Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#581
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 01 iulie 2019 - 23:12

Voi naște la București , inca nu stiu exact unde am zis sa treaca o perioada din sarcina sa pot discuta cu doctorul la ce spital sau clinica privată face nașteri. Acum cand o sa merg la control o sa discutam si despre naștere. Voi ce alegeri clinica privată sau spital de stat?

 

Buna! Eu voi naste la Regina Maria, mie foarte groaza de spitalele de stat, nu din punct de vedere al confortului, ca nu patesc nimic daca stau 3-5 zile in spital, ci din cauza lipsei de personal, a grijei care ti-o acorda, a lipsei de medicamente si echipamente. Eu am cateva experiente mai urate in spitalele de stat, printre care si un chiuretaj facut la Bucur, dupa o sarcina oprita din evolutie. Degeaba e dr tau bun, daca asistentele nu au pic de compasiune fara 20-30 lei in buzunar, la fiecare injectie sau perfuzie. Sincer, prefer sa platesc pentru a sta fara griji, mai ales din punct de vedere al igienei..



#582
Corina-mandarina

Corina-mandarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 07:44

Buna fetelor. Sambata am fost la morfologie si dublu test. Astept rezultatele la analiza de sange si secretii. Medicul a spus ca vom avea o fetita. Deocamdata am pastrat doar pentru mine informatia si vreu sa-i pregatesc o surpriza lui tati cu un balon umplut cu confetti roz pe care sa-l sparga sau cu o fumigena care scoate fum roz. :))  

Astazi ma cam doare stomacul, desi antibioticele pentru infectia mea urinara le-am terminat de luat duminica si inca mai iau probioticul. Si din nou nu am putut pastra in mine micul dejun. Nu inteleg de ce am inceput sa vomit spre sfarsitul primului trimestru, cand ar trebui de fapt sa inceteze greturile...   

 



#583
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 08:25

M am intors de la morfo. Peste 2 sapt o sa stiu rezultatele de la dublu test. Mi a spus ca totul pare bine si ca cel mai probabil e baietel)) 

Inca un baietel! Felicitari! Si mie mi-a spus la fel.



#584
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 08:30

Buna fetelor. Sambata am fost la morfologie si dublu test. Astept rezultatele la analiza de sange si secretii. Medicul a spus ca vom avea o fetita. Deocamdata am pastrat doar pentru mine informatia si vreu sa-i pregatesc o surpriza lui tati cu un balon umplut cu confetti roz pe care sa-l sparga sau cu o fumigena care scoate fum roz. :))  

Astazi ma cam doare stomacul, desi antibioticele pentru infectia mea urinara le-am terminat de luat duminica si inca mai iau probioticul. Si din nou nu am putut pastra in mine micul dejun. Nu inteleg de ce am inceput sa vomit spre sfarsitul primului trimestru, cand ar trebui de fapt sa inceteze greturile...   

Felicitari! Foarte tare, ca in filme :)). Mi se pare super ideea. 
Eu nu prea am cum sa ii fac surprize, mergem impreuna la fiecare control. Si chiar daca as merge singura, nu prea pot sa imi tin gura :)).
Intreaba medicul de la ce ar putea fi durerea... Multa sanatate!



#585
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 08:31

Mi a mai zis sa nu iau utrogestan si nici acifol. Mi a recomandat femibion 2. Asa o sa fac. Analize cu rezultate bune va doresc. Week end placut!

Risa, utrogestan si acifol iau si eu. Maine merg la control si o sa vad daca mai continui si eu cu ele. Cel mai sigur, o sa imi dea Aspenter, asa mi-a spus la controlul anterior.



#586
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 08:39

Voi naște la București , inca nu stiu exact unde am zis sa treaca o perioada din sarcina sa pot discuta cu doctorul la ce spital sau clinica privată face nașteri. Acum cand o sa merg la control o sa discutam si despre naștere. 

Voi ce alegeri clinica privată sau spital de stat? 

Eu merg la clinica privata pentru monitorizare sarcina si nastere - Regina Maria.
Nu ma dau banii afara din casa, dar, slava cerului, pentru un copil pe care am de gand sa il fac si atat, imi permit sa duc o sarcina in privat. Medicul meu lucreaza si cu casa de asigurari de sanatate, nu stiu exact ce inseamna asta, cu cat o sa fie redus costul nasterii, dar tot e ceva. :)

Legat de spitalele de stat, nu contest ca nu ar exista si spitale ok, dar nu am avut experiente prea placute, plus ca nu am putut sa imi fac nici macar o analiza la laborator de stat, pentru ca nu exista niciodata fonduri :). Si uite cum platesc degeaba taxe si impozite...
Decat ca "alerg" de la un spital la altul pentru analize, ecografii, sa bag bani in buzunare, sa stau la cozi, mai bine platesc legal tot, intru la medic imediat ce am ajuns in clinica, am cont online in care imi regasesc toate programarile, fisele de consult etc.


Editat de Andreea_S9, 02 iulie 2019 - 08:40 .


#587
Corina-mandarina

Corina-mandarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 08:44

Felicitari! Foarte tare, ca in filme :)). Mi se pare super ideea. 
Eu nu prea am cum sa ii fac surprize, mergem impreuna la fiecare control. Si chiar daca as merge singura, nu prea pot sa imi tin gura :)).
Intreaba medicul de la ce ar putea fi durerea... Multa sanatate!

Si noi am mers impreuna de data asta, dar medicul a zis ca il chemam pe tati dupa ce imi ia proba pentru secretii, apoi s-a luat cu treaba si a uitat, iar eu eram asa de vrajita de ce vedeam pe monitor incat nu am mai deschis gura toata consultatia. :)). Data viitoare sigur il luam si pe tati. 



#588
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 09:06

Si noi am mers impreuna de data asta, dar medicul a zis ca il chemam pe tati dupa ce imi ia proba pentru secretii, apoi s-a luat cu treaba si a uitat, iar eu eram asa de vrajita de ce vedeam pe monitor incat nu am mai deschis gura toata consultatia. :)). Data viitoare sigur il luam si pe tati. 

Daa, sunt si ei utili. Eu, la morfologie, la inceput, aveam atatea emotii, incat el saracul mai punea intrebari si discuta. Eu eram pierduta :))



#589
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 09:18

Inca un baietel! Felicitari! Si mie mi-a spus la fel.

 

Multumesc. Legat de surpriza, am cumparat asta si i am pus in punga cadou sa deschida. S a cam bilbiit cind a rostit "o oo sa a avem un baietel" [batcap]

Miniaturi atasate

  • IMG-20190630-WA0000.jpg


#590
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 09:22

Buna fetelor. Sambata am fost la morfologie si dublu test. Astept rezultatele la analiza de sange si secretii. Medicul a spus ca vom avea o fetita. Deocamdata am pastrat doar pentru mine informatia si vreu sa-i pregatesc o surpriza lui tati cu un balon umplut cu confetti roz pe care sa-l sparga sau cu o fumigena care scoate fum roz. :)) Astazi ma cam doare stomacul, desi antibioticele pentru infectia mea urinara le-am terminat de luat duminica si inca mai iau probioticul. Si din nou nu am putut pastra in mine micul dejun. Nu inteleg de ce am inceput sa vomit spre sfarsitul primului trimestru, cand ar trebui de fapt sa inceteze greturile...

 

Felicitari pentru fetita! Eu am migrene la 2 sapt, seara dupa munca. Nu iau nimic, incerc sa ma relaxez si trece.. dar e deranjant. In rest sunt ok. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -