Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 8


1676 raspunsuri la acest subiect

#1541
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 31 mai 2020 - 16:55

Tami a inteles ca din cauza virusului toata lumea se fereste de aglomeratie, a inteles si ca sunt inchise magazinele de jucarii si locurile de joaca. Si-a facut un program personalizat acasa, nu vrea sa faca fise, far deseneaza sau mai face activitati pe reviste d ecopii, asa ca eu il socotesc tot lucru.

Daca nu mergem undeva sa fie vreun copil, nu vrea sa iasa din casa



#1542
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 03 iunie 2020 - 13:52

Si la mine ah inteles dar parca mi-e mila de copii in general- toti mai mari sau mici stiu de coronavirus.

....

Azi am fost la dentist- vai ce au crescut preturile [fri] si mai are si Ioana probleme- i-a cazut dintr-o maseluta de lapte doar jumatate iar cealalta e intepenita. [smulgpar]

Va trebui scoasa cu anestezie...off, si apoi trebuie sa-i pun gutiere parca se numesc, pt ca are maxilarul deformat( cica din cauza ca respira mai mult pe gura, dar eu nu am vazut-o- respira asa cand a avut polipi)



#1543
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 iunie 2020 - 21:34

Nu cred ca de la respiratie, sa respiri pe gura este un efect al conformatiei, nu o cauza. Multi copii care necesita aparate dentare. Si Tamara o sa poarte, voiam sa ma duc in primavara la control, dar amanam acum. 

Tamara are deja doua masele definitive, una complet cescuta, cealalta, tot sus, inca sparge. Iar jos, nu mai zic ce umflaturi...



#1544
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 13 iunie 2020 - 13:48

Ieri am terminat clasa a4a.

Inca nu-mi vine sa cred- abia aseara vb cu Ioana si-mi zice: mami eu am terminat ciclul primar.

Am ramas  [fal]

Am avut si festivitatea de incheiere pe platforma- vaaai ce m-am emotionat. Am fost numai cu servetelul in mana, eu plang usor- pana si doamna a plans.

Sambata viitoare avem petrecere- asama bucur- macar ei sa incheie cum se cuvine.

Mergem la padure- sper sa tina vremea cu noi.



#1545
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 iunie 2020 - 14:37

Aaa, felicitari!!!



#1546
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 16 iunie 2020 - 10:32

Tocmai ce m-am intors de la dentist- trebuie sa-mi fac 2 implanturi si ma costa 9000 de lei [fal]

Ideea e ca tot din cauza unor doctori am ajuns in faza asta- la o extractie au tras asa de tare incat au fracturat osul maselei din fata, care dupa niste ani nu a mai putut fi salvata.

Iar acum din cauza ca nu mai am masele in.partea de jos am dureri mari de articulatii care urca spre masea.

Anda, parca tu ai avut ceva experiente cu dentistul in ultima vreme, ai facut cumva si implant.

Ma cam sperie gandul dar nu prea am de ales.



#1547
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 16 iunie 2020 - 10:47

Care urca spre ureche- am vrut sa zic



#1548
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 iunie 2020 - 21:57

Nu am facut implant, am reusit sa imi fac o lucrare intre doua jumatati de masele, iar in rest am lipsuri, dar nu vreau implant pentru ca sunt atat de fricoasa ca sint ca mor si la o extractie. Nu mai zic s afac ooeratie. Am facut, mi-a ajuns, mi-am sdoa prin operatie 2 masele se.minte ramase in os, celelalte 2 au ramas acolo, tot in os. Si mie mi-a dislocat articulatia mandibulara , la o extractie de joa, cand s-a aoasat foarte tare pe mandibula mea, si acum face crrr se cate ori deschid gura mai mult, gen sa musc dintr-un mar mai mare. Asa ca evit.

Deocamdata incerc sa pastrez si sa mentin ce mai am natural, implant nu pot decat complicat, cu aditie de os, asa ca poate doar cand se va face cu anestezie totala, altfel, nici prin cap nu mi trece.

Mai cere o parere altui stomatolog, eu am fost la multi si fiecare avea alta opinie si viziune



#1549
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 17 iunie 2020 - 11:29

Eu nu am nevoie de aditie de os- la ultima extractie mi-a pus plasma si os si gingia nu s-a retras.

Din pacate la mine dintele de langa migreaza ca nu mai are pe ce sa se sprijine- mai devreme sau mai tarziu tot acolo ajung.

O sa fac eu prima si te incurajez de pe margine [:)]



#1550
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 01 iulie 2020 - 10:48

Buna,

Ce mai faceti?

Noi am avut o perioada aglomerata peste care am trecut cu brio- Bulinuta a avut examen pentru clasa a5a si ieri am aflat ca a fost admisa la liceu- a avut 95 de puncte.

Sunt foarte fericita pentru ea ca a muncit f mult prntru asta- iar Iuli a incurajat-o si a sustinut-o f mult de pe margine.

......

Una peste alta am asa emotii ca vor venii sefii din Franta acum ca au deschis granitele- mai teama imi e de unul care va face naveta la 2 sapt.

Sper sa fie bine




Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Ieri, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 08:05

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -