Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre Pasaport si CI


261 raspunsuri la acest subiect

#61
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 11:27

Si asta ai inteles tu din lege .
Ce impozite si taxe nu platesc romanii din strainatate in tara nu ai precizat.

#62
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 11:32

Bineinteles ca mesajul citat d etine,conform obiceiului bine stiut...a disparut.

 

Nu vorbim aici d eromani ce sunt temporar in strainatate,vorbim d eromani ce locuiesc,au domiciliul in strainatate,

 

Mickyyy si sotul,cind isi vor reinnoi pasapoartele,ar trebui s aintre in posesia pasaportului de roman cu dimiciliul in strainatate.

 

Ca ei si altii ca ei ,nu o fac ,e o ilegalitate.

 

Insa astia sunt romanii,in tarile unde stau,respecta 100 % legea-ca altfel ii arde la buzunar,iar legile statului roman,le fenteaza cum pot.

Nu-i bai ca si l-a sters. Fiecare isi asuma sau nu anumite chestii in functie de cum e construit.  [:)]

 

Pentru ca sunt in situatia in care fentez legea (dar o fac constient), o fac pentru ca pot. Mai exact, statul roman chiar ma incurajeaza sa fac asta prin legile incomplete pe care le are. Eu inca detin proprietati in Romania, iar faptul de a nu detine CI  inseamna foarte multe complicatii pentru mine. Plus ca prefer sa am 2 acte valabile pentru a evita sa ajung pe la consulate in eventualitatea in care imi expira pasaportul sau de ce nu, il pierd.



#63
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 11:36

Nu-i bai ca si l-a sters. Fiecare isi asuma sau nu anumite chestii in functie de cum e construit.  [:)]

 

Pentru ca sunt in situatia in care fentez legea (dar o fac constient), o fac pentru ca pot.

Ai foarte mare dreptate!

 

Cum spuneam, daca amenzile ar fi corespunzatoare, alta ar fi situatia.

 

Iar cei care o fac, o fac intradevar constient, insa cu ce nu sunt de acord(nu e cazul tau)este incercarea da a arata ,cu tot posibilku ,ca ei au dreptate.

 

(restul sunt asa niste fraieri,care s-au complicat aiurea cu pasaportul ala)


Editat de andacos, 27 martie 2018 - 11:37 .


#64
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 11:38

Se va plati se pare o amenda:

https://economie.hot...alabil-anaf.htm

 

 

 

Collins 20 multe aiureli sustii.

 

edit : am schimbat site si aici este si chestionarul si adresa unde trebuie pus.


Editat de mamica11, 27 martie 2018 - 11:43 .


#65
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 11:40

Si asta ai inteles tu din lege .
Ce impozite si taxe nu platesc romanii din strainatate in tara nu ai precizat.

Impozite pe eventuale alte venituri in afara de salarii.

Stii de exeplu ca, daca tu locuiesti in alt stat, de exemplu Germania(fabar nu am in ce stat locuiesti tu) si ai venituri din chirii, dobanzi, sau alte activitati independente in Romania, trebuie sa le declari in Germania si sa  platesti acolo impozit? 

Sunt o multime de staruri, sportivi si alte persoane publice care sunt acuzate de evaziune fiscala si despre despre care s-a tot scris in presa in decursul timpului. Tocmai din acest motiv!


Editat de mianda, 27 martie 2018 - 11:42 .


#66
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 11:45

Si asta ai inteles tu din lege .
Ce impozite si taxe nu platesc romanii din strainatate in tara nu ai precizat.

"Totuși, țara în care aveți domiciliul fiscal vă poate impozita, în general, totalitatea veniturilor (obținute din muncă sau din alte surse). Este vorba despre salarii, pensii, prestații, venituri generate de proprietăți sau de alte surse, profituri obținute din vânzarea de proprietăți, peste tot în lume.

Fiecare țară are propria definiție a domiciliului fiscal. Cu toate acestea:

se consideră, în general, că aveți domiciliul fiscal în țara în care petreceți mai mult de 6 luni pe an dacă petreceți mai puțin de 6 luni pe an în altă țară din UE, în mod normal vă păstrați domiciliul fiscal în țara de origine."

 

https://europa.eu/yo...ad/index_ro.htm

 

 

Cu alte cuvinte e de preferat sa iti faci acte acolo unde domiciliezi ca sa nu te trezesti cu surprize.



#67
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 12:05

 Eu inca detin proprietati in Romania, iar faptul de a nu detine CI  inseamna foarte multe complicatii pentru mine. Plus ca prefer sa am 2 acte valabile pentru a evita sa ajung pe la consulate in eventualitatea in care imi expira pasaportul sau de ce nu, il pierd.

Sa stii ca s-au mai destupat la minte cu actele astea. Eu am obtinut certficat de mostenitor si am platit taxe si impozite pe proprietati, etc, folosindu-ma doar de pasaportul britanic si CI expirata, din care au extras un cod CNP parca ii zice. As vrea sa imi fac si eu pasaport romanesc, dar trebuie sa depun PERSONAL actele! Ori nu am timp si nici nu vreau sa imi petrec o zi facind asta, cind stiu ca asa ceva nu e necesar. (nu mai spun la ce cozi as avea de stat) Pentru pasaportul britanic am trimis totul prin posta, am primit totul inapoi in citeva zile. 



#68
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 12:17

Sa stii ca s-au mai destupat la minte cu actele astea. Eu am obtinut certficat de mostenitor si am platit taxe si impozite pe proprietati, etc, folosindu-ma doar de pasaportul britanic si CI expirata, din care au extras un cod CNP parca ii zice. As vrea sa imi fac si eu pasaport romanesc, dar trebuie sa depun PERSONAL actele! Ori nu am timp si nici nu vreau sa imi petrec o zi facind asta, cind stiu ca asa ceva nu e necesar. (nu mai spun la ce cozi as avea de stat) Pentru pasaportul britanic am trimis totul prin posta, am primit totul inapoi in citeva zile. 

Letitia, dai e-mail la ambasada si iti faci programare, trebuie sa fii personal ca e totul digital(iti iau amprente,iti fac poze...).

 

Si cum a spus mianda, ca pretul(acum) e exact ca in tara, se rezolva (relativ)simplu si (relativ)civilizat.

 

(relativ pentru ca multi functionari din ambasade/consulate au metehne ce le aduc cu ei, plus compatriotii nostri care vor fi prezenti acolo.Sigur ca se vor revolta ceva indivizi, insa asta este o realitate traita de mine si multi altii care se foiesc prin ambasade/consulate de ani de zile))


Editat de andacos, 27 martie 2018 - 14:50 .


#69
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 12:34

Letitia,dai e-mail la ambasada si iti faci programare,trebuie sa fii personal ca e totul digital(oto oai amprente,iti fac poze...).

 

Si cum a spus mianda,ca pretul(acum) e exact ca in tara,se rezolva (relativ)simplu si (relativ)civilizat.

 

(relativ pentru ca multi functionari din ambasade/consulatre au metehne ce le aduc cu ei,olus comopatriotii nostri care vor fi prezenti acolo.Sigur ca s evor revolta ceva indivizi,insa asta este o realitate traita de mine si multi altii care se foiesc prin ambasade/cinsulate de ani de zile))

Nu sint deacord cu partea bolduita (cu aceasta cerinta, nu cu tine). Daca pentru pasaport Uk nu a trebuit sa fiu personal pe la usile lor, de ce pentru pasaport romanesc trebuie? De ce alte tari nu au aceasta cerinta de a te umili fortindu-te sa stai pe la cozile lor cite o zi? Am fost in Londra la ambasada, e o mizerie, sa vezi numai cum iti vorbesc lucratorii, nu mai spun de cozi!! 

 

Lui cumnata-miu i-au furat actele in aeroport cind au venit la noi in 2015 si a stat toata ziua la ambasada pentru a obtine hirtii de calatorie. A fost bucuros ca nu l-au chemat sa ridice actele a doua zi!



#70
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 12:44

Dar cum iti iau amprente daca nu te duci acolo, la ghiseu(vorbesc de pasaportul britanic), ca eu stiu ca toate pasapoartele digitale necesita amprenta?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -