Sari la conținut

Sari la conținut


Burtica gravidei nu este disponibila pentru oricine


2 raspunsuri la acest subiect

#1
Cris7tina18

Cris7tina18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 22 martie 2018 - 21:27

Poate multor oameni li se pare ceva wow sa atingi burtica unei gravide ..dar nu se gandesc la faptul ca este foarte deranjant acest lucru pentru gravida.

Burtica unei gravide este ceva intim ce nu permite tuturor sa o atingă dupa bunul lor plac și chef.

Trebuie să învățăm sa spunem: va rog sa nu ma ajungeți. În special, trebuie apostrofate personale străine care nu au nici o legatura cu noi, gravidele.

Am mai intalnit la locul de munca diverse persoane care încep sa-mi dea sfaturi sau să-si dea cu parerea despre faptul că: burta e cam mica pt 6 luni , ba ca burta e prea mare, ba ca in ultimele 3 luni o sa acumulez cele mai multe kg sau chiar am fost informată că indiferent cum o sa doresc sa nasc, voi naște prin cezariana pt ca sunt micuta (1,53m) si nu as putea sa nasc natural. Nu suport sa primesc astfel de sfaturi, atâta timp cât stiu ca fiecare sarcina este diferita si atâta timp cât stiu ca nu sunt persoane calificate in domeniu. Dacă au trecut printr-o nastere, au impresia ca sunt experti, le stiu pe toate si te pot sfătui.

Eu sincer prefer să mă lipsesc de astfel de sfaturi, pe care le consider nu numai inutile, ci chiar deranjante.

Din bun simț și fiind o fire mai timidă, nu am tăria sa le spun ca nu ma intereseaza sfaturile lor, mai ales cand stiu ca "gura lumii nu o astupă nici pământul".

In schimb prefer să nu le iau vorbele în considerare și sa-mi ascult doar medicul care imi monitorizează sarcina!

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 13:41

Da, foarte bine spui. Despre sarcina pare ca toata lumea stie cateceva si poate contribui cu folclor local la informarea ta ...

 

uite si aici 10 superstitii despre sarcina sau ce mai spun babele despre sarcina

 

sarcina usoara si sanatoasa in continuare!

 

[dc]



#3
Cris7tina18

Cris7tina18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 24 martie 2018 - 10:15

Apropo de mituri si superstiții, mi se par de-a dreptul hilare. Fiind la prima sarcina, am căutat cat mai multe informații pentru a nu face ceva gresit si vrand-nevrând am citit si despre aceste prejudecăți.

 

Cele mai amuzante mi s-au parut utmatoarele: "nu iti tunde parul in sarcina pentru ca ii vei scurta viata copilului", " nu sta picior peste picior pentru ca va fi copilul cu picioarele strambe", " nu te juca cu pisici sau câini pentru ca va iesi copilul paros", " nu ridica mainile in sus pentru a nu i se infasura cordonul ombilical in jurul gâtului".

 

Acum serios: cine ar crede asa ceva? Eu de exemplu stau la curte. Am 3 căței și 2 pisici. Oricât de mult as vrea, nu am cum sa nu ii ating. Sau cum sa nu ridic mainile in sus? Poate vreau sa iau ceva din dulap sau trebuie sa cumpar ceva de pe un raft situat putin mai sus...

 

În fine, daca ar fi sa ne luam dupa cate superstitii exista, ar trebui sa nu mai iesim din casa si eventual sa stam ca niste legume întinse in pat, cu mainile pe lângă corp sau chiar înfășurate in gips (ca sa nu cumva sa punem din greseala picior peste picior).

 

Eu m-am amuzat cand le-am citit si nicidecum nu voi da crezare acestor superstitii, vor rămâne la stadiul de divertisment. Ca doar e cea mai frumoasa perioada din viata noastră, trebuie sa fim cele mai fericite. E binevenită putina veselie in plus!

 

Toate cele bune!!!


Editat de Cris7tina18, 24 martie 2018 - 10:24 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -