Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

EU Yes la vot. Multumesc ca ai iesit si tu!

europarlamentare referendum

290 raspunsuri la acest subiect

#41
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 19:22

am participat la revolutia din ‘89  si din cate imi amintesc nu au murit mii de tineri. 

 

Dar câți îți amintești că au murit?



#42
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 19:31

Dar câți îți amintești că au murit?
aprox 1000 de persoane.

#43
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 20:05

Conform Institutului Revoluţiei Române din Decembrie 1989 au murit 1116 persoane (numărul morților nu se știe însă cu exactitate). Numărul total de victime (morți, răniți, reținuți) depășește 5000. Cu ce e greșit ce a scris Alina?



#44
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 20:17

Conform Institutului Revoluţiei Române din Decembrie 1989 au murit 1116 persoane (numărul morților nu se știe însă cu exactitate). Numărul total de victime (morți, răniți, reținuți) depășește 5000. Cu ce e greșit ce a scris Alina?

 

stiu ca numarul de victime (inclus raniti...retinuti ) e mai mare dar am crezut ca e vorba de alta revolutie cand am citit ca "au murit mii de tineri"

 

edit. departe de mine sa minimalizez importanta acestei revolutii.


Editat de michelle-usa, 17 mai 2019 - 20:32 .


#45
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 23:25

stiu ca numarul de victime (inclus raniti...retinuti ) e mai mare dar am crezut ca e vorba de alta revolutie cand am citit ca "au murit mii de tineri" edit. departe de mine sa minimalizez importanta acestei revolutii.

 

cred ca dacă ar mai fi fost o revoluție in România, in afara de cea din Decembrie, in care-ar fi murit cineva, sigur ai fi auzit de ea pina acuma. De asta întrebarea ta “care revoluție” pare fără sens sau la mișto.



#46
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 18 mai 2019 - 03:29

cred ca dacă ar mai fi fost o revoluție in România, in afara de cea din Decembrie, in care-ar fi murit cineva, sigur ai fi auzit de ea pina acuma. De asta întrebarea ta “care revoluție” pare fără sens sau la mișto.
Ai dreptate nu m am gindit la asta....  desi nu am spus la misto.

m a surpris ca nu stiam ca au murit  mii de tinerii ( Eu facind atunci parte din generatia respective)....

anyway scuze pt off topic.

 

 ... Eu nu ma duc la vot...dar incurajez ca lumea in special cei din tara sa isi faca lectiile si sa iasa la vot



#47
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 20 mai 2019 - 08:29

Despre ce referendum e vorba?

daca ai fi citit  subiectul stiai ,


Editat de a_alinta, 20 mai 2019 - 08:30 .


#48
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 mai 2019 - 10:05

daca ai fi citit subiectul stiai ,

 

Precizarea cu referendumul, a venit mult mai tirziu, cind am intrebat de ce sunt atit de importante alegerile pentru parlamentul EU.

 

Pina atunci niciun participant la subiect, nu a adus in discutie referendumul.Toata lumea a discutat despre alegeri si atit. 



#49
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 mai 2019 - 11:30

Cum a inceput:

Oriunde au avut Dragnea sau Dancila turneu electoral, au iesit si oameni in strada strigand impotriva lor, i-au cam bruiat.

 

Ce masuri a luat PSD: (in loc sa-i lase in pace, sa discute cu ei, sa le asculte nemultumirile)

- ieri a avut miting in Targoviste si a dispus sa se inchida orasul - nimeni nu intra + au inhis strazile adiacente locului de intalnire PSD.

- la Topoloveni jandarmii au ridicat cu duba, persoanele adunate contra PSD, le-au dus la sectie sa stea acolo pana termina ala mitingul

- la Hunedoara un liceean a fost amendat ca a sttrigat impotriva lui Dancila

- ministra de interne a dispus amenzi pentru cei care scriu pe FB impotriva Dragnea

-  la Targoviste medicii obligati de manager sa iasa la miting, ca deh, le-a marit salariile

- Dragnea a spus despre protestaari ca au ochii injectati si ca fumeaza jointturi.

 

Umarea: parchetul militar s-a auttosessizat si face cercetari asupra jandarmilor ce au luat oamenii cu duba pentru ca au afisat un banner cu: ”Țara n-a votat hoția!!! Voi nu sunteți România!”. Si sper ca vor mai fi si alte masuri.

 

Aceste lucruri nu sunt normale. Nu trebuie sa se mai intample.  Libertatea de exprimare a opiniilor este inviolabila (adica se află legal la adăpost de orice urmărire, atingere sau pedepsire) garantata prin Constitutie. Libertatea de opinie sta la baza democratiei.

 

Concluzia:

Iesiti la vot. Luati si buletinul de vot pentru Referendum, si votati DA - indiferent cu cine tineti politic, nu trebuie sa permiteti condamnatilor pentru coruptie, mita si abuz in serviciiu sa fie gratiati, sa mai ajunga in Parlament. 

 

Pentru toti cei care cred ca ii datoreaza lui Dragnea si PSD marirea salariilor:  Nu ii datorati nimic. Ei se poarta de parca v-ar fi facut un favor. NU. Este un drept al vostru sa traiti decent. Si tot un drept al vostru sa vorbiti liber fara sa fiti luati cu duba.

Mai presus de orice aparati-va libertatea.

Daca credeti ca va puteti vinde Libertatea pentru cativa lei in plus la salariu si sa traiti uitandu-va in spate si sa nu puteti vorbi liber votati  in continuare cu PSD..

 

Insa nu uitati ca puteti beneficia si de maririle de salariu si de libertatea de opinie. Daca vi se pare mai bine asa NU votati PSD. 

 

Ca votati in Romania sau aiurea NU UITATI VOTATI SI LA REFERENDUM. Votati DA.

 

=====

"Oameni sancționați pentru postări pe FB sau lasere pe clădiri, oameni amenințați cu dosare penale dacă ies la proteste, oameni care au accesul interzis în orașe dacă nu strigă pentru unii, oameni băgați în dube dacă strigă împotriva altora - să nu creadă cineva că noi, magistrații, nu vedem toate astea și nu înțelegem ce se întâmplă în România. Doar că statutul nu ne permite să comentăm public pentru a nu fi acuzați că intrăm în anumite jocuri politice.
Însă vom face totul ca DREPTURILE OMULUI să fie respectate, căci numai așa poate fi protejată LIBERTATEA, aceasta fiind valoarea supremă ce stă la baza DEMOCRAȚIEI. Iar cât timp JUSTIȚIA va fi independentă, oamenii pot fi siguri că drepturile lor legitime vor fi ocrotite, iar abuzurile vor fi sancționate.
Iată, de asta voi ieși #șîeu la vot pe #26mai, iar la referendum voi vota #DA la cele două întrebări: este un DA pentru justiție și un DA pentru continuarea luptei împotriva corupției."

Cristi Danilet pe FB.



#50
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 mai 2019 - 11:48

Nu uitati, pe 26 Mai, romanii de pretutindeni voteaza si la Referndum.

 

Intrebarile

„1 - Sunteți de acord cu interzicerea amnistiei și grațierii pentru infracțiuni de corupție? 

 

2 - Sunteți de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanțelor de urgență în domeniul infracțiunilor, pedepselor și al organizării judiciare și cuextinderea dreptului de a ataca ordonanțele direct la Curtea Constituțională?” DA

 

Sa va explic foarte putin intrebarea nr. 2. Cand guvernul da o ordonanta de urgenta ce priveste infractiunile si pedepsele ea poate fi atacata pentru neconstitutionalitate la Curtea Constitutionala  numai de institutia numita Avocatul Poporului.

 

 Anul trecut avocatul poporului era singurul care putea ataca la Curtea Constitutionala o ordonanta (care striga ca este neconstitutionala si favorabila lui Dragnea)

Numai ca dl. Ciorbea, avocatul poporului, si-a facut rost de un concediu prelungit (PSD ii marise salariul) in asa fel incat sa se intoarca in tara dupa ce expira termenul de depunere a contestatiei.

 

De aceea este necesara extinderea dreptului de a ataca ordonantele la CCR. Putere totala in mana unui singur om un mare NU. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -