Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


350 raspunsuri la acest subiect

#311
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 27 octombrie 2018 - 11:34

Din ce am scris eu nu rezultă ce explici tu, Collins.

 

Edit: Ca să explic, câștigarea unui premiu Nobel nu înseamnă (evident) că acea descoperire nu va putea fi infirmată niciodată. Premiul recunoaște avansul în cunoașterea științifică. Dacă stai să citești câte idei au existat despre electroni și electricitate până s-a definit actuala teorie, vei vedea că au existat nenumărate teorii, unele verificate parțial, altele aparent verificate dar infirmate ulterior. Realitatea este că astăzi avem electricitate (și tot ce înseamnă acest lucru) tocmai datorită faptului că niște oameni au gândit anumite teorii, chiar dacă ulterior unele au fost infirmate. S-ar putea ca peste 100 de ani ceea ce știe omenirea despre bosonul Higgs să fie completat de alte experimente, sau chiar infirmat parțial sau total. Dar în momentul de față, ținând cont de limitele modelului, particula descrie comportamentul prezis.


Editat de danielag, 27 octombrie 2018 - 11:44 .


#312
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 octombrie 2018 - 11:44

Doar pentru ca cineva este premiat cu Nobel nu inseamna ca teoriile respective sunt infailibile. S-a demonstrat ca unele sunt controversate iar altele chiar false. Peste ani , alti oameni de stiinta au demonstrat ca sunt invalide. Biblia e cartea de capatai a crestinilor, nu vad de ce cineva care e necrestin sau ateu vrea sa -i demonstreze neautenticitatea . E doar o carte de fictiune pentru ei.Eu nu m-am gandit vreodata sa le spun musulmanilor cu care discut ca in Koran sunt teorii false. Sau sa ma amuz de zeii hindusi si credintele lor. Oamenii cred sau nu cred. E problema lor, nu e treaba mea sa-i luminez.

 

Dar avem voie sa ne spunem părerea, nu? 

 



#313
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 octombrie 2018 - 12:15

Doar pentru ca cineva este premiat cu Nobel nu inseamna ca teoriile respective sunt infailibile. S-a demonstrat ca unele sunt controversate iar altele chiar false. Peste ani , alti oameni de stiinta au demonstrat ca sunt invalide.

 

Biblia e cartea de capatai a crestinilor, nu vad de ce cineva care e necrestin sau ateu vrea sa -i demonstreze neautenticitatea . E doar o carte de fictiune pentru ei.Eu nu m-am gandit vreodata sa le spun musulmanilor cu care discut ca in Koran sunt teorii false.

Sau sa ma amuz de zeii hindusi si credintele lor.

Oamenii cred sau nu cred. E problema lor, nu e treaba mea sa-i luminez.

ma refer la  paragraful  subliniat.

 

Niciun ateu nu a deschis la Sufletul credintei subiecte despre Biblie sau despre credinta ori noncredinta in Dumnezeu si nici nu va deschidee pea curand pentru ca nu il intereseaza si respecta alegerea celui  credincios.

 

Discutiile despre "a  crede sa a nu a crede  in Dumnezeu", despre Biblie deschise de  cei profund credinciosi nu sunt altceva decat o invitatie  la discutie pentru atei, sau pentru cei care cred, fara a fi atasati de toate elementele credintei, in scopul de a incerca  sa-i convinga ca exista adevar absolut oferit de credinta.

 

Un fel de: de  ce ar trebui sa crezi?

 

Altfel subbiectele s-ar fi numit: de ce cred eu in Dumnezeu? De ce  e Biblia sfanta pentru mine? Si atunci ar fi spus cititorii: e problema lor, bravo pentru credinta! Ii admir!



#314
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 octombrie 2018 - 14:07

stie cineva, cine a fost sotia lui Cain?



#315
Raindrops

Raindrops

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 27 octombrie 2018 - 16:08

Pe mine tocmai știința și in special chimia și biologia (și fizica) m-au făcut sa îmi pun întrebări in legătura cu o divinitate, oricare ar fi ea. Răspunsul meu a fost: Wow, cât de uimitoare e natura! O îmbinare perfecta! Dumnezeu ar fi trebuit sa facă mult prea multe facultăți ca sa poată crea toate astea :). 

Mihaela, dupa ce am studiat ochiul uman la biologie mi-am zis din nou ca sigur asa ceva nu a putut aparea din intamplare. 



#316
Raindrops

Raindrops

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 27 octombrie 2018 - 16:09

Off topic: eu ma numar printre membrii care de mult timp mai mult citesc ce se scrie pe forum si scriu foarte rar; va admir foarte mult pe toate si va multumesc pentru ca am invatat si continui sa invat multe lucruri de la voi.



#317
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 27 octombrie 2018 - 17:05

Michelle nu da doi bani pe Coranul musulmanilor cind zice ca numai Biblia deține adevarul absolut. Și nu numai ea probabil. Aici e baiul, cind crezi ca numai tu deții adevarul și încerci să-i convingi pe alții de adevarul tău. 



#318
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 octombrie 2018 - 09:28

stie cineva, cine a fost sotia lui Cain?

Sora lui.

Si Adam si Eva erau inruditi. Ori frate si sora ori tata si fiica.



#319
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 30 octombrie 2018 - 23:40

Michelle nu da doi bani pe Coranul musulmanilor cind zice ca numai Biblia deține adevarul absolut. Și nu numai ea probabil. Aici e baiul, cind crezi ca numai tu deții adevarul și încerci să-i convingi pe alții de adevarul tău. 

si musulmanii cred  la fel ca si michelle,  in sensul ca nu dau doi bani  pe biblie,  asa ca baiul sta in mai multi bani.


Editat de a_alinta, 31 octombrie 2018 - 00:18 .


#320
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 03:25

si musulmanii cred la fel ca si michelle, in sensul ca nu dau doi bani pe biblie, asa ca baiul sta in mai multi bani.

 

exact!! Deci cine are dreptate ?  [:)] ăla ca eu! Ăla ca eu!  [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -