Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Noi sfinti catolici

2 raspunsuri la acest subiect

Luna75

Luna75

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.694 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 03:51

Sigur ca nu ati pierdut la stiri canonizarea celor doi copii pastori de la Fatima zilele trecute si nici cea a maicii Tereza din toamna.

Avand onoarea sa o vad in carne si oase pe Maica Tereza acum foarte multi ani,si cunoscandu-i activitatea si viata,pot sa spun ca canonizarea ei m-a ajutat sa percep sfintii intr-o alta lumina.

Eu personal,nu as putea sa ma rog ei,asa cum nu o fac nici spre alt sfant,desi cu ani in urma o faceam pentru Sf.Anton impreuna cu postul negru in fiecare marti timp de 9 saptamani.

Voi aveti obiceiul sa va rugati la sfinti? Primiti intr-adevar ajutor? Oare prin canonizarea prea rapida a contemporanilor in sfinti nu vom avea prea multi peste 300-400 de ani?

• 1

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.287 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 10:42

Nu neapărat că ma rog, dar, păstrând proporțiile reale ale semnificației sfinților, îi consider modele pentru anumite situații. Viețile lor, oameni normali fiind, sunt o sursă de inspirație, poate și motivare. Când nu reușesc ceva, mă gândesc la cum au reușit ei, sfinții din calendar (câțiva știu, recunosc), să depășească situații grele. E un fel de "nu ești singur pe lume", au mai trecut și alții prin d-astea. Eu așa văd sfinții, și în acest caz nu mi se par prea multi, pentru că de modele avem mereu nevoie. 

• 1

Luna75

Luna75

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.694 mesaje

Postat 16 mai 2017 - 07:44

Credeam ca numai la catolici tot apar sfinti,insa citeam de dimineata ca si Biserica Ortodoxa  Romana a canonizat ieri 4 noi sfinti de Putna parca.

Intr-adevar avem nevoie de modele de conduita demne de urmat si ma bucur sa vad sfintirea unor personaje pe care cat de cat le cunoastem sau am auzit de ei,pentru a ne apropia mai mult de ceilalti sfinti care sunt mai cunoscuti.

Eu de ex. nu I-as fi considerat niciodata sfinti pe Maica Tereza,sau pe copiii de la Fatima,sau papa Ioan al 2-lea.

Cred ca sunt foarte multi oameni ca ei pe pamant,care isi ajuta semenii si lupta pentru un anumit ideal fara a fi canonizati.

Eu de ex.o apreciez foarte mult pe domnisoara pakistaneza care lupta pentru educatia fetelor Malala - a si primit un Nobel deja ,si cred ca si-ar jertfi chiar si viata pentru idealul ei,duce o viata foarte modesta insa ea oricum nu ar avea sansa la canonizare, caci nu e crestina.

• 0

Intrebari Panica

• Transpirație excesivă

andronacheari
    - Astăzi, 12:11

• Nu intelegem ce se întâmplă

kri.
    - Astăzi, 11:43

• Sangerare de implementare sau avrot spontan

k_lari1
    - Ieri, 17:09

• Sângerari