Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 11 voturi

Cresterea prepelitelor


364 raspunsuri la acest subiect

#11
liliana_28

liliana_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 05 aprilie 2007 - 11:27

Buna,



Varsta ideala a prepelitelor este cea de 6 saptamani. Atunci incep ele sa oua. In ceea ce priveste perioada...........indiferent cand....

Ouala de incubat costa in jue de 5.000 bucata iar cel care ti le da trebuie sa stie sa le aleaga dupa forma si marime si trebuie sa provina neaparat de la matca. Si eu si multi alti crescatori au matca formata dar au si pasari decat pentru ouat. Adica....cele decat pentru ouat nu sunt bune la incubat. Cele de la matca sunt bune.Decat pentru ouat inseamna ...un baiat la 10 fete iar la matca este un baiat la 3 fete.



Eu stau foarte linistita in ceea ce priveste afacerea asta

1) Sunt ata de putini crescatori de prepelite........

2) Cererea este atat de mare.......este loc pentru toata lumea.



Cunosc niste tineri care s-au apucat si ei de prepelite. Au nevoi ca de aer de pasari pentru a putea onora comenzile la magazine. Nu au de unde sa cumpere pasari.......sunt in criza......au contracte mari si multe cu hipermarkturi.......nu fac fata.......asa ca.....este foarte profitabila afacerea (zic eu).



Sa ai o zi bunuta



Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici



Calinut

#12
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 20:26

dar ai putea sa-mi recomanzi o carte, sau alta modalitate de a ma informa cat mai complet, ca sa nu te bombardez cu prea multe intrebari? ca m-ar interesa si pe mine cresterea prepelitelor. banuiesc ca pt consum propriu nu e o problema, dar daca ma hotarasc vreodata sa ma extind, o ferma mai serioasa poate fi facuta in curte, sau trebuie cumva sa fie in extravilan? ai idee care sunt normele pt asa ceva?

[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb]Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

#13
liliana_28

liliana_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 12:59

Buna,



Nu stiu sa iti recomand o anume carte. Ele sunt multe pe iata dar....nu stiu care este mai buna.

Daca vrei mai multe informatii putem vb pe PM. Nu ma deranjeaza deloc sa dau cat mai multe detalii despre aceasta afacere.

Am mai spus ca si pe noi ne-a ajutat cineva la inceputurile noastre foarte mult si ne-a fost de foarte mare ajutor asa ca as face si eu la randul meu cu mare placere acelas lucru.



O zi bunuta.



Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici



Calinut

#14
Alexa_1987

Alexa_1987
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 iulie 2007 - 17:08


Buna,


Locuiesc in Bucuresti si am o crescatorie de prepelite.Sunt la inceput,am 500 de prepelite,dintre care 300 ajunse la maturitate si nu am suficienti clienti.Ati putea sa-mi dati mai multe detalii despre procurarea actelor?

Va multumesc!

#15
freenolf

freenolf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 08 iunie 2008 - 13:49

Buna,

Sunt curios cum merge ferma de prepelite. Acum o saptamana am pus la incubat ouale si astept sa iasa puii.

#16
rares25

rares25
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 iunie 2008 - 00:43

Buna la toata lumea,

Intentionez si eu sa imi fac o ferma de 1000-2000 de prepelite pt inceput si sa o dezvolt intr-un an la 5000 capete poate si mai mult dar pt inceputma informez si intreb in stanga si in dreapta si sper sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.

La o mare parte din intrebari mi-a raspuns liliana_28, si ii multumesc si eu pt sfaturi.
I. Care este viata ouatoarelor?

II. Imi puteti spune cum procedati cu carnea de prepelita? Ma intereseaza modul de taiere si preparare pana sa ajunga in caserola.
Le duceti la abator? Le preparati personal?

III.Aveti idee unde gasesc un incubator de capacitate mai mare? 500-700 oua?


Multumesc frumos,
O zi/seara buna!


#17
freenolf

freenolf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 10 iulie 2008 - 15:05

Buna,
Revin cu noutati: din prima tura de oua (160) au iesit 67 de pui (am dezvelit incubatorul in ultimele zile si,curiozitatea, cand am vazut ca incep sa iasa puii tot la 30de min il verificam :(
La a doua tura( au iesit duminica) din 160 de oua au iesit 100 de pui.
O problema a aparut dupa aceea, puii erau blegi, fara putere. Eu gandesc ca cel de la care am luat ouale nu a hranit "gainusele" cum trebuie sau ouale erau mai vechi. Dar am trecut peste pierderea a 15 pui (15% din efectiv, enorm :)iar acum puii sunt OK.
Daca aveti o parerere referitoare la motivele mortalitatii va ascult cu placere.

#18
freenolf

freenolf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 10 iulie 2008 - 15:08

Buna Rares,
In Arad este o firma care se ocupa de incubatoare:Azoma Arad. Din cate stiu eu ei produc incubatoare de capacitate mare (10000 oua de gaina)dar poti lua legatura cu ei. :)

#19
rares25

rares25
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 iulie 2008 - 00:35

Buna Freenolf,

multumesc de sfat, incerc sa iau legatra cu firma repectiva.

toate cele bune!

#20
rares25

rares25
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 august 2008 - 01:14

salut,

stie careva un abator unde poti duce prepelitele vii si sa le primesti in caserola?

Multumesc frumos!


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - Ieri, 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Ultimele zile cu burtica ❤️

    Ioone
    - Astăzi, 07:55

  • Pregatiri de Paste È™i emotii

    FloreClau
    - Astăzi, 00:57

  • Cu bune È™i rele

    Irina0820
    - Ieri, 09:41

  • Testul de toleranță la glucoză

    Ana1298
    - Ieri, 08:28

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - mai 01 2024 20:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -