Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iulie 2019 (Trandafirasi de Iulie 2019)

sarcina gravida iulie 2019

872 raspunsuri la acest subiect

#11
Mel3k

Mel3k

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 17 noiembrie 2018 - 09:16

Buna mamicuțelor. 

Eu aveam 4 saptamani si cateva zile cand am fost la doctor, si imediat ce mi-a confirmat sarcina mi-a dat tratament si la 3 -4 zile analize pt ca fiind micuț nu il poate monitoriza prin ecograf. 

Unul dintre medicamente este exact pt ca "sa se lipească bine sarcina" cum a spus dl dr. tocmai ca pana la 7 saptamani exista acel risc de a o pierde. 

Mi se pare inuman cum fac anumiți doctori si anume pana nu ai 7 -8 saptamani sa nu te monitorizeze. Te pot ajuta sa păstrezi sarcina, nu sa te lase singura in perioada critica. 

 

Sa trecem cu bine peste perioada asta de 7 - 8 saptamani. Cel puțin eu sunt foarte panicată de această perioadă critica. 

 



#12
alinaa.badea16@gmail.com

alinaa.badea16@gmail.com

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 17 noiembrie 2018 - 10:37

Buna Alina, Multumesc! Felicitari si tie!! Tu ai fost la ecografie pana acum? Ai reusit sa vezi embrionul format?

buna Mica,

 

Am fost la 5 sapt si nu se putea vedea.doctora mi a recomandat sa mai stau macar o saptamana pana sa merg din nou, insa am preferat sa astept macar 2. Am programare luni. Sunt nerabdatoare sa vad daca totul decurge bine si sa vedem bebishorul, asa cum il alinta deja sotul meu.



#13
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 17 noiembrie 2018 - 15:22

Buna, 

 

Voua v-a recomandat dr sa faceti analiza Beta Hcg? Daca da, ce valori v-au iesit si la cate saptamani?

 

Weekend fain!

 



#14
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 18 noiembrie 2018 - 10:52

Buna Mel3k, 

 

Eu am fost la prima ecografie la 4s_5z si mi-a recomandat sa fac un BetaHcg tocmai pentru a fi siguri ca sarcina evolueaza avand in vedere ca nu se putea vedea inca nimic. Iar ca tratament mi-a dat Utrogestan, ovule moi intravaginale, la fel pentru a sustine sarcina pana la 7 saptamani cand am urmatorul control. Pe langa Utrogestan, iau incontinuare Profertil, pe care il luam si inainte sa aflu ca sunt insarcinata (contine acid folic si alte vitamine pentru evolutia sanatoasa a sarcinii).

Mie mi-a zis ca perioada critica e pana la 12 -13 saptamani, pana poate verifica daca sunt anomalii cromozomiale si bineinteles verificarea sindromului Down. 

Nici eu nu sunt de accord cu dr care te lasa fara monitorizare pana la 7-8 sapt, sunt unii care abia atunci te cheama pentru prima ecografie. Mi se pare groaznic sa astepti 3-4 sapt sa te entuziasmezi, ca apoi sa afli ca de fapt ori e extrauterina, ori e fara embrion. 

Duminica linistita!



#15
Mel3k

Mel3k

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 18 noiembrie 2018 - 19:27

Buna Mica. 

Eu am facut analiza si mi-a iesit 1799 la 4 saptamani jumate.

Tie?



#16
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 19 noiembrie 2018 - 18:24

Buna Mel3k, 

 

Eu am avut urmatoarele rezultate la beta Hcg:

 

Prima serie:

4s_6z - 981

5s_1z - 1918

 

A doua serie:

6s_1z - 6687

6s_3z - 6693

 

La a doua serie a crescut fff putin, motiv pentru care sunt ingrijorata sa as fi putut pierde sarcina, dar dr a zis sa ma duc joi la ecografie, pentru a ne pronunta si sa iau incontinuare tratamentul.

 

Sper sa fie totul bine, pentru ca nu am simptome de avort spontan si putinele simptome pe care le am, continua sa fie prezente ( sani sensibili si urinari dese).

 

Revin joi cu noutati!

 

Seara faina!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



#17
andree87

andree87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 19 noiembrie 2018 - 21:10

Salutare și felicitări pentru sarcini! Dpn-ul meu e 12-13 iulie. Am reușit și eu astăzi și am ajuns la medic. E mică sarcina, dar s-a văzut.  Me happy! :-D (Iooi, acum văd că mi-a rămas avatarul de la celălalt bebe. Așa o stare de melancolie m-a cuprins). 



#18
Mel3k

Mel3k

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 04:18

Sarcina usoara


#19
Mel3k

Mel3k

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 04:28

Mica, 

Pe mine doctorul ma cheamă la 3 -4 zile pentru analizele HCG, mi-a spus că sunt foarte importante pentru a putea vedea cum evoluează pana la 7 saptamani. Mi-a dat si mie Utrogestan (dar le iau oral) si ca vitamine Elevit 1.

Ca si perioada critica ma refeream la perioada asta care poti pierde sarcina. La celelalte nici nu vreau sa ma gandesc. Vreau sa gandesc decât pozitiv ca bebeu' va fi bine, sănătos. Trebuie să gândim pozitiv :)



#20
andree87

andree87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 13:41

Daaa. Trebuie sa gandim pozitiv. Legat de primele saptamani, medicul mi-a recomandat sa nu fac bai/dusuri fierbinti, sa nu stau cu spatele lipita de o sursa puternica de caldura si sa nu car/ridic mai mult de doua kilograme.


Editat de andree87, 20 noiembrie 2018 - 13:42 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, iulie 2019

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -