Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Utrogestanul si nasterea prematura


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Tinna S.

Tinna S.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.294 mesaje

Postat 03 noiembrie 2007 - 16:33

Salut fetelor!

Sunt o viitoare mamica de ianuarie-februarie 2008, si din pacate la controlul de la dr. din saptamana 22 de sarcina mi s-a spus ca am colul uterin de 36 mm si deschis la exterior. Mi s-a zis ca am risc de nastere prematura...chiar am riscul sa pierd copilul, pentru ca e prea mic sa se nasca acum.

Dr. mi-a dar sa iau Utrogestan (2 pe zi) si No-spa la nevoie, in caz de contractii (ca am si de-alea [bang]), si mi-a zis sa stau cat mai linistita.

Problema e ca de fapt dr. mi-a dat sa iau Utrogestan de prin saptamana a 10-a de sarcina, dar eu nu am luat pana acum deloc, si pe dr. am mintit-o ca l-am luat (mi-a fost frica sa-i zic adevarul, sa nu se supere pe mine). Nu am vrut sa iau hormoni, pentru ca eu nu am antecedente de sarcini pierdute, si nici nu am facut vreo analiza din care sa rezulte ca am vreo insuficienta de progesteron.

Asta e a doua sarcina din viata mea, mai am un baietel de aproape 7 ani pe care l-am nascut la termen fara nici o problema (n-am luat nimic in sarcina decat vitamine).

Faza e ca sunt tare speriata acum si ma gandesc daca totusi nu fac o greseala ca nu iau Utrogestanul ala. Are oare un efect pozitiv si poate sa impiedice o nastere prematura, sau il iau degeaba? In prospectul lui vad ca scrie ca nu se ia decat in trimestrul I de sarcina.

Ce sa fac??? Va rog sfatuiti-ma si pe mine...[flo]



Tina [gravi] 25+ cu [baietel] si mami de Andrei [auto] (6 ani si 10 luni)



Bb2 e tot baietel!

Povestea nasterii lui Andrei

#2
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 03 noiembrie 2007 - 17:25

Mare greseala ai facut ca nu ai ascultat de recomandarile medicilor privind Utrogestanul. Probabil ca din cauza ca nu ai luat ai acum probleme cu colul scurtat si un uter reactiv (care se contracta).



In sfarsit, macar acum in ceasul al 12-lea sa incepi sa iei utrogestanul (din cate stiu, trebuie luat pana in saptamana 30-32) de sarcina.

Cunosc multe cazuri (inclusiv al meu) care au copii si nu sarcini pierdute datorita acestui tratament.

Numai vorbesc de multe studii stiintifice, cat se poate de serioase care au fost facute pe gravide si care au aratat ca protejeaza de nasteri premature sau avort spontan (iarta-ma, dar in Romania, si nu numai, o nastere la mai putin de 22 de saptamani sau o greutate sub 500 de gr se considera avort).



Asa ca, iti spun cu toata sinceritatea, stai numai la pat, ia tratamentul recomandat si, cu ajutorul lui Dumnezeu, vei reusi sa duci sarcina mai departe. Un col scurtat si un uter reactiv sunt ca o bomba cu ceas, poti oricand sa intri in travaliu si atunci, prea multe nu se pot face.



Sanatate multa si scuza-mi duritatea mesajului dar mai bine decat sa imi exprim parerile de rau daca nasti prematur sau, Doamne fereste! pierzi sarcina!



PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#3
ancacristina

ancacristina
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 13:39

ia tratamentul.degeaba nu ti la prescris medicul.eu am luat pana in saptamana 36(adica pana cand am nascut)am inceput sa am contractii din luna a5a si colul scurtat de 10 mm.am stat in pat(mergeam doar la baie)si am luat 6 utrogestan pe zi(eu inainte de sarcina am avut 47 kg),si asa am reusit sa duc cat mai mult sarcina(gemelara)
sfatul meu sa te tii de tratament si sa stai cat mai mult in pat daca vrei sa duci sarcina cat mai mult.am auzit si mamici care aveau dilatatie 2 cm si au mai dus aprope 1 luna.important e sa fii cat mai linistia.

#4
micsunea

micsunea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 06 noiembrie 2007 - 19:09

Buna Tinna,

progesteronul este printre daca nu chiar singurul care poate ajuta la prevenirea nasterii premature.

Nu are un efect negativ asupra bebelusului, dar e dificil de suportat pentru ficatul mamicii.
Dar nu e ca si cum l-ai lua toata viata.

Micsunea
28+

#5
Mi-Ka

Mi-Ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 430 mesaje

Postat 06 noiembrie 2007 - 22:02

Tinna s, neaparat sa iei utrogestanul, ca nu-l iei degeaba !!!

Eu am luat din prima saptamana si pana prin saptamana 32, inclusiv No spa-ul.



Puipci si sarcina usoara in continuare [pup]



___________________

Printesa noastra,Alexia

#6
ildikodrujit

ildikodrujit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 18:20

Iti recomand sa iei Utrogestanul. Nu are nici un fel de efect negativ asupra copilului. Scuze, am si eu o intrebare: De ce nu ai luat Utrogesestanul de la bun inceput? Puteai sa scapi de o gramada de complicatii. Nu-ti doresc sa stii ce inseamna cosmarul unei nasteri premature. Si cred ca ar fi bine sa-i spui doctorului tau ca, cu buna stiinta, i-ai ignorat sfaturile si ai facut asa cum te-a taiat capul. Poate te mai poate ajuta cu ceva.

http://www.e-poze.ro...bcc01d8e2ff8c88

#7
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 17:52

[bang][bang][bang]
Utrogestanul nu dauneaza sarcinii, DIMPOTRIVA!! Am observat ca majoritatea dr. il recomanda, chiar destul de des...
Ia-l macar acum, in al 12-lea ceas!
Sa dea Dumnezeu sa fie bine!

[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprec...&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#8
RalucasS

RalucasS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 20:25

Eu toata sarcina pana acum am tinut-o cu medicamente din sapt a 6-a in clusiv cu duphaston si utrogestan printre altele.Cred ca in viata mea nu am luat atatea medicamente. Eu nu inteleg de ce te mai duci la un doctor, daca nu urmezi tratamentul pe care ti-l da...nu ti-a placut doctorul ala, mergi si gaseste un doctor in care sa ai incredere si urmeaza tratamentul dat, ca nu degeaba e doctor omul ala, stie el ce stie daca iti spune sa faci ceva.



[gravi]25+ [baietel] Lucas







#9
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 21:10

cred ca e inutil sa mai spun si eu ceva...

poate doar ca am luat utrogestan, printre altele; CU TOATE ASTEA, am avut colul scurtat din saptamana 20; sub tratament s-a mai ameliorat, dar tot am nascut la doar 34 de saptamani.

a, si nu aveam nici un antecedent nici eu, a fost prima sarcina si slava Domnului ca totul e bine acum, ceea ce va doresc si voua.

sincer, ma intreb cum ai avut curaj sa te bazezi pe istoricul de la sarcina de acum 7 ani; eu zic sa vorbesti cu dr tau si sa stai cat mai mult in pat!

numai bine!

#10
Tinna S.

Tinna S.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.294 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 01:18

Fetelor va multumesc mult pentru raspunsuri! [flo]

La ultimul control (acum aproape 4 saptamani - aveam 26 de sapt de sarcina) deja eram mult mai bine, colul s-a mai lungit (4 cm) si nu mai parea deschis la exterior (cum aparea la 22 de sapt). Luni acum ma duc iar la control (o sa am deja 30 de sapt. si cateva zile) si sper sa imi dea dr. vesti bune.

Am inceput sa respect toate indicatiile dr. Nu dati cu rosii in mine ca nu le-am respectat intru totul pana acum, dar asa sunt eu, niciodata nu iau medicamente fara sa citesc si ma informez foarte mult despre ele, si sincer nu am fost convinsa ca am nevoie de utrogestan... Poate am gresit, recunosc...









Tina [gravi] 29+ cu [baietel] si mami de Andrei [auto] (6 ani si 11 luni)



Bb2 e tot baietel!

Povestea nasterii lui Andrei

Poze cu iubirea mea Andrei


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -