Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Break deal or not break deal


41 raspunsuri la acest subiect

#31
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 00:19

Cred că depinde de oameni. Cei mai raționali pot avea relații foarte frumoase cu ajutorul rațiunii și controlului mental de a trece peste orice li se pune in calea fericirii ca greutatea, intaltimea, etc.,

Cei preponderent afectivi trăiesc și ard pe dinăuntru de emoții , de plăcere și neplăcere, se bucură sau se supără exagerat, cred că ei nu pot trece peste nimic care îi deranjează din simplul motiv că nu pot trai cu atâtea emoții devastatoare.

Dacă reușești să te cunoști ca om, măcar la un moment dat al vieții, îți dai seama exact ce ai de făcut. 

Dacă ești încă în perioada de autodescoperire, bâjbâi ca cel din exemplul inițial.

E mare lucru să reușești cat de cat sa ti dai seama ce simți, de unde vine, ce îți lipsește, ce îți prisosește etc.

Atunci totul e simplu, ai clar în fața ochilor ce vrei de la tine, de la viață , de la o relație , de la un partener...  Cred că e o stare de echilibru grozavă!



#32
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 00:22

Dar daca lui nu-i plac femeile grase, ce l-a atras la ea cind a vazut-o prima data? Prima data sintem atrasi fizic de cineva (in marea majoritate a cazurilor) , apoi incepem sa vedem si alte aspecte. As fi inteles daca a luat-o slaba si s-a ingrasat brusc, sa vrea sa o schimbe, dar asa? 



#33
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 00:26

Și cele mai de succes relații mi se par cele care incep destul de lucid, în care partenerii nu sunt intr-atat de orbiți de amor încât nu vad defectele celuilalt.  Cu cât ești mai rațional in a vedea defectele celuilalt mai rapid și mai real, cu atât mai repede îți dai seama daca merita sau nu, și nu piersici timpul amandorura aiurea. 

Căci în orbirea indragostelii .... Vezi doar calitățile și când se duce chimia ce te faci ??!!

Nu făceau rău nici în trecut  :)) hai repede cu măritatul, nici nu apucau sa se cunoască , că altfel ,cum presimțeau bine bătrânii satului, nu mai era nicio căsătorie .....se ducea comunitatea de râpă din lipsa de urmași :))

 



#34
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 12:56

Mie faptul ca la început (relativ, vorbind...1,5 ani mi se pare relație destul de recenta) de relație demarează terapie de cuplu, îmi semnalează ca sint lucruri in relație care deja nu merg. Deci dacă și ea a consimțit la terapie de cuplu, înseamnă ca ea conștientizează ca exista o problema. Poate ca sint învechita și prafuita, dar nu știu dacă eu personal as fi insistat in tinerețe pentru o relație in care nu prea ma leagă nimic (căsătorie, copii, etc)...dar cred mai degrabă ca asta tine de diferențe de generație.

 

Dacă singurul lui blocaj este greutatea ei, sint convinsă ca ar fi putut aborda subiectul prin alte metode mai diplomate: grija fata de sănătate, poate sa o angreneze in sport sau dieta ca un cuplu, etc. In opinia mea, dacă absolut totul despre ea îl incinta și îl excita iar unica problema este greutatea, cred ca ar fi găsit pina acum o metoda de a comunica asta. Însă senzația este de om care nu se poate chiar desprinde de unul singur...poate încă nu are maturitatea sa își asume responsabilitatea finalității relației. In fond, sint doar prieteni...in viața nu sintem chiar programați sa ne unim cu primul (sau al doilea, sau al treilea) venit. E bine sa îți dai timp sa cunosti, sa experimentezi, sa îți testezi limitele suportabilității intr-o relație. Poate ce nu ai suferit la X, devine fleac la Y.

 

Nu știu care e formula magica care te face sa lupți pentru cineva, însă nu cred ca trebuie sa lupți pentru fiecare om din viața ta...uneori chiar nu merge indiferent de intenții bune și dedicație.

 

Edit sa adaug prin prisma unei persoane grase: eu știu ca sint grasa, sint conștientă ca sint grasa...discut despre asta nu doar cu soțul ci și cu altii din viața mea. Mi-e imposibil sa cred ca intr-un an și jumătate de relație care altfel merge struna nu a fost cel puțin o ocazie in care acest subiect sa nu fie pus la bătaie. Ocazie in care el și-ar fi dat seama unde se situează ea vizavi de acest subiect. Tind sa cred ca grăsimea este un motiv secundar...ii îngăduie lui sa simtă mai puțin vinovat pentru finalitatea relației.


Editat de antmil, 30 octombrie 2017 - 13:12 .


#35
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 14:24

Viv, eu ma intreb ce sanse de succes are o relatie care incepe cu terapie ? Unde e senzatia ca ai gasit barbatul perfect ...

 

Un barbat blond e similar cu o femeie grasa ...adica niste trasaturi pe care noi le percepem ca imperfectiuni fizice in raport cu standardul nostru.

 

 

Dupa cum ziceam, cred ca o astfel de relatie e una chiunuita, fara prea mari sanse pe termen lung. E pierdere de vreme.

 

Dupa cum ar spune mama: Altul la rand!



#36
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 14:53

Cred că depinde de oameni. Cei mai raționali pot avea relații foarte frumoase cu ajutorul rațiunii și controlului mental de a trece peste orice li se pune in calea fericirii ca greutatea, intaltimea, etc., Cei preponderent afectivi trăiesc și ard pe dinăuntru de emoții , de plăcere și neplăcere, se bucură sau se supără exagerat, cred că ei nu pot trece peste nimic care îi deranjează din simplul motiv că nu pot trai cu atâtea emoții devastatoare. Dacă reușești să te cunoști ca om, măcar la un moment dat al vieții, îți dai seama exact ce ai de făcut. Dacă ești încă în perioada de autodescoperire, bâjbâi ca cel din exemplul inițial. E mare lucru să reușești cat de cat sa ti dai seama ce simți, de unde vine, ce îți lipsește, ce îți prisosește etc. Atunci totul e simplu, ai clar în fața ochilor ce vrei de la tine, de la viață , de la o relație , de la un partener... Cred că e o stare de echilibru grozavă!

 

Foarte frumos mesajul asta. Nu am like pe tel sa-ti dau.

Probabil de asta ne cuplam la tinerete impulsiv, pentru ca nu prea ne cunoastem pe noi si cel mai simplu e sa faci ce-ti vine.



#37
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 14:56

Dar daca lui nu-i plac femeile grase, ce l-a atras la ea cind a vazut-o prima data? Prima data sintem atrasi fizic de cineva (in marea majoritate a cazurilor) , apoi incepem sa vedem si alte aspecte. As fi inteles daca a luat-o slaba si s-a ingrasat brusc, sa vrea sa o schimbe, dar asa?

 

Scenariul cel mai posibil este ca s-au intalnit, vorbit, cunoscut online ...cand s-or fi vazut fata in fata, el o fi decis sa incerce.



#38
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 15:28

Zic și eu ca Ant, nu prea înțeleg cum un cuplu de tineri necăsătoriți merg la terapie de cuplu (după un an și jumătate de relație). Mi se pare un pic prea mult (o fi o prejudecată din partea mea).



#39
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 15:33

Referitor la ce anume constituie deal-breaker pentru mine, constat că ce consideram deal-breaker la 20 de ani nu corespunde deloc cu ce aș considera acum :). Și invers, chestii care atunci nu mă deranjau, azi m-ar deranja teribil (nu știu dacă aș fi la limita ruperii unei relații, dar sigur nu mi-ar plăcea).



#40
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 octombrie 2017 - 15:46

Zic și eu ca Ant, nu prea înțeleg cum un cuplu de tineri necăsătoriți merg la terapie de cuplu (după un an și jumătate de relație). Mi se pare un pic prea mult (o fi o prejudecată din partea mea).

 

Nu, nu cred ca este. Si eu cred la fel, ca o relatie care incepe cu terapie, nu are sanse de longevitate.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -