Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Fiv cu ovocite donate 111


274 raspunsuri la acest subiect

#101
Mcristiana

Mcristiana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 august 2018 - 13:59

Bună ziua,

Povestea mea este urmatoarea: amândoi 36 ani, 2 sarcini obținute natural și pierdute. Una biochimica și cea de a doua pierduta la 25 săptămâni, din cauza unui defect de placenta (placenta mare și cu aspect gelatinos) am avut restricție de creștere intrauterina severa care a dus în final la avort. Eu am mutații de trombofilie factorul II și mthfr. Am ovare micropolichistic. Am încercat 2 iui care au fost nereușite și 2 fiv. La primul fiv din 17 ovocite 8 au fost mature, toate 8 s au fertilizat dar nu s au divizat corespunzător, prin urmare nu am obținut embrioni. La al doilea fiv am avut 7 ovocite din care 4 mature. Nu s a fertilizat nici unul. Părerea medicilor ca toate eșecurile se datorează ovocitelor de proasta calitate. Ne gândim sa apelam la fiv cu ovocite donate. Îmi puteți spune va rog care ar fi cele mai bune clinici la care am putea apela? Mulțumesc. 

 



#102
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 13 august 2018 - 07:39

Bună ziua,

Povestea mea este urmatoarea: amândoi 36 ani, 2 sarcini obținute natural și pierdute. Una biochimica și cea de a doua pierduta la 25 săptămâni, din cauza unui defect de placenta (placenta mare și cu aspect gelatinos) am avut restricție de creștere intrauterina severa care a dus în final la avort. Eu am mutații de trombofilie factorul II și mthfr. Am ovare micropolichistic. Am încercat 2 iui care au fost nereușite și 2 fiv. La primul fiv din 17 ovocite 8 au fost mature, toate 8 s au fertilizat dar nu s au divizat corespunzător, prin urmare nu am obținut embrioni. La al doilea fiv am avut 7 ovocite din care 4 mature. Nu s a fertilizat nici unul. Părerea medicilor ca toate eșecurile se datorează ovocitelor de proasta calitate. Ne gândim sa apelam la fiv cu ovocite donate. Îmi puteți spune va rog care ar fi cele mai bune clinici la care am putea apela? Mulțumesc. 

Sunt multe clinici Cehia Grecia Ucraina  mergi in urma si citeste si alege cea ce crezi ca este mai bine pt voi intradevar la istoricul vostru ar trebui sa va indreptati catre donate 



#103
Rosesarbu11

Rosesarbu11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 299 mesaje

Postat 13 august 2018 - 09:00

 Mcristina, îmi pare rău ca treci printr-o astfel de situatie! Fetele care au făcut cu donate au povesti cu final fericit și cu mititei sănătoși in brațe. Citesc mereu poveștile lor și am fost aproape de un fiv cu donate. 

  Personal, as fi ales Cehia. Grecii, din ce am citit, sunt neserioși. La cehi ai multe clinici și au reușite frumoase. 

  Discuta cu fetele de la donate și alege!

  Îți țin pumnii!



#104
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 13 august 2018 - 09:44

 Mcristina, îmi pare rău ca treci printr-o astfel de situatie! Fetele care au făcut cu donate au povesti cu final fericit și cu mititei sănătoși in brațe. Citesc mereu poveștile lor și am fost aproape de un fiv cu donate. 

  Personal, as fi ales Cehia. Grecii, din ce am citit, sunt neserioși. La cehi ai multe clinici și au reușite frumoase. 

  Discuta cu fetele de la donate și alege!

  Îți țin pumnii!

Nu generaliza eu am facut in Grecia si alte fete au facut la Mitera  nu exista numai "acel"doctor neserios  in Grecia  sunt medici foarte profesionisti 



#105
Mcristiana

Mcristiana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 august 2018 - 09:57

Nu generaliza eu am facut in Grecia si alte fete au facut la Mitera nu exista numai "acel"doctor neserios in Grecia sunt medici foarte profesionisti

 

Mitera este pe lista noastră. Sa înțeleg ca ar fi ok la ei? Cei din Ucraina ne au tratat un pic cam cu indiferenta ceea ce ii cam scoate din lista. Ar mai fi și cei de la Reprofit care păreau ok.

Mulțumesc pt răspunsuri. 



#106
Dana0

Dana0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 931 mesaje

Postat 13 august 2018 - 15:01

Eu nu am facut fiv cu donate dar am facut fiv in Grecia si am avut o experiența foarte, foarte placuta,clinica si doctorul meu de nota 10+ .

Nu trebuie sa-i punem pe toți in aceias oala.

In afara de fiv eu am avut si alte experiențe cu alți medici aici in Grecia si nu am fost dezamagita.



#107
selket

selket

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 15 august 2018 - 12:25

Cred ca si Cehia si Grecia sunt alegeri bune si probabil si cei mai ok si ca si pret. Desi multe pareri care  ai sa le citesti sunt influentate de reusita sau nereusita lor, e bine sa citesti parerile celor care au fost acolo si asa macar sa te feresti de cei neseriosi. 

Eu recunosc ca nu am studiat decat clinicile din Cehia. Cehia (fara o clinica anume) ne-a fost recomandata pentru astfel de proceduri de medicul din Budapesta unde am facut o incercare cu ovule proprii. Si in plus de asta, fiind din Cluj, era destinatia cea mai accesibila pentru noi, ajungeam cu masina in aceeasi zi. Grecia era un pic cam departe. De spanioli am mai auzit ca ar fi foarte buni, dar Spania era mult prea departe pentru noi. 

Pe noi ne-a tentat la un moment dat si Polonia, pareau sa aiba si eu rezultate foarte bune, dar ne-am gandit ca Cehia fiind mai cunoscuta pe partea astea si cu multa mai multe clinici poate au mai multa experienta. 



#108
ginecologica

ginecologica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 16 august 2018 - 19:12

Selket,la ce dr mergi in Cluj? Sarcina usoara si bebei sănătoși sa ai,sa treci cu bine peste căldură!


Editat de ginecologica, 16 august 2018 - 19:13 .


#109
Iona222

Iona222

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 16 august 2018 - 22:58

Buna fetele!

 

Acum 3 ani,intram pe acest forum pt prima oara,pt a afla cat mai multe informatii sincere care sa ma conduca spre un fiv reusit cu ovo donate.Si da,mi au fost de folos toate cele spuse aici si iata,am un baietel sanatos,frumos si lista continua.Si voua va doresc sa aveti parte de bucuria aceasta!Nu deznadajduiti fiindca 100% se va implini intr o zi.

  Acum,tinand cont ca mai am doi embrioni as vrea sa i pun la “cald”,insa,ma ingrijoreaza un aspect.Poate vreuna dintre voi ma ajuta.Pana la ultimul tratament,ori de cate ori luam progesteron,nu prezentam niciun efect advers,poate usoara somnolenta,dar nu ma deranja.Recent,eu locuind in Uk,un medic mi a prescris progesteron 200(100 dimi 100 seara),fiindca ma plangeam de ciclul meu care e f putin de ani de zile.Am avut soc,sa realizez ca mi e ff rau de la el,dureri de cap f mari.Am redus doza la 100 doar seara,mai m au lasat dar nu f mult pana am oprit de tot,ca nu se mai putea.Utrogestan am luat.

  Ingrijorarea mea este...cum ma apuc eu de treaba cand am starile astea?Mai cu seama ca in timpul tratamentul voi primi doze mari .Aveti idee care este cauza,va rog?

  O seara buna tuturor!



#110
ginecologica

ginecologica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 17 august 2018 - 09:54

Iona,poti incerca alt tip de progesteron.De exemplu,in Cehia este progesteron injectabil pe care îl poți folosi în loc de utrogestan.

Intreaba dr cu care faci fiv.Mult noroc!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -