Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La trei ore dupa nastere - cum e sa arati asa?

nastere nasterea naturala

29 raspunsuri la acest subiect

#11
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 22:29

E dragut cum i se vede burtica post-partum sub rochita, nu cred ca are lenjerie modelatoare. Oricum, aici nu se recomanda asa ceva, si in nici un caz la cateva ore dupa nastere, se merge pe "retragerea naturala a uterului". Ea oricum a fost mereu o gravida subtirica, nu a pus in greutate mult, a fost mereu in forma inainte sa ramana gravida, sportiva si atletica, si e lucru stiut ca a avut la dispozitie pe cineva care sa ii aranjeze parul "dupa". E o mamica frumoasa!

 

Sunt curioasa cum se va numi baietelul.



#12
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 14:50

In Franta se sta mai multe zile la spital, de regula pina ia copilul in greutate dupa ce a pierdut dupa nastere. La primul copil am stat de simbata pina joi sau vineri, nu mai stiu, mi s-a propus sa stau o zi in plus, nu ma simteam in stare sa vin acasa si sa ma ocup de un bebe urlator si care nu voia sa suga. La al doilea am intrat marti dimineata, travaliu avansat, in 2 ore am nascut, si am iesit duminica. Fii-mea era cam colorata, a stat la lampa sa-i treaca icterul. Dupa cezariana se sta o saptamina completa. Regulile astea sint peste tot, si atunci cind locuiesti in oras si atunci cind stai la 50 km de maternitate. Si la ce lipsa de personal medical este pe aici nu cred ca-si permite vreun doctor sau vreo moasa sa viziteze pacientii acasa.

 

In afara de asta, eu ma simteam bine la clinica. Cerusem camera individuala, mi se prezenta meniul in fiecare zi, ca la restaurant. Acasa oricum n-as fi avut chef sa fac de mincare, as fi mincat aiurea. Daca voiam sa dorm puteam sa las copilul in siguranta in sala de bebelusi. Primul control si nu mai stiu ce injectie de depistare a unei boli genetice l-au avut in spital, n-a trebuit sa umblu cu ei dupa aceea. Imi amintesc ca am avut si citeva vizite ale unei kinetoterapeute ca sa fac exercitii pentru perineu. Plus ca la primul copil te invata cum sa-l speli, cum sa-l tii, daca ai vreo intrebare e imediat cineva sa-ti raspunda.



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 15:09

Eu am iesit din spital la vreo 5 ore de la nastere pentru ca asa e in Olanda. Am insa o poza de la nastere - aveam ochii rosii si bulbucati de la efortul de impingere si ... probabil ca atunci cand am iesit din spital purtam acei pampersi ... stiti voi. Insa nu cred ca as fi putut sa stau sa pozez...



#14
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 09:43

Si realitatea oamenilor obisnuiti

 

http://adevarul.ro/e...tm_medium=cross



#15
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 11:44

mda ... nu stii cu s-o dai sau cand sa schimbi macazul.

Daca esti in vazul lumii, te vede toata lumea, daca nu esti - atunci nu se prinde lumea si ai timp sa te repozitionezi. 

 

au facut ce faceau si pana aku'.

Doar ca ceilalti .. care or fi ei ... au schimbat timpii de nastere si surpriza, apreciaza ca e sanatos sa dea drumul mai repede din spital.

 

In schimb ei au pastrat protocoalele regale fara sa le adapteze la noile timpuri. ;)

Cred ca look-ul si fericirea ce li se citea pe fata au ofticat lumea.



#16
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 11:53

Sunt o familie f.f frumoasa si ea s a ingrijit si cand era gravida 

 

Dar dupa nastere n am putut sa ies machiata si pe tocuri din spital  [il]  Si nici acasa nu avea prea avea cine sa aiba grija de cei mici. Cei care au ajutor sunt norocosi.



#17
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 12:08

Nici ea nu cred ca era confortabila pe tocuri, dar 10 minute de prefacut si apoi plecat acasa e putin.



#18
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 12:15

Eu ader la această opinie:

For me, the sight of the royal family heading home looking rested, put together and thrilled is nothing more than a reminder that the duchess lives in a different reality than most of us.”



#19
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 15:51

Eu ader la această opinie:

For me, the sight of the royal family heading home looking rested, put together and thrilled is nothing more than a reminder that the duchess lives in a different reality than most of us.”

 

De acord.

 

Nu vad de ce m-as identifica, in primul rind, cu ducesa. Adica de ce as avea pretentia sa avem aceeasi experienta :) :) :) 



#20
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 16:03

Pe de alta parte, nasterea la copilul no 3 e mai usoara si mai fara stres. Pe cuvint.  [:)]





Etichetat si cu nastere, nasterea naturala

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -