Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Hot coffee


1574 raspunsuri la acest subiect

#421
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 02 mai 2019 - 11:50

Hello,

 

Am revenit si eu pe campia muncitoare dupa 2 saptamani de vacanta (ce-i drept intrerupta din cand in cand).

 

Am o gramada de lucru acum :((((.

 

am sarbatorit intre timp 2 pasti si 2 aniversari. Sunt ko :).

 

In urmatoarele 10 zile o sa avem o reme de kko cu f multa ploaie. Ma cam deprima.

 

In rest suntem bine, fetele la fel.

Maya a avut o super vacanta. A fost plecata 10 zile la bunicii unei prietena la N de Toulouse. A fost o super experienta. A mica a stat cu mine acasa, eu in concediu, asa ca iarasi a fost ff placut.



#422
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 02 mai 2019 - 21:46

Mik, ma gandeam ca are vreo specialitate preferata, unele sunt mai solicitante, altele mai putin. Oricum e cu bataie lunga, o sa invete practic toata viata.

 

Didi, la noi e semi-relax. Cel mare e in excursii, au de vizitat o centrala nucleara si un  fost lagar de concentrare. In plus a inceput bac-ul, au ba sali de clasa, ba profesori indisonibili.

 

Bine ca maine e vineri, miercuri tot am avut impresia ca e duminica. 



#423
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 17:05

Am fost la Leogalnd Bilund, in Danemarca. E cel mai aproape de noi.



#424
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 06 mai 2019 - 22:04

MIK, 

 

succes la copii ! Cum este mama ta? Mai ai cocos ?

 

am fost la Orfeu sub pământ ( Orpheus in der Unterwelt)

 

J, 

și la noi cu bacul. Care durează 2 luni . 

 

Coca,

la mulți ani Evei. Pe 30 Aprilie e, nu?

ea și Raluca e pe 30.04

 

eu am venit din ro. Ce îmi plac zilele astea la țara . Parca sta timpul in loc . Soare, verdeața , sărbători . 



#425
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 07 mai 2019 - 09:18

Coca, faina vacanta  [flo2]

 

Otilia, banuiam eu ca Lego ala aproape de voi. Safari cred ca a fost cool. Cum mai merg fetele cu scoala, aveti multe activitati?

 

M-am burzuluit ieri pe w up. Pustiul are un partener in clasa, trebuie sa-i duca lectiile cand acesta e bolnav( si invers). Si ieri primesc un mesaj(in care i se adresa lui fii miu) de la mama colegului, de ce nu i-a spus al meu ce teze au sapt asta si sa-i dea urgent tema, ca el sa se apuce sa invete.  [batcap] Asta in conditiile in care amandoi au telefoane, se pot suna sau intreba in grupul clasei, sau putea intreba la scoala. Consider ca cel care lipseste trebuie sa intrebe sau cel care este in clasa sa fie atent si sa mentioneze, dar nu sa ma „traga“ mamica asa de urechi. Cum se vede din afara ?

 

In plus, eu nu sunt totdeauna acasa cand vine de la scoala sau seara pleaca direct la antrenament. Trebuia cred sa o las pana seara si sa zic : sorry, acum am vazut mesajul. [fri]

Cam astea sunt frecusurile, am impresia ca nemtii sunt uneori mai ciudatei, ca sa ma exprim delicat.

 

Sau de faceau cand nu exista net ?

 

M-am lungit.

 

O zi frumoasa va doresc.



#426
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 mai 2019 - 11:28

Adevarat a inviat!

 

Didi, in ce oras si fost in RO? Nu mai retin, ai parinti, rude acolo?

Felicitari baiatului pentru nota de 1, acolo 1 e nota maxima, nu?

 

Noi am fost in vacanta cateva zile in Budapesta & Viena (1 zi in Viena, restul in Budapesta + drumurile dus-intors din BUcuresti, deci o gramada). Frumoase ambele orase, Viena cel putin maiestuasa si eleganta... as vrea sa revenim, intrucat nu am apucat sa vedem decat o mica parte (ce poti face in cateva ore).



#427
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 mai 2019 - 11:40

Judoka, chiar voiam sa te intreb daca mamica respectiva e nemtoaica... Ca si la noi sunt tot felul de parinti, cu diverse conceptii... Unii sunt mai ok, altii incearca sa ascunda diverse sub pres (vai dar copilul meu nu face asta - adica negare totala daca al lui copil face ceva), altii foarte ocupati care considera ca educatia este exclusiv sarcina scolii (a facut prostia X, ce-mi spuneti mie, dvs va ocupati de el) si multe altele...

 

Mi se pare si mie ciudata abordarea mamicii. Copilul nu putea sa-i scrie/ sa sune si sa-l intrebe direct?

In primul rand copilul care lipseste trebuie "sa se agite" cu temele si restul, intrucat este interesul lui. Prietenul/colegul isi vede de ale lui si poate uita pe moment ca X sau Y a lipsit in ziua Z. 

Iar daca respectivul ii scrie pe whatsapp si celalalt nu raspunde, atunci exista si serviciile de voce, adica sunat. Eu de ex. nu le mai dau voie fetelor sa-si faca lectiile, sa invete cu telefonul pe birou din simplul motiv ca pe grupul clasei se scrie incontinuu si sunt tentate sa citeasca fiecare mesaj, apoi hai un joc, hai nu stiu ce poze/glume trimise unii altora si uite asa apare fragmentare dupa fragmentare si ne lungim aiurea.

Asa ca daca le intreaba cineva de teme, pot sa nu vada mesajul in timp real. Asa daca e urgent, vrea sa afle pe loc, atunci poate suna fara probleme.



#428
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 08 mai 2019 - 21:47

Monica, 

 

am fost la mama mea. Am ajuns duminica seara și am rămas toată sapt luminata . A fost bine .

tanti care era de Paști a rămas cu familia ei, am înlocuit - o eu 

dar greu greu cu depresia . Și mâncare tot culcat . 

1 minut nu poți dispărea din zona .

 

una peste alta am stat la masa in ultima zi. 

 

 

J, copii la liceu fac asta ?!

ai mei nu știu cum fac rost de teme după clasa 5-a



#429
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 08 mai 2019 - 22:07

Monica,

 

sa va fie de bine concediu . 

Sunt frumoase orașele . 

 

 

Nota 1 da, e maximul . 

Nici nu mai știu cum e la școala . Are aripile întinse la maxim . 

A înțeles ca dacă e atent in clasa și scoate 1 la oral la scris e joaca . 

 

Sa va zic se păcăleala de 1 Aprilie . Când a venit diriginta lor( profa de mate ) ei au plecat din clasa in plimbare . După 10 minute au revenit in bănci . 

Tipa la adusese tezele nr 3. I- a informat ca cea mai mare nota a fost 3. Șoc pe fii-miu , ca știa ca nu făcuse perfect și are altii mai buni in clasa :)))

 

daca se trezește și piticul m- am scos .

 

pt ca nu evoluează prea bine cu Conversația la engleză i- am introdus ore de Skype . Face cu o tipa din loa angeles care îl tine in priza. 

Mai eu plătesc mai puțin pe ședința . 

Daca găsesc și franceza le scot meditatorul . Tipa e englezoaica vine acasă dar știe germana . 

Sta cu ei mai mult . Dar eu vreau sa vorbească . Sa vorbească . 



#430
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 08 mai 2019 - 23:27

Monica, mama e nemtoaica, tata turc, are o firma la,el in tara, vine rar pe acasa, cred. La sedinta cu parintii a fost iar o faza ciudata.  [:D]  Faza cu w up a fost la inceput, scriau toate prostiile, acum e mai putin interesant, se mai intreaba ce teme au, la ce trebuie sa invete. 

Merci, Monica, e bine sa mai ceri si o parere din afara.

 

Didi, vreau si eu reteta cu invatatul din clasa si atentia, la noi nu se prinde. 

 

Noi cu franceza avem noroc, stand aproape de granita, ii duc la sport. Ceva, ceva s-o prinde. Problema e ca mijl a tot avansat in competitii, nu stiu cat intelege el din ce i se spune, asa ca antrenorul o da pe germana poate are mai mult succes.  [:D]

 

Greu uneori cu distanta asta, multa sanatate mamei tale  [flo2]

 

Monica, la sud de Viena e un lac f frumos, are adancime numai un metru, asa s-a format. Budapesta e frumoasa, ca este pe Dunare, in rest so so , nu dati cu rosii....

 

Apropo, ce oras v-ar placea sa vizitati, sau in care sa reveniti , daca v-a placut f mult ?

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -