Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Secs mat la pinguin


921 raspunsuri la acest subiect

#911
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 08:41

Viviana....limba e printre foarte putinele lucruri care nu le pot manca (daca stiu ca asta mananc....banuiesc ca exista limba in hot dogs sau in toba, de exemplu...dar daca nu ma gandesc, nu exsta). Am flashbacks din gradinita cind m-au obligat sa maninc limba...nu am avut voie sa plec de la masuta pina nu am terminat de minca...lucru pe care l-am facut in reprize de voma. 

 

Eu acasa am gard din lemn. Foarte simplu...nu m-am complicat cu nimc extraordinar...aici nu prea imprejmuieste lumea curtile...eu am gard pentru caini. 

Nu am inteles niciodata inversunarea adultilor de a baga pe gat copiilor cat mai multa mancare. Ok, nu-i da dulciuri inainte de masa sau alte alimente care taie pofta de mancare. Dar atat, in rest lasa-l sa manance cat poate.

 

Si eu am patit-o rau intr-o tabara. Profesoarele cu care am mers au fost socate de cat de putin mancam. Portiile de la restaurant erau prea mari pt mine, si supa si felul 2 si ca atare, mancam cred, cam jumatate din fiecare. Dar atat mi-era mie bine.

Intr-o zi s-au reunit amandoua (cea cu care eram eu si cealalata, de la celalalt grup, sau cum o fi fost organizarea) sa stea pe capul meu sa mananc tot, ca "asa nu se poate, mananci prea putin, ar trebui sa-ti fie rusine ca faci risipa, cand alti copii nu au ce pune pe masa" si alte texte din acelasi registru. Si "nu plecam de aici nicaieri pana nu mananci tot". Eu de rusine, si deoarece eram invata sa respect oamenii, inclusiv cadrele didactice, am tacut si nu m-am contrat cu ele.

 

Rezultatul: Am mancat tot, ele fericite si satisfacute, dar peste cateva ore albe la fata ca "aoleu, ce ne facem ca fata ca vomita intr-una". 3 zile, adica jumatate de tabara am dus-o asa, neputand manca absolut nimic, respingeam tot. Doar apa puteam bea, probabil de asta nu m-au dus la vreun medic, dar stiu ca zaceam in pat toata ziua.... "Vai, dar de la ce?" - Pai de la faptul ca am mancat mai mult decat puteam, obligat! "A, pai daca stiam..." - Pai daca stiai.... doar am zis ca nu mai pot, si vedeai cat pot manca.

 

Asta e, mananc putin cantitativ, toata lumea se mira de mine, si in copilarie si acum.... Dar asta e, nu pot manca mai mult si asta este! Oi fi o animalie a naturii... dar asta e, mie mi-e bine asa.



#912
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 08:47

Pt mine una sunt un chin mesele de sarbatori, Paste, Craciun, acolo unde se mananca mult de obicei, unde se gatesc multe feluri de mancare si se pun pe masa. Asa ca daca am fost invitata pe undeva (cu familia sau in orice alta combinatie la vreo masa) m-am simtit cam aiurea, exista la noi mentalitatea asta ca daca nu mananci mult la masa nu-ti place mancarea, jignesti gazda... Si se sta cu ochii pe oameni, cat mananca fiecare...

"Hai, dar mai ia!" "Ai mancat foarte putin, hai sa-ti mai pun" "Nu mai poti.... de ce? Nu ti-a placut?"....si tot asa.... 

De cele mai mult ori speram sa scap neobservata vis a vis de mancare.... [fri]



#913
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 09:50

neata  [clo]

 

zi buna cu soare va doresc!  [flo2]



#914
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 10:14

Buna dimineata!

 

La multi ani cu intarziere sarbatoritilor de ieri! Sanatate si mii de bucurii!  Si eu cu feciorul suntem Mihai. Nu am facut nimic deosebit ( Mihaita a dat bomboane colegilor, eu am adus ceva dulce la birou), copiii sunt aglomerati cu scoala, eu cu viata ... Suntem ok, dar nu intr-o perioada tocmai roz a existentei noastre. Nu am mai scris pe aici pt ca nu gasesc nimic inteliget sau interesant de spus. 

Ma asteapta un weekend foarte aglomerat. Maine eu plec cu Bianca la Buzau la un concurs international de majorete, baietii raman acasa, pe seara au bilete la Fara Zahar (tare mult vroiam si eu sa merg! [:(] ), dar imi vin si finii de la Iasi in vizita. I-am cununat pe cei mari si am botezat-o pe puiuta care face maine 6 ani. Vin sa o sarbatorim impreuna. Din pacate, eu ajung acasa seara tarziu, asa ca trebuie sa amanam sarbatorirea pe duminica dimineata. (si in seara asta sa fac curatenie, sa schimb lenjerii, sa fac ceva de mancare)

Copiii au iar 4 teste anuntate pt saptamana viitoare (inclusiv la romana , algebra si fizica, teste grele ). Aseara, daca tot era ziua lui si avea timp, am pus feciorul sa lucreze ceva in plus la gramatica... nu vreti sa stiti ce mi-au auzit urechile, cata drama si cata tanguire pt 20 minute de lucru (si alea facute la repezeala ca sa scape) 

 

 

M-am bucurat, Daniela, de rezultatul bun primit. Si prietena mea e bine, la RMN nu s-a vazut nimic suspect. 

 

Sa aveti o zi frumoasa!



#915
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 10:55

Neata, 

 

Am stat aseara in toiul noptii de vorba cu soru-mea. Au "brush fire" si multe zone care se evacueaza obligatoriu. Si-au facut si ei bocceluta si asteapta alertele. Eu sper sa nu fie cazul. Oricum e fum si nu au voie sa iasa, dar ea va mmerge la cabinet.



#916
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 10:58

Monica, te inteleg, mananca incet sa nu se goleasca farfuria  [:I] Nici noi nu facem exagerat de sarbatori , aperitive ( mai mult vegetariene) , un fel principal, desert. Daca e pranz o supa usoara, ceva. Cand eram mica, mancam putin pt ca nu se prea gasea nimic pe vremea lui ceasca  [zirea]

 

Laura, succes fetelor maine  [flo2]

 

Ai mei au toti teste azi, sa vedem ce fac, sunt curioasa, au invatat mai mult sau mai putin, [:D] , dupa posibilitati. La clasa 3 au scris testul cu creionul, mi se pare aiurea, copiii vostri cu ce scriu ?

 

Ma enerveaza, si noi avem maine program full, cu piscina si turneu si vroiam sa fac ceva cumparaturi, duminica e totul inchis la noi.



#917
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 11:03

Viviana, tin pumnii surorii tale! Chiar acum am auzit stirea despre incediu. Cumplit ce se intampla acolo [:(]

 

 

Vroiam sa va cer o parere. Am cumparat mai in primavara un set de canapele pt sufragerie (3+2+1) , tapitate cu panza  (la alegerea mea, deci trebuie sa mi-o asum) gri-deschis. Deja se vad zone murdare /mai intunecate (nu chiar pete, dar zone asa, gri mai inchis)  pe ea si ma streseaza maxim de fiecare data cand se aseaza matzele venite de afara sau vreun biped cu mancare /rotaieli in mana. As pune ceva pe ele sa le protejez cat de cat, dar nu ma duce capul ce sa pun sa arate ok. 

Tapiteria are culoarea ca in poza asta (modelul nu e asa)

 

canapea-cu-tapiterie-din-lana-gri.jpg



#918
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 11:05

Judoka, multumesc! Ai mei scriu cu stilou /pix / pix pilot frixion, cu creionul fac doar desenele la geometrie. 



#919
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 11:06

Laura  [pup]  succes fetitei! si sa treaca perioada nu tocmai roz! 

 

viv  [:X]  neata.sa fie bine sora ta!

 

Judoka aici stilou in clasele 0-4.


Editat de velvet, 09 noiembrie 2018 - 11:13 .


#920
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 11:42

laura, exista huse elastice, care se potrivesc la orice tip/model de canapele.

baga un ochi aici :

https://www.dedoma.ro/Huse-elastice/




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -