Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

In cautarea Φ-ului potrivit


735 raspunsuri la acest subiect

#71
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 10:54

curiozitatea zilei: daca nu stiati, pomelo nu este un hibrid, ci una dintre cele 4 specii de citrice originale naturale. celelalte 3 specii sunt mandarinele (satsuma, tangerine), chitra (citron) si kumquat.

portocala, prin contrast, este hibridul intre pomelo si mandarina dulce. lamaia este hibrid intre un citron mascul si o femela portocala acra [:)].



#72
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 11:02

Servus pinguini

 

La noi erau -12° de dimineata...la St.Moritz -25°...cand e vant insa, se mai adauga grade...asa ca -25 e -35 sau mai mult  [zirea] aseara am vazut un reportaj despre Siberia...munceau afara la -40°  [batcap]

 

Si aici se merge cu bicicleta, asta pe orice vreme...sau cu scuterul...nu exista benzi speciale peste tot, asa ca se merge normal pe strada...cand incepe se ninga, se curata repede strazile...asa ca nu-i problema la condus...eu vin doar cu masina la job, inclusiv iarna.

 

I-am luat copilei un aranjament dragut, care are o mini-orhidee si 2 plante verzi..intr-un borcanel care se poate agata...si mai are si o inimioara legata de borcanel...mai tarziu merg sa iau tortul....dupa lucrez de-acasa, pt ca mergem la ortodont...dimineata in masina imi spunea ca nu-i vine sa creada ca implineste 15 ani...si ca peste 3 ani va fi majora.

 

O zi faina sa aveti. 


Editat de Ella73, 28 februarie 2018 - 11:03 .


#73
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 11:34

Neatza! 

 

Fleur, s-au făcut 60 cm între timp dacă nu mai mult :). A nins toată noaptea, acum s-a mai oprit. 

Oh și al meu da la lopata, avem una imensa care ia cantitate mare de zăpada și o împinge, nu o lopateste efectiv. Eu însă nu am puterea necesară și matur :). 

 

Sunt de după-masa, încă nu am ieșit din casa. Dar s-a depus iar un strat considerabil de zăpada. 

 

Viviana da, cum zice Ioana, cu cauciucuri se iarna se bicicleste. Dar de ex Silvia are cauciucuri normale și a biciclit asa, e Ok dacă are grija. 

La noi pe insula se merge cu bicicleta pe trotuare nu ie strada, in restul țării variază, in majoritatea locurilor se merge pe strada, in Stockholm de ex sunt piste de biciclete. 

Cu cauciucuri de iarna se poate merge și dacă nu e curățat, se întâmpla ca la prima ora sa nu fie curățate trotuarele. Exact așa e și cu mașina, se întâmpla sa nu fie curățate străzi aici in cartier și se poate circula. V-am mai arătat cum sunt cauciucurile de iarna alea cu metal in ele, cam așa au toți. 

 

Rox n-am știut! Credeam ca portocalele sunt cele mai originale :). Am cumpărat un pomelo zilele trecute și a trebuit sa îl arunc. Era made in China și cred ca era artificial, nu avea niciun miros și gust de plastic. Oribil era. 

 

 



#74
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 11:53

 

Rox n-am știut! Credeam ca portocalele sunt cele mai originale :). Am cumpărat un pomelo zilele trecute și a trebuit sa îl arunc. Era made in China și cred ca era artificial, nu avea niciun miros și gust de plastic. Oribil era. 

 

ma bucur ca am zis ceva ce nu stiai

pe aici toate pomelo-urile sunt din china. dar acum in sezonul lor sunt super mega bune. noi devoram unul la 2 zile :).

 o fi fost vechi tare cel pe care l-ai nimerit....



#75
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 12:06

primavara la Constanta [:D]

Miniaturi atasate

  • IMG_7756.JPG
  • IMG_7758.JPG


#76
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 12:39

Oh, ador marea iarna! Eram abonata pe faleza Constantei, cand viscolea.... Ce culoare poate sa aiba apa... si ce forme creeaza cand ingheata parapetii si stabilopozii.... o ADOR!



#77
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 12:47

poate in vizita :))))

eu nu o ador absolut deloc [:D]



#78
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 12:54

doua poze in ton cu vremea de afara (si cu ghetarul, desigur) [:-)))] [:-)))] [:-)))]

post-171495-1519813007,6908_thumb.jpgpost-848914-0-07436300-1519804997_thumb.



#79
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 13:03

Distracția noastră 

 

https://instagram.com/p/BfvOArMHAWd/

 

https://instagram.com/p/BfvNeQvnXGs/

 



#80
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 13:12

Si noua ne place pomelo. Am mancat aici unul verde si mic, sweetie ii zice si cica e Sweet Grapefruit, dar eu il vedeam mai pomelo asa. 

 

Stiam de citrice dintr-un articol din Nat Geo. Si zicea si de grapefuit ceva interesant dar nu mai stiu ce. Kumquat nu am mancat.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -