Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2020

sarcina martie 2020

75 raspunsuri la acest subiect

#11
laurasav

laurasav
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 16 august 2019 - 15:27

Eu am 24 de ani si sunt la prima sarcina, deci totul este nou pentru mine... ma bucur ca nu mi-e foarte rau desi sunt foarte sensibila la mirosuri si sunt zile in care am o stare de greata constanta chiar daca nu vomit neaparat... teribil. Dar se poate si mai rau. 

 

Momentan locuiesc in Irlanda dar intentionez sa ma mut in Septembrie :) Abia astept, sistemul medical aici nu este foarte bine pus la punct, adica lasa de dorit. Prima ecografie ar trebui sa o am doar la 20+ saptamani... 

 



#12
laurasav

laurasav
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 16 august 2019 - 15:34

 

Bună,

 

Mă numesc Ramona, sunt la a 2-a sarcină am 9 săptămâni azi cu DPN 20.03.2020.

Soțul nu este încântat de nici o culoare... [fri], nu am anunțat nici măcar familia...

Sunt intr-o stare psihică foarte proastă, am discutat despre întrerupere...

Felicitari Ramona!

 

 Imi pare rau ca simtiti asta.. [sad]

 

Oricum, ganditi-va foarte bine inainte sa luati o decizie. Nu cunosc situatia sau motivele dar daca ai nevoie de sprijin sau o persoana cu care sa vb despre asta mai amanuntit, sunt aici. [:)]



#13
Danifilip

Danifilip
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 august 2019 - 06:45

Buna tuturor! 

Am intrat in sapt 12! Suntem foarte emoționați, vineri am fost la ecograf bebele își mișcă mânuțele și picioruțele. Prima sarcina mi s-a oprit din evoluție anul acesta, am rămas însărcinată după aprox 4 luni, in 06.09 mergem la control pentru dublu test și morfologie! 

Va pup



#14
rgagapie

rgagapie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 19 august 2019 - 17:36

Felicitari Ramona! Imi pare rau ca simtiti asta.. [sad] Oricum, ganditi-va foarte bine inainte sa luati o decizie. Nu cunosc situatia sau motivele dar daca ai nevoie de sprijin sau o persoana cu care sa vb despre asta mai amanuntit, sunt aici. [:)]

Multumesc frumos pentru sprijin, moment suntem bulversati, am luat în calcul toate variantele, dar nu am hotărât nimic...

Până la urmă se pare ca hotărăște timpul pentru noi  [barza1] ...



#15
laurasav

laurasav
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 august 2019 - 10:01

Buna tuturor! 

Am intrat in sapt 12! Suntem foarte emoționați, vineri am fost la ecograf bebele își mișcă mânuțele și picioruțele. Prima sarcina mi s-a oprit din evoluție anul acesta, am rămas însărcinată după aprox 4 luni, in 06.09 mergem la control pentru dublu test și morfologie! 

Va pup

 

Felicitari pentru sarcina! Ma bucur ca bebele e okay si se dezvolta normal!  Abia astept sa merg si eu la ecograf, am facut programare pentru sambata! Nu mai am rabdare, daca ar fi sa astept dupa doctorii de aici, as mai avea de asteptat inca cel putin 10 saptamani...  [doh]  Burtica incepe sa creasca deci sunt curioasa daca e doar 1 bebe sau 2...  [gravi] Sper ca totul sa fie in regula. 

 

De luna viitoare ma intorc si eu in Romania si sper sa merg la control mai des. Cum sunt medicii acolo? Ati avut experiente pozitive/ mai putin pozitive in legatura cu nasterea, controale etc? 



#16
olimpia17

olimpia17
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 august 2019 - 13:27

Bună,  mamici!

Sunt insarcinata in sapt 10, am facut fiv.

Imi este ff rau, fac 2 perfuzii pe zi. 

Ati mai trecut careva prin asa ceva? 

Sunt sperante sa ma simt mai bine?

Va pup si multumesc! 

 



#17
AndreeaG8989

AndreeaG8989

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 21 august 2019 - 13:54

Buna. Noi astazi am facut 12 saptamani ❤ Maine am programare pt dublu test ❤ Doamne ajuta sa fie totul bine! Mie inca nu mi se vede burtica. Seara ma balonez rau, apoi dimineata nu s mai vede nimic :)) M am ingrasat f putin, aproape1 kg. Sarcina usoara in continuare fetelor!



#18
laurasav

laurasav
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 august 2019 - 12:06

Bună,  mamici!

Sunt insarcinata in sapt 10, am facut fiv.

Imi este ff rau, fac 2 perfuzii pe zi. 

Ati mai trecut careva prin asa ceva? 

Sunt sperante sa ma simt mai bine?

Va pup si multumesc! 

Buna Olimpia si felicitari pt sarcina! Imi pare rau ca treci prin asta. Eu sunt printre putinele fericite carora nu le e rau. Am vomitat o singura data in 10 saptamani (recent). Am inteles ca aceste simptome de greata se intensifica in saptamanile 9-11 si ca odata ca treci de primul trimestru, nu mai ai problema asta. Sa speram ca o sa fie si cazul tau!  [ruga]



#19
laurasav

laurasav
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 august 2019 - 12:12

Buna. Noi astazi am facut 12 saptamani ❤ Maine am programare pt dublu test ❤ Doamne ajuta sa fie totul bine! Mie inca nu mi se vede burtica. Seara ma balonez rau, apoi dimineata nu s mai vede nimic :)) M am ingrasat f putin, aproape1 kg. Sarcina usoara in continuare fetelor!

Doamne ajuta! Sa ne spui cum a fost. 

 

Eu vad putina burtica dar la cantar nu se vede nicio schimbare  [gravi]

 

Voi folositi ceva crema/ uleiuri pentru a preveni vergeturile? Chiar as vrea sa le evit cumva, daca e posibil... Eu am inceput cu Bio-Oil.


Editat de laurasav, 22 august 2019 - 16:31 .


#20
AndreeaG8989

AndreeaG8989

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 22 august 2019 - 14:16

Doamne ajuta! Sa ne spui cum a fost. Eu vad putina burtica dar la cantar nu se vede nicio schimbare [gravi] Voi folositi ceva crema/ uleiuri pentru a preveni vergeturile? Chiar as vrea sa le evit cumva, daca e posibil... Eu am inceput cu Bio-Oil.

 

Eu m am dat cu niste ulei de cocos. Vazusem o crema speciala pt gravide la DM si ma gandeam sa mi o cumpar




Etichetat si cu sarcina, martie 2020

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -