degeaba). Până de curând nu am observat să fie și la noi, în condițiile în care de 6 luni mă trezesc și mă plimb prin casă la fel și fel de ore, în funcție de când se trezește bebe, însă în ultimele 2 săptămâni am observat pe alocuri câte un gândac (unul în bucătărie, unul în baie și astăzi unul mic în sufragerie). Pe cei pe care i-am văzut, i-am prins, dar mi-e teama de cei pe care nu i-am văzut...

 

Având în vedere că nu pot folosi eu știu ce substanțe toxice pentru a nu îi face rău lui bebe și motanului pufos care stă cu noi, aveți ceva remedii naturiste pentru a putea opri să ne devină locatari aceste ganganii?

 

Mulțumesc mult! 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 septembrie 2020 - 13:14

Capcane pentru gândaci. Dar amplasate în asa fel încât sa nu le ia motănelul la joaca prin casa (le poți fixa de pardoseala cu scotch dublu adeziv). Bebe a început sa meargă de-a busilea? 

Soluții naturiste eficiente nu exista, abia reușesc unele otrăvuri să-i extermine.

In plus, trebuie sa astupi toate găurile de trecere (țevi gaze, țevi căldură, țevi de apa de sub chiuvete) dintre locuința ta și vecinii cu care ai pereti/tavan/plafon comun. Ușa de la intrarea în apartament se închide etans, ai garnitura pe toc? Ai plase de insecte la toate geamurile și la balcon?

Cu insecticid poți da la exterior, pe pardoseala din fata ușii de la intrarea în apartament, și pe tot conturul tocului ușii. 



#3
LaviniaMicu

LaviniaMicu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 septembrie 2020 - 13:21

Mulțumesc pentru răspuns. Bebe încă nu merge de-a busilea, doar sta în fundulet într-un elefant de plus pus pe parchet. Ușa de la intrare e etansa, site peste tot avem, totul a fost renovat acum un an și jumătate, deci nu avem nici mobilă veche sau lucruri de genul. Pe la țevi mă gândeam că vin. Dar voi încerca varianta cu insecticid la exteriorul ușii și astuparea chiuvetei... 



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 septembrie 2020 - 13:24

au ei pe unde veni (mai ales pe la baie). da cu raid spuma, nu are ce sa faca rau copilului. si camera in care dai o inchizi temporar pentru pisica. 



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 septembrie 2020 - 13:27

Se spune ca pentru fiecare gândac viu pe care îl prinzi sau vezi în casa, exista încă alți 10 ascunși bine... 



#6
LaviniaMicu

LaviniaMicu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 septembrie 2020 - 13:29

O să încerc să îmi alung gândul ăsta din cap, că poate sunt și mai mulți de 10 ascunși


#7
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 septembrie 2020 - 14:49

Într-un newsletter primit curând (de la Decât o Revistă :)) ziceau că un produs relativ eficient este o soluție anti gandaci sub forma de gel de la Foval. Cauți pe net, sunt aplicatoare sub formă de siringă. Pui picături în locurile pe unde ar putea umbla gândacii și unde nu ajunge pisica sau copilul (ex: în interiorul măștii de chiuvetă din baie și din bucătărie, în spatele mobilei de bucătărie, în spatele aragazului).



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 septembrie 2020 - 09:45

Farmacie veterinara - insecticid cu fipronil care e dragut cu animalele de casa. E o fiola, se dilueza, se spreiaza in locurile unde stau, pisica are  voie dupa ce se usuca.

(Antiparazitarele de uz extern pentru pisici/caini contin fipronil.)



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 septembrie 2020 - 16:06

Sano Floor Plus, inclusiv pus in pulverizator (eu dau inclusiv pe perne).

 

Face minuni. Nu e toxic pentru animalele de casa.

 

E o sticla verde (nu pot copia poza si descrierea).


Editat de Pepco, 17 septembrie 2020 - 16:09 .


#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 septembrie 2020 - 16:42

Aoleu, mai Pepco, cum sa dai pe perne? Este totuși toxica pentru persoanele astmatice sau cu alergii. Am dat eu o data, nediluat în pulverizator, la birou (pe mocheta, pe lângă dulapuri) când aveam invazie de gândaci. O colega cu ceva sensibilități pe căile respiratorii a avut un acces de tuse și lăcrimat, ore in șir, a fost nevoita sa plece acasă, nu mai putea respira cum trebuie.

Produsul trebuie folosit asa cum scrie în indicațiile de pe eticheta. Se da nediluat doar în locurile infestate (unde circula sau se ascund/își fac cuib gândacii) , refuz sa cred ca in pernele tale ar putea fi gândaci. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -