Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ati hotarat sa divortati?


28 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 06 august 2018 - 18:20

De ce nu? Nu poate fi o persoana angajata care sa aiba grija , un fel de asistent personal.

Dar nu stim daca se incadreaza aici, si atunci e mai complexa situatia.


Editat de Collins20, 06 august 2018 - 18:23 .


#12
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 06 august 2018 - 21:08

Am incercat sa lucrez cu vreun an jumate in urma. Problema e că Marius nu vrea sa mănânce la altcineva. Iar dupa vreo cateva zile când observa ca nu mai sunt mereu prin jurul lui incepe sa se agite și nu mai doarme si maraie mereu. 

Pe urmă trebuie să fac tratament si recuperare la 2 copii. Chiar dacă David nu e grav tot trebuie să facă recuperare .

 Poate de asta s-a năruit totul. Eu mereu prin spitale sau pe la doctori iar el acasa. A uitat ce inseamna familie sau nu a stiut. 



#13
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 06 august 2018 - 21:10

Oricum multumesc mult. Luna asta trebuie sa iau o hotărîre.  Pentru mine si pentru copii.



#14
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 07 august 2018 - 12:34

Diana, iti doresc sa iei decizia cea mai buna pt tine si copii. 

 

Eu as discuta cu el si i-as spune ca ma roade.


Editat de Ella73, 07 august 2018 - 12:41 .


#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 august 2018 - 14:55

De ce nu? Nu poate fi o persoana angajata care sa aiba grija , un fel de asistent personal.

Dar nu stim daca se incadreaza aici, si atunci e mai complexa situatia.

 

de un singur caz stiu cand o alta persoana decat mama, tatal sau o alta ruda (oricum din familie) indeplinea functia de asistent personal. pentru aceasta functie - existenta doar pentru handicapul de grad I, cel mai grav - statul roman acorda o suma lunara de bani, ca un salariu, anul trecut era 1,000 lei/luna, anul asta, 1,200 lei/luna (sper sa nu gresesc). aceasta functie este considerata vechime in munca si persoanei asistent personal i se poate face dosar de angajare, cu asigurare de sanatate platita. dar trebuie umblat si rasumblat, chiar luni de zile.

 

de regula, mama copilului cu handicap grav este cea care devine asistent personal. in cazul stiut de mine, mama copilului plecase din tara si cedase drepturile si cei 1,000 lei ca asistent personal unei vecine.

 

nu stiu cum devine situatia cand mama renunta la a fi asistent personal pentru a se angaja.



#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 august 2018 - 14:59

Eu as discuta cu el si i-as spune ca ma roade.

 

sa vezi ce misto e cand intentionat nu-ti lasa timp pt. a discuta, cand iti spune mereu ca il abordezi in momente nepotrivite, desi nu face decat sa stea cu orele in telefonul mobil, butonand, desi ar putea discuta, dar evita, ca-i strici feng-shuiul, cand te aduce la disperare si ajungi sa strigi la el pe strada, sa iasa puroiul din tine odata, si el te lasa in drum si se urca in primul autobuz. ba cu prima ocazie iti spune ca tu esti cea care cauti samanta de cearta si-l faci de rusine.



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2018 - 16:13

de un singur caz stiu cand o alta persoana decat mama, tatal sau o alta ruda (oricum din familie) indeplinea functia de asistent personal. pentru aceasta functie - existenta doar pentru handicapul de grad I, cel mai grav - statul roman acorda o suma lunara de bani, ca un salariu, anul trecut era 1,000 lei/luna, anul asta, 1,200 lei/luna (sper sa nu gresesc). aceasta functie este considerata vechime in munca si persoanei asistent personal i se poate face dosar de angajare, cu asigurare de sanatate platita. dar trebuie umblat si rasumblat, chiar luni de zile.

 

de regula, mama copilului cu handicap grav este cea care devine asistent personal. in cazul stiut de mine, mama copilului plecase din tara si cedase drepturile si cei 1,000 lei ca asistent personal unei vecine.

 

nu stiu cum devine situatia cand mama renunta la a fi asistent personal pentru a se angaja.

Nu este asigurat. Primeste doar banii.



#18
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 07 august 2018 - 16:46

Nu este asigurat. Primeste doar banii.

 

Eu știu că primăria poate angaja asistenți personali pentru persoane cu handicap. Li se încheie CIM cf legii nr. 448/2006. Fiind angajat este asigurat, de ce nu ar fi?

 

Contractul individual de munca al asistentului personal se incheie cu primaria localitatii de domiciliu sau resedinta a persoanei cu handicap grav, dupa caz, in termen de maximum 30 de zile de la data inregistrarii cererii. (Art. 39. - (1) Lege nr. 448/2006).

 

Autoritatile administratiei publice locale prevazute la art. 43 alin. (2) au obligatia: a) de a angaja si salariza asistentul personal al persoanei cu handicap grav, in conditiile prezentei legi; b) de a asigura si garanta plata indemnizatiei lunare, in cazul in care persoana cu handicap grav sau reprezentantul ei legal a optat pentru aceasta. (Art. 44 - Lege nr. 448/2006).

 

Edit ca să zic că nu primăria poate sau nu angaja, ci persoana cu handicap cere fie angajarea de către primărie a unui asistent, fie plata unei indemnizații. Dacă a cerut primăriei angajarea asistentului, primăria este obligată să-l angajeze (ex de speță în care primăria a refuzat angajarea, a pierdut pe fond și i s-a respins recursul, fiind obligată să angajeze).


Editat de danielag, 07 august 2018 - 16:54 .


#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2018 - 17:34

Eu știu că primăria poate angaja asistenți personali pentru persoane cu handicap. Li se încheie CIM cf legii nr. 448/2006. Fiind angajat este asigurat, de ce nu ar fi?

 

Contractul individual de munca al asistentului personal se incheie cu primaria localitatii de domiciliu sau resedinta a persoanei cu handicap grav, dupa caz, in termen de maximum 30 de zile de la data inregistrarii cererii. (Art. 39. - (1) Lege nr. 448/2006).

 

Autoritatile administratiei publice locale prevazute la art. 43 alin. (2) au obligatia: a) de a angaja si salariza asistentul personal al persoanei cu handicap grav, in conditiile prezentei legi; b) de a asigura si garanta plata indemnizatiei lunare, in cazul in care persoana cu handicap grav sau reprezentantul ei legal a optat pentru aceasta. (Art. 44 - Lege nr. 448/2006).

 

Edit ca să zic că nu primăria poate sau nu angaja, ci persoana cu handicap cere fie angajarea de către primărie a unui asistent, fie plata unei indemnizații. Dacă a cerut primăriei angajarea asistentului, primăria este obligată să-l angajeze (ex de speță în care primăria a refuzat angajarea, a pierdut pe fond și i s-a respins recursul, fiind obligată să angajeze).

Nu mai face asa ceva  - nu sunt bani.... cel putin in Bihor



#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 07 august 2018 - 22:04

Eu i-a-și spune ca ii las ambii copii in custodie pina îmi fac  un rost , sa vedem ce zice! Sa vedem dacă ii mai arde de divorț !




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -