Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mituri medicale


95 raspunsuri la acest subiect

#51
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 19:11

Bineinteles ca dexa e si

 

 

 

Viviana, repet, depinde de experienta fiecaruia. Dexa e si pt nebulizator, sunt sute de studii despre beneficiul ei in astm bronsic, bronsiolite si diverse urgente. 

Conteaza indicatia, modul in care e folosita si complianta, de aceea exista mai multe feluri de betablocante, ca nu fiecare organism reactioneaza la fel la acelasi meddicament. 

Conteaza sa gasesti medicul cu care te simti confortabil si care te poate ajuta.

 

 

 

Da, de aceea si exista inhalatoare cu dexametazona. 

Nu a contestat nimen beneficiul ei. Doar s-a spus ca nu e bine sa folosesti o solutie medicala in alt scop decat cel pentru care a fost creat.



#52
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 12 ianuarie 2019 - 09:30

Deci la ce afecțiuni ajuta dexa și nebulizatorul? N-am auzit de așa ceva niciodată.

 

Ce a scris medicul pe prima pagina mi se pare de bun simt, foarte logic și foarte adevărat. Într-adevăr in România mulți pacienți cred ca știu mai mult decit doctorul, numai citind pe internet articole scrise de persoane mai mult sau mai puțin avizate. Mie Mi-ar fi rusine sa ma duc la medic și sa ii spun ce să-mi prescrie, ca așa am citit eu nu știu unde. Cunosc destule persoane care fac asta in România.. e incredibil.



#53
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 12 ianuarie 2019 - 10:53

slanina este mai sanatoasa ca soia [:-)))]


E ca si cum ai spune ca gutuile sunt mai sanatoase decat rosiile. Depinde de context, persoana, cantitate, boli asociate etc. Da, sunt cazuri in care slanina e mai sanatoasa decat soia.

#54
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 12 ianuarie 2019 - 11:08

In ce cazuri slanina e sanatoasa?



#55
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 ianuarie 2019 - 11:33

 

Letitia1, pe 12 Ian 2019 - 09:30, a spus:

Deci la ce afecțiuni ajuta dexa și nebulizatorul? N-am auzit de așa ceva niciodată.
 
Ce a scris medicul pe prima pagina mi se pare de bun simt, foarte logic și foarte adevărat. Într-adevăr in România mulți pacienți cred ca știu mai mult decit doctorul, numai citind pe internet articole scrise de persoane mai mult sau mai puțin avizate. Mie Mi-ar fi rusine sa ma duc la medic și sa ii spun ce să-mi prescrie, ca așa am citit eu nu știu unde. Cunosc destule persoane care fac asta in România.. e incredibil.

Letitia dexametazona, asa cum a spus si XIO se foloseste in multe afectiuni inflamatorii, in astm, in inflamatiile de cai respiratorii etc. Este excelenta.

Se gasete in tobradex, de exemplu, unguent sau picaturi pentru ochi.
Cand a avut Silvi mono, si a avut amigdalele marite si se sufoca, a facut la greu (in spital) intravenos dexa. Cateva exemple doar.

 

La copii cantitatea de dexa se socoteste pe kg/corp. Prea multa dexa si luata o perioada indelungata afecteaza organismul.
In bronsite severe cu tuse persistenta unii medici prescriu dexa prin nebulizator.

Nebulizatorul este un aparat de aerosoli cu 2 piese: o masca pentru fata si un dispozitiv pentru gura. La copii se foloseste dispozitivul pentru gura. In nebulizator se pune medicamentul lichid si aparatul il transforma in vapori care sunt inhalati direct in bronhii. Tintit.

 

un nebulizator, in functie de afectiunea respiratorie, e folosit cu diverse medicamente. Un alt exemplu ar fi folosirea lui cu ACC (fluimucil) pentru tratat afectiuni respiratorii cu secretie vascoasa, de exemplu. Dar toate aceste medicamente se gasesc produse si sub forma de solutii pentru inhalat prin nebulizator. Un exemplu.

Si aici mai multe exemple: https://sibiu100.ro/...-nebulizatoare/

Dr. care a vorbit despre mituri se refera la faptul ca dexametezona fiole de baut sau injectabile nu este un preparat stabil special conceput pentru nebulizator. Nu se transforma tot in vapori si cantitate din el ramane in picaturi care vor fi inghitite, intra in sange si nu mai exista control asupra dozajului la copii.

Alti medici spun ca  nu ar fi nicio problema.

Dar atat timp cat problema nu e studiata, si exista alti corticosteroizi speciali conceputi pentru nebulizare ar trebui evitat chiar renuntat la practica asta.
 



#56
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 ianuarie 2019 - 11:38

In ce cazuri slanina e sanatoasa?

In toate cazurile in care nu faci abuz.



#57
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 ianuarie 2019 - 11:40

 

Letitia dexametazona, asa cum a spus si XIO se foloseste in multe afectiuni inflamatorii, in astm, in inflamatiile de cai respiratorii etc. Este excelenta.

Se gasete in tobradex, de exemplu, unguent sau picaturi pentru ochi.
Cand a avut Silvi mono, si a avut amigdalele marite si se sufoca, a facut la greu (in spital) intravenos dexa. Cateva exemple doar.

 

La copii cantitatea de dexa se socoteste pe kg/corp. Prea multa dexa si luata o perioada indelungata afecteaza organismul.
In bronsite severe cu tuse persistenta unii medici prescriu dexa prin nebulizator.

Nebulizatorul este un aparat de aerosoli cu 2 piese: o masca pentru fata si un dispozitiv pentru gura. La copii se foloseste dispozitivul pentru gura. In nebulizator se pune medicamentul lichid si aparatul il transforma in vapori care sunt inhalati direct in bronhii. Tintit.

 

un nebulizator, in functie de afectiunea respiratorie, e folosit cu diverse medicamente. Un alt exemplu ar fi folosirea lui cu ACC (fluimucil) pentru tratat afectiuni respiratorii cu secretie vascoasa, de exemplu. Dar toate aceste medicamente se gasesc produse si sub forma de solutii pentru inhalat prin nebulizator. Un exemplu.

Si aici mai multe exemple: https://sibiu100.ro/...-nebulizatoare/

Dr. care a vorbit despre mituri se refera la faptul ca dexametezona fiole de baut sau injectabile nu este un preparat stabil special conceput pentru nebulizator. Nu se transforma tot in vapori si cantitate din el ramane in picaturi care vor fi inghitite, intra in sange si nu mai exista control asupra dozajului la copii.

Alti medici spun ca  nu ar fi nicio problema.

Dar atat timp cat problema nu e studiata, si exista alti corticosteroizi speciali conceputi pentru nebulizare ar trebui evitat chiar renuntat la practica asta.
 

 

 Eu am facut 2 ture de dexa in sarcina, pt maturarea plamanilor bebeilor in caz de nastere prematura. Au fost injectii, si prescrise de gineco meu.

 Dexa am facut si eu la bebei prin nebulizator, prescrise de pediatrul de la urgenta, s-a calculat in functie de greutatea lor - cu ser; citisem si eu articolul lui, culmea noua ne-a trecut.

 In rest nebulizator cu flixotise si respisun sa traiasca la noi.



#58
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 12 ianuarie 2019 - 11:54

Dexametazona e un corticosteroid. 

 

Eu am făcut tratament timp de câteva săptămâni cu cortizon, cu câteva luni in urma, Pt o inflamatie. E cumplit de greu de tolerat. 

 

Citesc despre dexametazona la noi, nu este refondat Pt copii. Este dat in cazuri acute de inflamații la Adulți, in tratamente oncologice și altele, dar nu Pt răceli, bronșite, etc. 

 

La noi se vând numai tablete, probabil forma injectabila se găsește numai in spital. 

 



#59
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 12 ianuarie 2019 - 11:58

Mulțumesc Viviana. Pentru mine e total nou conceptul. Eu pe vremuri am făcut aerosoli din aparatul ăla care nu se numea nubulizator, tot așa cu masca pentru gura, mi-a ajutat parca, nu mai știu. Aici sint considerată astmatică, dar ma tratez doar cu inhalers, albastru și maro, la fet fiu-miu.



#60
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 12 ianuarie 2019 - 12:00

Dexametazona e un corticosteroid. 

 

Eu am făcut tratament timp de câteva săptămâni cu cortizon, cu câteva luni in urma, Pt o inflamatie. E cumplit de greu de tolerat. 

 

Citesc despre dexametazona la noi, nu este refondat Pt copii. Este dat in cazuri acute de inflamații la Adulți, in tratamente oncologice și altele, dar nu Pt răceli, bronșite, etc. 

 

La noi se vând numai tablete, probabil forma injectabila se găsește numai in spital. 

Folosește și la artrita?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -