Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iced coffee cu aroma de vacanta


1132 raspunsuri la acest subiect

#31
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 28 mai 2020 - 17:38

Judoka, multa sanatate fetitei !  [flo2]  [flo2]  [flo2] 

Si in Franta se opereaza foarte bine malfomatia asta (in intern fara sa deschida cusca toracica) si apoi se supravegheaza regulat. 

 

Lili, merci de capitol nou. pentru mine cafea adevarata si fara marafeturi. Apreciez cafeaua de peste tot, mai ales din Columbia.

 

Coca, si noi asteptam stiri ca sa ne putem organiza. 

 

Didi, cind ai ocazia du-te si te uita. Eu mi-am luat diverse si cel mai tari sunt ustensilele de prajiturit. Niste castroane de inox foarte egonomice (in franceza le spune "cul de poule") si mai ales telurile. Marca De Bruyer.

 

Dana, tu esti teribil de harnica. Te admir.  [flo2]

(si ma bagi la idei caci trebuie sa ma ocup de o baie de oaspeti cu peretii mai ciudati, o sa-i repar, vopsesc in alb si am s-o las pe fiica-mea sa-i deseneze  [:)] )

 

Michelle, daca as avea probleme cu greutatea, nici nu as incerca rahaturile astea dulci. Stiu ca e la moda Dalgona, insa nu-mi place laptele in cafea. 

 

La noi e soare si o vreme excelenta de luna mai. 

 

Mai trec eu pe la voi. 



#32
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 28 mai 2020 - 17:46

Fleur, uitam sa-ti scriu. Daca esti de natura a schimba singura becurile din casa si a da gauri in pereti, intr-o zi calma te apuci de citit notita de montat si te lansezi. Bafta ! 

 

Didi, foarte frumoasa toata piinea care o faci. Eu nu am timp si nici energie. Avem 2 din 3 brutarii in sat care fac piine foarte buna si patronii/vinzatoarele sunt foarte agreabile. Am luat la inceput de saptamina o piine cu porumb. A fost un mare succes la copii. Si miroasea a popcorn.  [:)]

 

Planteaza liliacul la vreme de seara, si apoi il uzi bine. Apoi uda-l la doua zile ca sa-si faca radacini bune. Am plantat luni niste trandafii cumparati recent si o hortensie. Deocamdata sunt bine.



#33
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 00:05

Multumesc :-). 
 

Fleur, m-am tot gandit la AC-ul tau. Nu te poate ajuta consierge-ul sa le montezi?

 

Didi, uite ce am gasit despre liliac: https://www.gardende...rubs/lilac.html . Nu stiu cat este de cald la voi, eu as evita plantatul de arbusti, copacei cand este zapuseala. Daca aveti cateva zile mai racoroase, cred ca merge plantat cum zice Mik. 
 

Mik, eu fac (,) cafea la presa, fara arome. Si o beau fara zahar, lapte, frisca.
 

Michelle, cafeaua aia despre care ai scris imi aduce aminte de nesul pe care il faceam in Regie; frecat cu zahar si apa si mancat cu lingurita :-).


Editat de lili_mar, 29 mai 2020 - 00:06 .


#34
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 00:16

Ati vazut fotografiile din Ro postate de kalmar zoltan pe instagram? Imi merg la suflet https://instagram.co...id=184ycz8sb3ez



#35
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 08:48

Bravo, felicitari!  [flo2]

Si eu donez periodic, de pe DC am invatat  [:)] , am participat la astfel de actiuni.

 

 

azi, ma duc sa donez sange. am programare la 17:30



#36
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 09:42

Neata, o cafea neagra, simpla va aduc azi. 

Am pus o dulceata de capsuni la foc, cred ca-mi ies si 2 sticle cu sirop. Me happy.

O zi faina.  [flo2]



#37
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 10:20

Si eu am facut aseara 5 borcane de gem de capsuni. Trebuie sa fac un inventar sa vad daca mi-a ramas de anul trecut, dar cu siguranta nu. Asa ca o sa mai fac o tura.

La noi se mananca numai capsuni, zmeura, afine si un pic de caise. Pt mine fac si de portocale.



#38
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 10:43

Salutare!

 

La noi sunt mult prea scumpe capsuni ca sa le fac gem.

 

Am in plan un gem de gutui. Din 2 kg de gutui fac cateva borcane. Sunt la pret decent la magazinele arabesti si la fierbere nu scad mult. Fetelor le place pentru scoala. Gutuia are multa pectina si nu se scurge prin casolete.

 

Lili, foarte dragute pozele. Am inchis dupa primele 20 ca ma ia dorul si nu prevad sa ajung in curand pe acolo.

 

Didi, mai si riscam. Mie mi-a adus mama unul de la ea. Initial s-a prins dar a fost o iarna foarte grea si s-a dus. N-am mai incercat cu alt liliac pentru ca a plantat orasul in cartier in cateva locuri. Am cateva tufe chiar unde se termina gradina noastra in spatele casei. Daca nu o fi chiar in gradina noastra acum. Avem o bucata de gradina peste gardul facut de oras. O prostie.



#39
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 16:30

L- am cumpărat  [flo2]

 

o sa fie cadoul de ziua copilului. 
am inebunit da ? [fri] . L- am lăsat la o vecina in garaj  [bib]

 

anu trecut i- am luat o levanda. Și, am lasăt- o in grădina , între niște tufe . La ora 23, când sa împachetez cadourile , ia- o de unde nu e [smulgpar] . Am sunat la Vecinul de jos . Da, o luase el. Ii mutase locul . 
levanda asta e acum înflorită pe terasa . 



#40
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 16:37

Eu, fac dulceața doar din fructe de la noi din grădina . Anu trecut am făcut de zmeura, coacăza ( câteva borcanele ) de cireșe și corcodușe nu iese nimic , in schimb după mulți ani am cules prune. Multe . 12 kg. și, am mai avut gutui de la un vecin . Am făcut fără zahăr . Demențiale au ieșit .


Editat de DidiAlex, 30 mai 2020 - 00:12 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -