Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imaginea unui tatic care sta acasa cu copilul? Meseria de tata!


13 raspunsuri la acest subiect

#11
Cris_N

Cris_N

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 28 iulie 2018 - 09:01

Buna

 

Da, eu cunosc astfel de barbati si 100% nu le-a scazut imaginea de barbati. 

 

El a intrat in co de crestere copil dupa cele 42 de zile dupa nastere. Au ales acest lucru pentru ca el si-a dorit extrem de mult acest lucru. Desi avea un rol important intr-o organizatie in care cu greu iti poti imagina asa ceva:) . S-a descurcat exceptional. Cu schimbat de pampersi, hranit, scos afara . In acelasi timp nu s-a izolat de prieteni. Baietelul are acum 3 ani, are o relatie exceptionala atat cu mama cat si cu tatal. 

Imaginea lui de barbat a castigat chiar un plus in grupul profesional si de cunostinte pe care il aveau.

 

Conteaza insa foarte mult mediul si prietenii pe care ii ai. 

Experienta prezentata este un caz, nu o generalizare ca asa se intampla in toate familiile. 



#12
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 31 iulie 2018 - 09:24

Si eu cunosc personal un caz. Ea n-a vrut sa stea acasa cu copilul deloc si el a promis ca o sa stea el. Si asa au facut, cu schimbat pampers, hranit, dus la dr , spalat vase, gatit ptr familie etc. Mama provine dintr-o familie in care mama ei a fost foarte mult ajutata si asta a pretins si ea. 

Fetita trece acum in clasa a8a. Mama se ocupa si ea foarte mult de fata si totul e bine. 

Tatal nu este deloc minimizat de nimeni. 

Depinde de fiecare persoana in parte, barbat sau femeie, si de dinamica relatiei resp. Nu se poate generaliza. 



#13
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 iulie 2018 - 12:15

De regula mamele raman cu copiii acasa in concediu crestere copil. Asa au fost cazurile in jurul meu si la noi tot asa a fost. Insa nu m-as mira sau sa mi se para ciudat sa vad ca un tata ramane in co crestere copil. Depinde de fiecare familie, de dinamica familiei, de situatia de la joburile fiecaruia - stabilitate, salarii, flexbilitate...

 

In cazul copiilor alaptati, cel putin pana la diversificare, parca e un pic mai natural si mai comod sa ramana mama acasa cu copilul. Tatal poate face orice face si mama, mai putin sa alapteze  [:)] . Si parca nu-ti vine sa treci copilul pe formula daca ai lapte... Si e mai complicat cu lapte muls si congelat, plus ca nu oricine poate face asta. Eu spre ex. nu am putut niciodata sa mulg lapte si sa stochez, pur si simplu nu iesea nimic, insa lapte am avut, am alaptat cate 9 luni... Dupa diversificare, cand alaptatul se rareste si ramane de ex. dimineata si seara, se mai aseaza lucrurile, este mai comod si se poate face rocada f lejer.



#14
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 02 august 2018 - 12:58

Tocmai am descoperit un scriitor norvegian care e mandru ca a stat acasa cu copiii (cel putin cu prima fetita). Si-a descris experientele in mai multe volume autobiografice si acum este considerat un fenomen literar al secolului XXI.

 

Si mai arata si super-bine! [il]

 

Karl Ove Knausgard

 

karl.jpg




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -