Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Decembrie 2017 (Minuni de Decembrie 2017)

sarcina gravida decembrie 2017 bebe

238 raspunsuri la acest subiect

#161
Mystic88

Mystic88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 17 iulie 2017 - 20:34

Aseară l-am simțit pe bebe foarte puternic, s- o fi răsucit, o fi făcut tumbe vreo 2-3 secunde, că nu știam ce se întâmpla. :)))) Nu a mai fost senzația de peștișor care mișca, a fost ca un cutremur in burta mea. Spre final parca se contracta uterul de atâta agitație. Am 17s și 4z. Din eco de 13s pare băiețel,  și o doctorita a zis și ea că i se pare băiat pe la 15s. Așa sunt bebeii băieței, mai agitați? Sau și-a schimbat poziția. Sunt curioasa mâine la eco cum sta. Acum 2 săpt era în prezentatie pelviană, adică cu capul in sus și cu picioarele spre ieșire. Mâine îl rog pe Hadi sa îmi confirme daca e băiețel și în ce poziție este.

Mystic chiar așa, înseamnă că deja aude bebe? 

se pare ca da, o miscare tot este si se simte. Sa stii ca la mine a fost ft energic, a stat in toate felurile, dar nu cu fata :)), cu un BPM ft mare, si mi s-a spus ca e specific fetelor. Inca sper sa fie o exceptie ca la tine si sa fie baietel

Se spune ca baietii sunt calmi, fetele agitate..dar unele cunostinte mi-au spus ca a fost fix invers la ele. La morfo de T2 afli sigur



#162
Lili17

Lili17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 08:10

Fairh felicitari pt baietel!!! Marushelu te asteptam cu vesti bune. Nu cred ca e o regula referitor la miscari in functie de sex ci mai degraba cum e prinsa placenta pe uter si conformatia mamei. Dar toti vor capata obiceiuri zilnice, veto vedea repetitivitatea miscarilor la anumite ore in zi. E un lucru important de urmarit mai ales in ultimul semestru. Un bb miscacios e un bb sanatos  [:)]

Eu am maine eco, abia astept. Joi facem si noi 19 sapt. 

Va pup  [flo2]



#163
andr338

andr338
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 11:07

Bună,eu am 18 săpt si 3 zile iar de la începutul sarcinii ma lupt cu infecție urinara,am slăbit 7.5 kg dar bebelușul este perfect sănătos. Nu am reusit sa aflam nici pana acum ce este fiind f agitat. La eco de prim  trim a zis băiat iar acum crede dc ca este fetiță dar vedem. Sarcină usoara tuturor!



#164
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 11:49

E băiețel, confirmare dr Hadi. Are  17s si 2 zile, 200grame. 

S-a cam scurtat colul, are 3cm. Avea aproape 4 cm la 13 s. La 15 s mi-a zis o doctorita că e 3 cm. Am sperat că a greșit ea, dar și Hadi a măsurat tot 3 cm si mi-a zis sa stau foarte mult la orizontală.



#165
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 13:42

Voi cat aveți colul? Al meu la 8s era 4,2 cm, la 13 s era 3,75, la 15s -3 cm și acum la 17s este tot 3 cm.

 



#166
Faith26

Faith26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 306 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 22:01

Cand am fost la Medlife la ecografie, mi-a spus dr respectiv (nu e doctorul care imi urmareste sarcina) ca este colul cam scurt - 2,5 cm la 19 saptamani. Si sa iau utrogestan pe cale vaginala. De repaos sau orizontala nu mi-a mentionat nimic. Cand voi merge la sf lunii la control la dr meu o sa il intreb despre asta. Intre timp o sa ma uit in dosarul de sarcina de acum 6 ani sa vad cam ce dimensiune avea colul..Eu la prima sarcina am mers la munca pana la 37 saptamani, iar la 38 si cateva zile am nascut. 



#167
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 19 iulie 2017 - 03:13

La mine și primul tot agitat a fost :). L-am simtit târziu dar bine :))). Și acum bebe 2 are orele cam la fel ca frate-su, dimineața la 6 și seara când mă liniștesc și  mă bag în pat.

Eu plănuiesc să merg la muncă până la sfârșitul lui octombrie, dpn e 21 dec. Nu cred că ajung eu până pe 21 oricum. La primul dpn a fost 21 martie și a venit pe 4 martie. Și văd că tare seamănă sarcinile între ele (cu excepția placentei anterioare) deci mă aștept ca până la jumătatea lui dec sa nasc. 

Colul habar n-am cât are. Nu fac eco așa dese ca voi și la controale doar auzim inimioara lui bebe. Din câte țin minte de la prima sarcină colul au început sa-l măsoare pe la 35-36 de săptămâni. Bine, asta se întâmplă la o sarcină fără probleme. Dacă sunt probleme altfel stă treaba cu eco și restul măsurătorilor.



#168
Lili17

Lili17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 19 iulie 2017 - 07:16

La prima sarcina colul a fost lung, vreo 4 cm. Acum nu stiu, azi am control [:)] . La munca eu merg pana la sfarsitul lui August  [pk]  apoi 5 sapt de concediu de odihba si prenatal. DPN 12 Dec. 



#169
Lili17

Lili17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 19 iulie 2017 - 14:16

Avem o fetita de 275 g , col 3.8 cm . Singura problema sunt tensiuni mari pe arterele uterine, risc sa retin apa in ultimul trimestru. Vom vedea... Eu sunt happy ca mandra e ok  [:)]



#170
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 19 iulie 2017 - 21:47

Mulțumesc Faith, Lili, Mona! :)

Da Mona, asa e. După ce obții o sarcina in aproape 10 ani, cu multe fertilizări nereușite, nu știi cum să faci sa nu o pierzi. Și se spune că sarcinile Fiv sunt mai dificile și mai sensibile.

Eu am și vârstă mare, fac 40 anul asta. Doctorul care îmi urmărește sarcina nu cred că a ținut minte că am făcut fiv dar din cauza colului mi-a zis sa stau mult la orizontală. 

Cam din cauza asta de pierd sarcinile, când se scurteaza colul. Când devine f scurt, poate sa se și dilate fara dureri și apoi nu se mai poate face nimic. De obicei cine pierde o sarcina, a doua oara e atent și face cerclaj la timp.

Eu sper sa nu ajung acolo și urmez sfatul doctorului și stau la pat cat mai mult.





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2017, bebe

Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - Astăzi, 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Am primit geanta bebelusului

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 15:56

  • Al treilea trimestru - saptamana 28

    IonIza
    - Astăzi, 15:19

  • Al doilea trimestru - saptamanile 14 - 27

    IonIza
    - Astăzi, 15:07

  • Risc de nastere prematura

    kiki_2024
    - Astăzi, 14:46

  • Bebe e pe drum

    BeckyGaie
    - Astăzi, 11:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -