Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentii si bautura


110 raspunsuri la acest subiect

#91
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 17 mai 2020 - 19:19

Multumesc pentru feedbackul pozitiv!

 

Sunt convinsa ca sunt multe mame care procedeaza sau au procedat ca mine. Fiecare mama isi cunoaste copilul, stie care-i sunt punctele forte si punctele vulnerabile si aplica metoda care i se potriveste cel mai bine.

Dar in afara de asta, conteaza in primul rand dinamica familiei. Noi suntem mai nonconformisti si ne place sa iesim des din zona de confort.

N-am intentionat niciodata sa ne crestem copilul sub un glob de sticla. Din contra, am considerat ca expunerea la cat mai multe si diverse experiente o va face mai rezistenta in fata vietii. 


Editat de mianda, 17 mai 2020 - 21:18 .


#92
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 18 mai 2020 - 17:21

Mianda  [pk]  [pk]  [pk] si eu ca tine.

 

Si in Elvetia tinerii pot bea bere in baruri/restaurante incepand cu 16 ani...tarie si vin de la 18 ani.

 

Fiica-mea are 17 ani, eu sunt mama permisiva (prietenele ei spun ca sunt mama cool), asta de cand ma stiu. Cu toate astea, nu merge in baruri, nu-i place sa bea, nu fumeaza...si nu are prieten, cu toate ca mi-as fi dorit pt ea (a avut o experienta urata anul trecut si a decis ca sa mai astepte pana termina scoala..viata sexuala nu a inceput-o inca).

 

A incercat prima tigara cand era mica, a luat din pachet de la tata  [ph34r] a zis ca ceva mai scarbos nu exista..acum e cu totul impotriva fumatului, cand e cu ai mei ii face bunicului morala...dar ce-i mai zice.

Iarba a incercat o data acasa, anul trecut..era cu o colega de scoala la noi si a adus ea..fiica-mea i-a cerut..i-a fost rau dupa si a zis ca nu mai pune gura in veci...mi-a povestit cand am revenit acasa si a spus ca a si aerisit bine, ca sa nu simtim mirosul.

 

Bere bea din cand in cand vara, fara alcool, cea cu lamaie (panache). A incercat insa berea normala, era singura acasa la 15 ani si a baut o sticla..a vrut sa vada cum este...noi am venit pe la 9 acasa si deja dormea..a 2a zi mi-a povestit si a zis ca senzatia aia de ameteala nu-i place deloc.

 

Ea are piercing-uri (in ureche cateva, in buric, a avut si in nas pe parte si gen belciug, dar i s-au infectat si le-a scos)...are si un tatuaj mic si vrea sa-si mai faca...am stabilit ca ne vom face amandoua acelasi tatuaj, asta mai la iarna...a avut parul in toate culorile (roz, mov, albastru, verde), a avut tunsori de toate felurile (inclusiv side-cut)..acum are parul lung si roscat  [vampa]

 

Ea e fan kpop (pop coreean), asa ca momentan nu o intereseaza altceva (investeste timp si bani in formatia ei preferata, am fost impreuna la concerte in Asia)...peste un an jumate va pleca pt un an in Seoul, ca sa invete limba bine (stie sa scrie, sa citeasca, a facut aici un curs de 6 luni)...va avea 18 ani si jumatate...deja e inscrisa la curs, de-abia asteapta.

 

La 16 ani a fost cu prietena ei (care avea 18 ani) la Paris si Amsterdam (tot pt concerte de kpop); au zburat spre ambele destinatii...s-au descurcat ft bine, de prostii nu s-au tinut...chiar imi spunea ca prietena ei a fost mai stresanta decat mine atunci cand calatorim, pt ca avea grija ei.

 

Anul asta in februarie a fost la curs de franceza, in Dijon, 2 saptamani..a stat la o familie, avea timp liber de la 9 la 11.30 seara..atunci iesea cu colegii de la curs in oras...mergeau intr-un bar, a mai baut cate un cocktail, dar a ajuns mereu cu bine acasa...si imi scria mereu cand ajungea, ca sa nu stau cu grija.

 

Si eu fac pe taximetristul cand iese cu prietenele si vine tarziu...a mai fost la zile de nastere, care se terminau dupa miezul noptii, asa ca am luat-o eu de la gara...dar in baruri nu merge, nu o atrag...va recupera insa cu siguranta la Seoul.

 

Parerea mea : cu cat le interzicem ceva, cu atat se vor incapatana si vor face lucrul respectiv...vorba proverbului : de ce ti-e frica, nu scapi...si eu am vorbit cu a mea mult cand era mai mica, i-am explicat si despre alcool, droguri, sex...avem o relatie ft stransa, vorbim despre orice.

 

Stiu insa ca nu toti adolescentii/tinerii sunt la fel...dar trebuie lasati sa-si croiasca drumul si sa se loveasca de diverse...daca ii vom tine mereu de mana, nu vor invata nimic si vor ramane copilul mamei/al tatalui....ceea ce eu nu cred ca e bine...a mea si-a ales singura meseria, stie ce vrea sa faca mai departe...la urma urmei, este viata ei si nu a mea...ca e bine ce-a ales, ca e rau, va vedea si sunt sigura ca va alege ce va fi mai bun pt ea...si asta nu pt a-mi face mie pe plac. 


Editat de Ella73, 18 mai 2020 - 17:31 .


#93
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 18 mai 2020 - 17:47

E super mișto când exista comunicare și devii o mama cool . 
experientez eu, din plin . Mor de dragul lor : taxi , discuții planuri etc .. și nu, nu am fete, care sunt mult mai comunicative in comparație cu băieții .

 

dar,

 

vad și partea cealaltă . mai  am un copil care are toate șansele sa fie așa cum scrie Pacino. 
e greu sa îți dorești și sa faci tot posibilul și sa nu ajungi la butoane și când arde și îți e frica pt viața lui, devii scorpie și vrăjitoare . Practic, decât el distrus mai bine sa fii tu aia scorpie . 
 

pacino, 

 

hai mai scrie ce mai faceți ?!



#94
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 mai 2020 - 20:45

Eu cred ca toate exemplele astea nu isi au locul aici cand Pacino a descris clar care e problema la ei. Poate ca subiect separat e altceva. 



#95
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 mai 2020 - 10:16

Tinand cont de titlul subiectului, nu stiu daca si la cele scrise de mine te-i referit. 

Dar poate face cineva split?

 

Eu chiar vreau sa dezbat putin subiectul asta " mama cool" in contextul in care am descris experienta cu alcoolul. 

Vazut din exterior poate pot fi considerata o mama cool, dar nu sunt si nici nu ma consider!

 

 

 



#96
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 19 mai 2020 - 11:28

Mianda,

 

eu nu ma refeream la mesajul tau. a ta copila are Bacul, deci clar nu a fost usor, egal cat scrii tu.

Conflictele apar de obicei cand trebuie sa atinga copilul niste tinte. Normal ca atunci cand nu ai provocari, nu ai abateri.

 

adica eu as fi cea mai coll mama ever sa il las pe electronice, nu?! si cea mai rea daca il pun sa invete intr-un liceu. 

 

Probabil ca la scoala reala iar ar fi fost usor, deci lipsa de conflicte.


Editat de DidiAlex, 19 mai 2020 - 11:30 .


#97
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 19 mai 2020 - 11:33

la varsta asta (16*13) ii intreb pe ai mei: sunteti multumiti ca sunteti fluenti pe romaneste?! DAAA

 

mama voastra de copii, dar la 4-5-6 ani cum era? eram cea mai rea mama ca le vorbeam doar in romaneste..

 

asa sa faca bine sa ma asculte.



#98
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 19 mai 2020 - 21:06

Buna seara.Si eu sunt de parere ca trebuie sa aiba experiente,nici eu nu vreau sa-i cresc sub un clopot de sticla.De aceea i-am si lasat la baluri,nu au ratat niciunul.Nici eu nu fac din tantar armasar si nu am zis nimic cand am gasit berile in gunoi dar apoi am gasit si cidru,asta in decurs de o saptamana toate.Nu stiu,numiti-o intuitie de mama,dar mi s-a parut prea mult alcool intr-un timp prea scurt.Si poate ar fi continuat asa daca nu puneam piciorul in prag.

 

Mianda,pentru ca ai raspuns detaliat,iti multumesc!Si vreau sa te intreb cat de des erau aceste party unde beau.Cat si ce beau?O bere o data la 2 saptamani cum vi se pare,prea mult?



#99
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 mai 2020 - 21:54

.


Editat de mianda, 30 mai 2020 - 15:02 .


#100
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 31 mai 2020 - 02:04

nu stiu de ce a ales mianda sa isi stearga mesajul, dar vreau sa spun ca nimeni nu a adus tatal in discutie.  

 

nu stiu de ce v-ati  despartit dar ceva a ramas in urma copiilor.  acolo e buba.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -