Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

#NuPotSaRespir


662 raspunsuri la acest subiect

#191
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 22:12

 

Sunt curioasa ce va face T in continuare.

 

Eu sunt curioasa pe ce lume traiesc unii. [batcap]



#192
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 05 iunie 2020 - 01:19

 Sunt curioasa ce va face T in continuare.

Stiu eu, stiu eu - se duce la Bedminster golf club 



#193
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 05 iunie 2020 - 08:28

acum un an fie=miu si-a cumparat pistol, are licenta . nu am vrut sa il ating pana astazi.

Eu te inteleg prin ce treci. Sper ca esti safe.



#194
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 05 iunie 2020 - 08:57

Biserca mea e tot inchisa... ca deh e o crima sa te intilnesti cu persoane la  biserica  in timp ce altii cu miile sunt pe străzi....

 

Magazinele sunt închise pt cumpărături, dar altii au voie sa le spargă sa fure

Prin oras e plin de politie si garda nationala , noaptea se aud alarme, elicoptere...

 

Pe youtube vad femei albe puse sa ingenunghezein fata la AA si sa isi ceara iertare ca au privilegiul de a fi albe ...

 

No wonder ca lumea se inarmeaza si mai mult.


Editat de michelle-usa, 05 iunie 2020 - 09:15 .


#195
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 05 iunie 2020 - 11:39

Tot citesc de cateva zile subiectul asta, urmaresc stirile, citesc studii si articole...

Greu subiect.

Varianta de abordare cea mai simplista posibil e cea pe care am vazut-o si aici, si in stiri, si la multi dintre cunoscutii mei.

"America e o adunatura de mediocri si needucati, nu e de mirare ca se intampla asta, vestul salbatic e o dovada etc, etc"

"Da, a gresit, da' si ei ce-au facut / ce fac"...

Serios. Sa spui ca America e mediocra si necivilizata e o dovada de cultura formata in fata ecranului cu povesti de Hollywood. America e o natiune unica, cu o istorie unica, o (multi)cultura unica. Si da, este in acelasi timp o natiune care, desi constituita pe bazele ideologice ale unui vis american tot mai incetosat in prezent (asta nu inseamna ca nu exista) a permis niste experiente oribile. Masacrarea americanilor nativi. Sclavia. Abuzuri de nenumarate tipuri.

O reactie de genul "si ei omoara", "dar cum ramane cu albii" sunt reductioniste si ignora contextul larg.

Iar contextul larg este ca rasismul exista, in America si oriunde in lume, pentru ca cativa zeci de ani de politica statala de nediscriminare formala nu pot sterge niste atitudini formate in secole. Niste reflexe culturale, daca vreti. Si oamenii sunt in mica masura rationali, ei sunt instinctivi, functioneaza dupa niste resorturi primare, necizelate, brute. 

Iar educatia, civilizatia, principiile... sigur, sunt bune. Sunt singurele metode pe care noi, umanitatea, le-am scornit si instaurat. Dar nu sunt infailibile. Nu schimba constiintele la modul esential, adevarat, profund, decat (eventual)  pe termen lung. Uneori nedefinit. In rest... political correctness e o masura coercitiva. Sigur, e o preconditie buna. Dar nu suficienta pentru a inabusi convingerile adanci.

Nu exista, desigur, nici o justificare pentru a scuza distrugerile. In cele din urma, ele vor avea consecinte tot asupra comunitatilor...Dar cu siguranta pot sa inteleg furia. Momentul ala in care vezi ca acea conventie a democratiei care presupune ca politia e garantul securitatii nu mai functioneaza. Or daca nu mai functioneaza intre stat si cetatean, atunci si reversul e valabil. Asa inteleg eu reactia protestatarilor. 

E cumplit de trist ce se intampla. Cel mai ingrozitor lucru mi se pare felul in care situatia asta exceptionala este gestionata. Un presedinte care ar trebui sa uneasca, sa repare falii, sa intinda maini, sa construiasca poduri, face exact opusul. Daca ar fi sa fac un top al celor mai slabi, ineficienti, periculosi, ignoranti  presedinti pe care i-au avut SUA, domnul Trump ar primi premiul intai cu coronita.

Si, intamplator sau nu, am citit cateva mii de pagini pe marginea subiectului.


Editat de Nana01, 05 iunie 2020 - 11:40 .


#196
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 05 iunie 2020 - 14:19

Biserca mea e tot inchisa... ca deh e o crima sa te intilnesti cu persoane la  biserica  in timp ce altii cu miile sunt pe străzi....

 

Magazinele sunt închise pt cumpărături, dar altii au voie sa le spargă sa fure

Prin oras e plin de politie si garda nationala , noaptea se aud alarme, elicoptere...

 

Pe youtube vad femei albe puse sa ingenunghezein fata la AA si sa isi ceara iertare ca au privilegiul de a fi albe ...

 

No wonder ca lumea se inarmeaza si mai mult.

 

Michelle, cred ca stii deja ca sansele de transmitere a coronavirusului in spatii inchise sunt mult mai mari decat in aer liber, chiar si cu distantare sociala. Inchiderea bisericilor e o masura de protectie normala. In Romania se fac slujbe in aer liber cu distantare sociala.

Pe de alta parte, nu e bine sa ignori o astfel de crima, rasismul si discriminarea care au dus la ea. Sa nu protestezi inseamna sa accepti situatia, si, chiar si in pandemie, o astfel de acceptare tacita nu e de dorit. In China, nu sunt proteste, nu se sparg magazine si nu se fura din ele, este doar multa frica si lipsa de libertate... doar cei din Hong-Kong se incapataneaza sa mai protesteze, nu au acceptat inca situatia.

Nu e nimeni lasat sa sparga magazine si sa fure. Cei care o fac, profitand de situatie, sunt infractori si, cu siguranta, daca vor fi prinsi vor fi arestati si judecati si condamnati.

Cum ai ajuns sa vizionezi astfel de filmulete pe youtube? De ce filmulete cu femei care sunt puse sa ingenucheze si sa-si ceara scuze pentru privilegiul de a fi albe, cand barbatii albi sunt cei mai privilegiati? Probabil pentru ca femeile sunt victime mai bune, trezesc mai multa simpatie. Nu e deloc in regula sa se intample asa ceva, dar nu schimba problema rasismului fata de persoanele cu o alta culoare a pielii. Mi se pare ca filmuletele de genul fac parte dintr-o propaganda periculoasa care nu doreste decat sa divizeze societatea in functie de culoarea pielii, sa creeze ura. Care e mesajul: si noi albii suntem victime ale rasismului? Nu mi se pare ca victimizarea e solutia. Se incearca astfel o justificare a rasismului , mergand pe ideea ca ,uite, si ei o fac?  Nu albii sunt victimele rasismului, albii sunt in continuare privilegiati si majoritari.

Ti-am citit posturile si mi se pare ca incerci sa ignori rasismul, ca si cum nu ar fi fost un factor in aceasta crima. Ignorarea unei probleme nu ne ajuta sa o rezolvam. Ma asteptam sa intelegi mai bine problema ca locuiesti acolo, dar, mi se pare ca nu esti conectata la toate realitatile societatii in care traiesti. Poate ma insel. Viziunea mea asupra evenimentelor e departe de a fi completa, dar, cred ca e evident ca rasismul a fost un factor important in uciderea acestui barbat de culoare. Se gasesc printre cunostintele tale, prieteni, vecini, colegi de seviciu, si persoane de alta culoare? Daca da, ce parere au despre situatia curenta?


Editat de Camelia09, 05 iunie 2020 - 14:26 .


#197
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 iunie 2020 - 15:56

Biserca mea e tot inchisa... ca deh e o crima sa te intilnesti cu persoane la  biserica  in timp ce altii cu miile sunt pe străzi....

 

Magazinele sunt închise pt cumpărături, dar altii au voie sa le spargă sa fure

Prin oras e plin de politie si garda nationala , noaptea se aud alarme, elicoptere...

 

Pe youtube vad femei albe puse sa ingenunghezein fata la AA si sa isi ceara iertare ca au privilegiul de a fi albe ...

 

No wonder ca lumea se inarmeaza si mai mult.

E tare gresit modul  asta  de abordare. Tare gresit.



#198
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 05 iunie 2020 - 23:56

Tot citesc de cateva zile subiectul asta, urmaresc stirile, citesc studii si articole...

Greu subiect.

Varianta de abordare cea mai simplista posibil e cea pe care am vazut-o si aici, si in stiri, si la multi dintre cunoscutii mei.

"America e o adunatura de mediocri si needucati, nu e de mirare ca se intampla asta, vestul salbatic e o dovada etc, etc"

"Da, a gresit, da' si ei ce-au facut / ce fac"...

Serios. Sa spui ca America e mediocra si necivilizata e o dovada de cultura formata in fata ecranului cu povesti de Hollywood. America e o natiune unica, cu o istorie unica, o (multi)cultura unica. Si da, este in acelasi timp o natiune care, desi constituita pe bazele ideologice ale unui vis american tot mai incetosat in prezent (asta nu inseamna ca nu exista) a permis niste experiente oribile. Masacrarea americanilor nativi. Sclavia. Abuzuri de nenumarate tipuri.

O reactie de genul "si ei omoara", "dar cum ramane cu albii" sunt reductioniste si ignora contextul larg.

Iar contextul larg este ca rasismul exista, in America si oriunde in lume, pentru ca cativa zeci de ani de politica statala de nediscriminare formala nu pot sterge niste atitudini formate in secole. Niste reflexe culturale, daca vreti. Si oamenii sunt in mica masura rationali, ei sunt instinctivi, functioneaza dupa niste resorturi primare, necizelate, brute. 

Iar educatia, civilizatia, principiile... sigur, sunt bune. Sunt singurele metode pe care noi, umanitatea, le-am scornit si instaurat. Dar nu sunt infailibile. Nu schimba constiintele la modul esential, adevarat, profund, decat (eventual)  pe termen lung. Uneori nedefinit. In rest... political correctness e o masura coercitiva. Sigur, e o preconditie buna. Dar nu suficienta pentru a inabusi convingerile adanci.

Nu exista, desigur, nici o justificare pentru a scuza distrugerile. In cele din urma, ele vor avea consecinte tot asupra comunitatilor...Dar cu siguranta pot sa inteleg furia. Momentul ala in care vezi ca acea conventie a democratiei care presupune ca politia e garantul securitatii nu mai functioneaza. Or daca nu mai functioneaza intre stat si cetatean, atunci si reversul e valabil. Asa inteleg eu reactia protestatarilor. 

E cumplit de trist ce se intampla. Cel mai ingrozitor lucru mi se pare felul in care situatia asta exceptionala este gestionata. Un presedinte care ar trebui sa uneasca, sa repare falii, sa intinda maini, sa construiasca poduri, face exact opusul. Daca ar fi sa fac un top al celor mai slabi, ineficienti, periculosi, ignoranti  presedinti pe care i-au avut SUA, domnul Trump ar primi premiul intai cu coronita.

Si, intamplator sau nu, am citit cateva mii de pagini pe marginea subiectului.

 

eu nu pot intelege furia  cum nu pot intelege  cum prin a ucide un criminal consideri ca iti faci dreptate in loc sa intelegi ca devii exact ceea ce ai ucis.  

 

asa ca pana la presedinte hai sa ne uitam cum ne comportam noi oamenii de rand in situatii critice, am vazut atatea atacuri  in grup in cei 13 ani pe acest forum de mame incat ma bucur ca este doar virtual.  in lupta pentru dreptatea din ochii nostri calcam pe "cadavrele" celor care vad altfel dreptatea ca nici nu mai conteaza daca esti alb sau negru, rasismul are mult mai multe forme  si nu se rezuma doar la culori.    a iti expune parerea nu este un atac, eu o consider o sinceritate dar a iti sustine  ideile  prin injurii si ura  intra deja in alta sfera din care eu refuz sa mai fac parte.  

 

nu cred ca faptul  ca  unii nu mai au  incredere in politie  solutia este sa o abolim,  sa fim liberi sa facem  fiecare ce vrea el.    oare  consideri ca  asa  vom trai in armonie unii cu altii?  chiar si cu cei care se cred deasupra legilor din nenumarate motive si nemultumiri?  este o intrebare retorica, nu astept si nu voi mai citi niciun  raspuns.  

 

 am inteles in sfarsit manipularea  in care traim   si care ne mentine in interiorul cercului in care avem iluzia ca am castigat  sau am pierdut drepturi in functie de pozitia avuta la un moment dat in miscarea cercului, sus sau jos.  solutia este sa spargem cercul nu sa ne invartim in continuare.

 

si inchei prin a mentiona  ca eu nu am avut probleme cu politia niciodata  pentru ca  respect  legile.                                                                      

                                                  PUNCT.



#199
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 06 iunie 2020 - 06:16

Ai spus ca e o intrebare retorica, insa ai citat mesajul meu, asa ca ma simt obligata sa raspund. Am spus ca inteleg furia. Nu am spus ca sunt de acord cu ea, ca e justa sau ca ar schimba ceva in bine. Am spus pur si simplu ca inteleg furia ca reactie, in momentul in care pare ca toate celelalte resorturi de reglare a situatiei nu functioneaza. Si am mentionat presedintele pentru ca in momentul in care protestul devine un fenomen, mesajul de sus ar trebui sa fie de reconciliere. Or asta nu s-a intamplat. 

Iar despre politie, nu am sustinut niciun moment abolirea ei. Asta e o aberatie. 

SI nici eu nu mai scriu altceva. Vorbim, de multe ori, despre lucruri diferite. 



#200
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 iunie 2020 - 10:40

Da  de multe ori vorbim ceva, clar, dar se intelege diferit pentru ca multi au frustrari pe care le arunca in jocul opiniilor diferite fara sa  vada the "big picture".

=====

 

Pe strada care duce spre Casa Alba a aparut un  mesaj urias: "Vietile negrilor conteaza", iar  noul nume oficial al strazii va fi tot asta.

 

Este exact pe porţiunea în care la începutul săptămânii protestatarii au fost alungaţi cu gaze lacrimogene şi violenţă pentru a-i elibera calea lui Donald Trump care dorea să se fotografieze cu biblia în mână la o biserică din apropiere.

 

Muriel Bowser, primar Washington D.C.: „Sunt oameni care imploră să fie ascultaţi, să fie văzuţi şi să le fie recunoscută umanitatea. Am avut ocazia să scriem acest mesaj mare şi clar pe o stradă foarte importantă a oraşului nostru. Acest mesaj este adresat tuturor americanilor, că vieţilor negrilor contează, că umanitatea negrilor contează.”

black.jpg

 

 

PS: black. negru. cam ce ziceam eu la inceput. nu alte fite lingvistice,, afro-american, om de culoare pe care sa le folosim doar asa... ca o reparatie acustica




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -