Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Filmarile secrete de la Colectiv

colectiv

32 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 octombrie 2019 - 10:29


Filmările secrete de la Colectiv, făcute de pompieri și ascunse de public, Guvern și procurori

 

 

 

 

Aici am discutat de-alungul timpului despre Colectiv.

 

https://comunitate.d...in-club/page-60

 

https://comunitate.d...iv/?hl=colectiv

 

 



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 octombrie 2019 - 10:49

20 de minute cu o incarcatura emotionala incredibila.

 

Spre sfarsit, dupa ce pompierii intra in club, se aude un telefon sunand in gol.

Mi-am imaginat parintii sunand dupa copii si rugandu-se sa le auda vocea, tare, inceata, stinsa numai sa le-o auda. Mi-au dat lacrimile.

 

====

 



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 octombrie 2019 - 13:03

da, si pe mine m-a intristat imens cand am vazut aseara cate ceva din aceasta filmare.

Nu am cuvinte sa imi exprin stupefactia si dezamagirea.

Sa ii vei pe toti malaii aia care par sa nu aiba nici o emotie la ce tragedii se desfasurau acolo denota lipsa de educatie si suflet.

De multe ori am fost tentata sa cred ca empatia este o latura pe care romanii o poseda in cantitate mai mica decat alte popoare.

 

Oare asa este?



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 octombrie 2019 - 17:29

De multe ori am fost tentata sa cred ca empatia este o latura pe care romanii o poseda in cantitate mai mica decat alte popoare.

 

Oare asa este?

 

individual, posibil sa nu, global, posibil sa da.



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 octombrie 2019 - 09:36

Ce treaba are empatia? Lipsa profesionalismului are treaba. Cu cat sunt oameni mai nepriceputi, cu atat mai prost merg treburile. Dupa cum se vede si.aici :(. 



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 octombrie 2019 - 09:07

eu cred ca e vorba si despre empatie.

 

Ce treaba are empatia? Lipsa profesionalismului are treaba. Cu cat sunt oameni mai nepriceputi, cu atat mai prost merg treburile. Dupa cum se vede si.aici :(. 



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 octombrie 2019 - 10:22

Redactor, nu e  vorba de empatie, asa cum o intelegi tu si majoritatea dintre  nnoi.

Daca fii-mea are un accident in casa eu nu mi-as dori sa fiu empatica, sa-i traiesc emotiile, starea, durerea, sa ma pun in locul ei. Nici sa am compasiune fata de starea ei. Am atunci nevoie  sa stiu ce sa fac cum sa o ajut mai repede si cu ce. Empatia si compasiunea dupa.

 

Cannd pui un umar dislocat la loc, sau o mana  rupta, sau cand cureti o rana la un cap spart, stii cat sunt de dureroase nu iti permiti compasiune, empatie ca trebuie sa acctionezi instantaneu sa iei durerea.

 

Am trait o intamplare, la mine in casa, anul trecut. 3  fete. Una  dintre ele a lesinat, a cazut si si-a spart capul. Am gasit-o lesinata pe hol intr-o balta de sange. Ce facea aici empatia si commpasiunea mea?

Mai  tarziu dupa  ce am ajuns cu ea la  spital si am stiut ca va  fi ok, abia atunci si numai atunci m-am lasat prada a tot ceea ce am simtit.

 

 

Empatia are mai  multe definitii. Definitia din dictionarul medical este asa: "Capacitatea de a te detasa de celalalt, de a nu ne identifica pentru a evita amestecul emotiei noastre cu a celuilalt sau a problemei noastre cu problema celuilalt si pentru a fi astfel si mai capabili de a-l ghici, de a-l intelege si de a-l ajuta pe celalalt"

 

Acolo a fost pur si simplu, la inceput, brambureala, pentru ca  habar nu aveau ce sa coordoneze mai intai. Prost pregatiti pentru situatii de urgenta.



#8
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 27 octombrie 2019 - 10:22

In momentul in care îți alegi meseria de ambulanțier sau pompier ar trebui totuși sa ai o doza mai mare de empatie , doar te confrunți cu dramele oamenilor in fiecare zi de lucru .

Dar asta e un supliment la pregătirea profesională . 


Editat de Judoka02, 27 octombrie 2019 - 10:25 .


#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 octombrie 2019 - 10:28

In momentul in care îți alegi meseria de ambulanțier sau pompier ar trebui totuși sa ai o doza mai mare de empatie , doar te confrunți cu dramele oamenilor in fiecare zi de lucru . 

Nope, trebuie sa fii foarte bine pregatit  si sa stii ce sa faci in orice situatie fara sa te lasi prada sentimentelor, scopul fiind salvarea vietii. De aceea, dupa o tragedie se practica mersul la psiholog. Al pompierilor, paramedicilor, medicilor.

 

Doza mare  de empatie trebuie  sa aiba lucratorii sociali si cei de la dispeceratele de urgenta.



#10
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 27 octombrie 2019 - 17:15

a fi pompier inseamna sa stii clar ce sa faci in cazuri necunoscute pentru ca focul este un element pe care nu il poti stapini usor , cu atat mai mult panica oamenilor din jurul lui.  empatia nu face parte din salvarea celor aflati in astfel de situatii, ba din contra impiedica salvarea lor.   bucataria casei mele din adolescenta a luat foc de la un scurt circuit si stiu ce inseamna caldura si flacarile focului care ard totul in cale. 

 

numai ca in cazul colectiv nu a fost o ardere ca la "carte" si au fost zeci de victime, cu alte cuvinte un dezastru pentru care pompierii nu au fost antrenati, dupa cum abia dupa 4 ani de zile aflam si noi .  in zilele acelea se aplauda  exceptionala interventie facuta sub privirile lui arafat, astazi aflam ca nu a fost exceptionala deloc, ba mai mult , a fost facuta in haos pentru ca nu erau pregatiti pentru asa ceva.

 

eu nu contest meritele nimanui atunci cand le are, dar ma intreb cum poate arafat sa mai aiba tupeul sa faca declaratiile pe care le face astazi cand stie prea bine ca el a fost seful in noaptea aia?  alaturi de banicioiu care a declarat cu atata siguranta ca spitalele au tot ce le trebuie???  si ma mai intreb unde a stat aceasta filmare 4 ani de zile ca de ce nu a aparut tocmai am inteles.





Etichetat si cu colectiv

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -