Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#591
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 10:28

Multumesc. Legat de surpriza, am cumparat asta si i am pus in punga cadou sa deschida. S a cam bilbiit cind a rostit "o oo sa a avem un baietel" [batcap]

Ce frumoooos! Voi chiar sunteti puternice sa puteti face astfel de surprize.
Eu ma inmoi toata, in secunda 2 ii spun tot :))



#592
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 10:40

Risa, utrogestan si acifol iau si eu. Maine merg la control si o sa vad daca mai continui si eu cu ele. Cel mai sigur, o sa imi dea Aspenter, asa mi-a spus la controlul anterior.
De ce sa iti dea Aspenter? 

#593
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 10:47

De ce sa iti dea Aspenter? 

Sincer, nu stiu. O sa intreb medicul maine.
La mine a fost sarcina gemelara, dar, din pacate, nu a fost sa fie... acum a ramas doar un baietel. Poate de aceea.... sa pot duce cu bine sarcina pana la sfarsit? Zic si eu, desi, in rest, nu am avut nici o problema. Revin maine cu raspuns.



#594
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 10:49

Sincer, nu stiu. O sa intreb medicul maine. La mine a fost sarcina gemelara, dar, din pacate, nu a fost sa fie... acum a ramas doar un baietel. Poate de aceea.... sa pot duce cu bine sarcina pana la sfarsit? Zic si eu, desi, in rest, nu am avut nici o problema. Revin maine cu raspuns.
Imi pare rau sa aud... eu stiu ca se da Aspenter in caz de trombofilie cum mi a dat mie... ca m am saturat de el maxim... sau in caz de faci tensiune pe sarcina... Eu de abia aștept rezultatul la analizele de trombofilie si sper sa iasă bune sa renunț la el... 

#595
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 10:58

Imi pare rau sa aud... eu stiu ca se da Aspenter in caz de trombofilie cum mi a dat mie... ca m am saturat de el maxim... sau in caz de faci tensiune pe sarcina... Eu de abia aștept rezultatul la analizele de trombofilie si sper sa iasă bune sa renunț la el... 

Ce ciudat... la vizita din saptamana 8 mi-a zis ca o sa imi recomandare la urmatoarea vizita (maine, saptamana 12).
Pe atunci, nu avem analize de sange facute, nimic, singura problema fiind aceasta, sarcina gemelara. 
Nici nu prea stiu ce e trombofilia si nici care sunt analizele care te-ar ajuta sa o depistezi. In setul pe care l-am facut, nu am gasit nimic pentru trombofilie. Poate au alta denumire...? Maine mi le interpreteaza. Chiar m-ai facut curioasa.



#596
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 11:17

Ce ciudat... la vizita din saptamana 8 mi-a zis ca o sa imi recomandare la urmatoarea vizita (maine, saptamana 12). Pe atunci, nu avem analize de sange facute, nimic, singura problema fiind aceasta, sarcina gemelara. Nici nu prea stiu ce e trombofilia si nici care sunt analizele care te-ar ajuta sa o depistezi. In setul pe care l-am facut, nu am gasit nimic pentru trombofilie. Poate au alta denumire...? Maine mi le interpreteaza. Chiar m-ai facut curioasa.
Trombofilia e o boala de sânge dobândită in timpul vieții sau genetic .. embrionul se oprește din evoluție la 6-8 sapt daca nu iei Aspenter sau Injecții clexane.. tu cu siguranța nu ai asa ceva.. Ne zici si noua.. 

#597
Corina-mandarina

Corina-mandarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 12:20

Trombofilia e o boala de sânge dobândită in timpul vieții sau genetic .. embrionul se oprește din evoluție la 6-8 sapt daca nu iei Aspenter sau Injecții clexane.. tu cu siguranța nu ai asa ceva.. Ne zici si noua.. 

Si mie mi-a dat medicul Aspenter de 75 mg o pastila pe zi. M-a intrebat daca am in familie pe cineva care a avut atac cerebral (si infarct parca...). Si bunica din partea mamei a avut 3. In plus, la prima ecografie aveam "decolare de placenta" . Nu am avut dureri, nu am avut sangerari. Nu stiu daca are legatura cu asta Aspenterul. Eu l-am intrebat pe medic direct, pe limba mea daca am de ce sa imi fac griji si el a spus clar ca nu, dar Aspenterul sa-l iau pana in saptamana ...32 cred (scrie in dosarul meu de sarcina, dar nu il am la mine).


Editat de Corina-mandarina , 02 iulie 2019 - 12:56 .


#598
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 15:28

Trombofilia e o boala de sânge dobândită in timpul vieții sau genetic .. embrionul se oprește din evoluție la 6-8 sapt daca nu iei Aspenter sau Injecții clexane.. tu cu siguranța nu ai asa ceva.. Ne zici si noua.. 

Din cate stiu, nu am nimic. Va spun maine.



#599
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 15:29

Si mie mi-a dat medicul Aspenter de 75 mg o pastila pe zi. M-a intrebat daca am in familie pe cineva care a avut atac cerebral (si infarct parca...). Si bunica din partea mamei a avut 3. In plus, la prima ecografie aveam "decolare de placenta" . Nu am avut dureri, nu am avut sangerari. Nu stiu daca are legatura cu asta Aspenterul. Eu l-am intrebat pe medic direct, pe limba mea daca am de ce sa imi fac griji si el a spus clar ca nu, dar Aspenterul sa-l iau pana in saptamana ...32 cred (scrie in dosarul meu de sarcina, dar nu il am la mine).

O sa intreb si eu maine de ce sa iau si pana cand. Nu stiu nici un caz in familie de genul asta.



#600
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 02 iulie 2019 - 17:21

Felicitări fetelor! Ce frumos ca ati aflat deja ce ascundeti  în burtica [bib] [fiesta] [bebr] Noi o sa aflam abia la începutul lui August si il luam si pe tati cu noi [:)]


Editat de Mimi25, 02 iulie 2019 - 17:22 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -