Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Redefinim conceptul de curat! Cum alegi un detergent? Ce caracteristici cauti?

detergent curatenie seventh generation

69 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 16:04

Seventh Generation a lansat in Romania o gama noua de detergenti gandita sa protejeze natura, formule pe baza de plante, biodegradabile, fara coloranti, parfumuri sau inalbitori sintetici. Ambalajele sunt 100% reciclabile!  Seventh Generation redefineste astfel conceptul de curat si contribuie la crearea unor baze sănătoase și solide pentru următoarele 7 generații și poate chiar mai multe.

 
In cadrul acestui subiect dorim sa va intrebam: cat de important este pentru voi sa folositi un detergent eco-friendly gandit si fabricat sa fie cat mai prietenos cu natura? Care sunt caractersticile care va determina sa cumparati un anume detergent? Iata o lista de la care incepeti dar pe care o puteti extinde: puterea de spalare, cat de mult protejeaza tesaturile, varianta lichid sau pudra, pret, miros, ingrediente, s.a.m.d.
 
Asteptam parerile voastre, iar 3 dintre cele mai interesante pareri se premiaza cu un set de produse Seventh Generation.
 

 



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 16 septembrie 2019 - 21:43

nu m-am gandit ca poate exista o asemenea gama de detergenti.

 

am folosit o gramada de detergenti, de la cei no-name (detergent lichid la dozator) la cei de marca, pudra sau capsule (acele pernute).

 

nu stiu cat de mult protejeaza tesaturile, am grija sa spal in functie de culori si de temperatura.

 

aleg detergentul dupa calitate si pret, astea doua cred ca sunt pe aceeasi pozitie. ma super-intereseaza sa scoata petele si sa ramana culorile luminoase cat de mult timp se poate.

 

mirosul este iar important, pentru ca din sarcina nu mai suport anumite mirosuri (mosc, de exemplu).



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 17 septembrie 2019 - 15:22

Am devenit tot mai mult interesata de produse ecologice, care irita pielea cat mai putin. Si imi place si sa verific mirosul, recunosc.



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 septembrie 2019 - 15:46

la mine, primul criteriu de alegere al detergentului de rufe (si al balsamului) este mirosul. ma simt bine atunci cand hainele, lenjeria, prosoapele miros frumos, sunt dependenta de mirosuri placute, recunosc.

apoi, sa nu ocupe mult loc si sa nu-mi bat capul cu dozarea - asadar votez pentru detergentul sub forma de pernute/capsule.

pretul este urmatorul criteriu, de aceea urmaresc ofertele/reducerile din magazine, sa-mi pot cumpara detergentul preferat la un pret cat mai avantajos.

puterea de spalare se cam stie, sunt cateva marci in fruntea clasamentului.

imi place sa incerc marci nou-aparute, in general in romania, cand este lansat un produs nou, la inceput este foarte bun, miroase frumos, spala bine, etc. apoi usor-usor scade calitatea, creste pretul, sau scade gramajul si pretul ramane acelasi, etc.

nu am avut niciodata probleme cu alergii sau iritatii din cauza detergentului sau a altor produse de spalare sau ingrijire personala. insa cat fetita mea era bebelus am avut grija sa folosesc un detergent special, pentru pielea sensibila si delicata a bebelusilor, si bine am facut, cel normal era prea agresiv si nu se clatea bine din rufe (foloseam detergent pudra la acea vreme, cel lichid inca nu aparuse).



#5
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 19 septembrie 2019 - 09:21

Ca si o parere personala, cred ca este admirabil ca avem din ce in ce mai multe produse si ambalaje biodegradabile. Din pacate marii producatori s-au trezit cam tarziu.

 

Referitor la detergenti si alte produse de curatat, imi aduc aminte de cand eram copil ca o simpla pata de cafea sau de ketchup insemna automat compromiterea unui tricou. In timp, detergentii au avansat, cu formule chimice puternice si deseori fac minuni. Ce este interesant de vazut - avand in vedere ca nu conosc acest produs nou de la Seventh Generation  - este puterea de curatare. Cat de bine poate sa curete un detergent care se lauda cu o formula:

 

Până la 97% ingrediente pe bază de plante
Formulă biodegradabilă
Parfumuri din 100% uleiuri esențiale obținute din ingrediente naturale
Fără parfumuri și înălbitori sintetici,  COV (compuși organici volatili) și fără coloranți
Până la 99% plastic reciclat și 100% ambalaje reciclabile

 

Informatia este culesa de pe site-ul lor: https://global.seven...ia/welcome.html

 

Pe langa cei care o sa castige produsele si le vor putea testa gratuit, asteptam pareri si de la cei care au folosit deja produsele Seventh Generation



#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 19 septembrie 2019 - 09:32

Eu folosesc de 14 ani persil non bio lichid, si atat. Balsam nu am folosit niciodata, un prosop de baie cu cat e mai aspru cu ata mai bine :) 



#7
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 19 septembrie 2019 - 16:31

Eu folosesc de 14 ani persil non bio lichid, si atat. Balsam nu am folosit niciodata, un prosop de baie cu cat e mai aspru cu ata mai bine :) 

 

Ce conservativa esti :) Noi acasa avem cateva branduri mari de care suntem multumiti si pe care le alegem in functie de oferta de la Supermarket. Totusi doresc sa oferim o sansa si acestor produse de la 7th Generation. Daca sunt bune, o spunem! Daca nu... o spunem si atunci :) Chiar daca este un subiect promotional. Apreciem pozitiv curajul agentiei sa afle parerea mamicilor! Probabil ca au mare incredere in calitatea produsului.



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 19 septembrie 2019 - 16:51

Ai dreptate, acum am realizat ca nici nu ma uit la alte branduri. 

Daca as fi stiut de 7th Generation, ii acordam o sansa cand am fost in Romania, aici nu cred ca exista, sau poate da, dar cum am precizat , eu merg direct la persil.

Dar merita incercat.



#9
Iuli72

Iuli72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 19 septembrie 2019 - 18:58

Sincera sa fiu este prima data cand aud de o asemenea gama de detergenti prietenosi cu mediul, dar este un lucru foarte bun deorece consider ca viata ne este foarte influentata de mediul in care traim, tocmai de aceea ar trebui sa fim mult mai atenti la natura, sa incercam sa o protejam cat mai mult posibil deoare schimbarile climaterice sunt tot mai bruste si mai agresive, cred ca toata lumea a vazut ce este lume si ce efecte negative are poluare asupra planetei, de la furtuni, tornade si tot felul de fenomene extreme, dar destul cu asta, pana la urma este vorba de detergent :))
Pana acum am incercat destul de multi detergenti, de la lichizi, pudra, si chiar pernute. Un prim criteriu de alegere ar fi mirosul, ador misorul de curat dar si pretul si puterea de curatare sunt cel putin la fel de importanti, copilul meu nu a avut probleme cu alergiile. 



#10
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 20 septembrie 2019 - 09:01

eu am 3 detergenti preferati si ii cumpar cand sunt in oferte, la pret bun. am intotdeauna si lichid si pudra pentru ca ii folosesc in functie de rufele pe care le spal. din experienta detergentul pudra e mai eficient la rufe foarte murdare decat cel lichid. 

pe langa detergent folosesc calgon, balsam si igienol pentru rufe, cu precizarea ca balsam si igienol folosesc doar la anumite categorii de rufe. 

 

nu am vazut in magazin 7th generation dar as fi dispusa sa il incerc. chiar daca presupun ca are o putere mai mica de curatare atunci cand spal rufe putin murdare, adica aproape zilnic, la program redus, cred ca ar fi util.





Etichetat si cu detergent, curatenie, seventh generation

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -