Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 145


795 raspunsuri la acest subiect

#11
Lore3

Lore3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 13:30

Corinka si eu am tot de 75 eutyrox si brocriptin pt PRL....a scazut fff tare...in 4 sapt de la 4.8 a TSH a scazut la 0.58 si PRL de la 35 la 4 deci e super eficace  [alcool] 

Motisor hai repede repejor cu Dea ....ce primavara aglomerata avem noi pe aici....ne inghesuim toate cu venirea berzelor .....sa speram ca o sa avem multe reusite!!! [pk]

Dea si eu ovulez f repede de 2 luni...in ziua 11....si acum in ziua 9 am fost la eco si deja aveam folicul de 18.5, am trimis pozele cu masuratori lui PK si a zis sa ma misc repede sa iau Ovitrelle in ziua 10....si transfer a 17 zi voi avea....deci suntem cam la fel....

 

Si daca tot vb de asta ma tot gandesc daca am ovulat sau nu??...pai vineri seara am luat Ovitrelle...nu stiti cam cat de repede isi face efectul.....ca eu nu am simtit durere ca deobicei....usor umflata eram aseara la ovare, simteam cand ma aplecam sau la unele miscari....dar azi nu mai simt....eu sper sa-si fi facut efectul!!! [biz]



#12
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 13:44

Dea, mulțumim pentru casuta!

Laurita, histerosalpinografia este sa vada daca ai trompe permiabile, iar histerografia este sa vada daca e ok uterul, deci nu este acelasi lucru. Baftă sa incepi cat mai repede!



#13
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 14:07

    La fiv se da Ovitrellul cu 36h inainte de punctie.Normal,cam dupa 48h se sparg foliculii de la el,dar difera de la un organism la altul.Daca LHul tau natural e mare se vor sparge mai repede.Intr-un ciclu natural ovulatia e ca un proces inflamator,de asta simtim usoare dureri...Ovitrellul grabeste putin treaba si atunci nici durerea nu mai e asa perceputa.Eu am mai facut Ovitrelle fara a face stimulare,ovulam si fara el,dar sa fim siguri ca foliculul ajunge la maturitate si parca nu am mai simtit durerea aia ciudata in ovarul stang(la ovulatie am senzatia ca am un balonas pe ovar si pocneste,dar pana sa pocneasca imi zvacneste acolo vreo 2z).

    Daca in z9 avea 18,5mm cam in z10 a ajuns la 20mm.E posibil sa se fii spart si singur daca ai avut un LH bun inainte cu 4-6z de ovulatie,dar Ovitrellul sigur il va sparge indiferent de LHul tau in cel mult 48h.



#14
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 14:15

Dea, mulțumim pentru casuta!

Laurita, histerosalpinografia este sa vada daca ai trompe permiabile, iar histerografia este sa vada daca e ok uterul, deci nu este acelasi lucru. Baftă sa incepi cat mai repede!

 

Histeroscopia = vizualizare uter.



#15
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 14:22

Multumesc fetele,ufff,speram sa fie acelasi lucru si sa scap.La histerosalpingo mi.au zis sa vin cu sotul ca s.ar putea sa.mi fie rau dupa dar nu mi.a fost,nici anestezie nu mi.a trebuit ca am suportat.La histeroscopie e cam la fel sau e altfel?



#16
Lore3

Lore3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 14:22

Dea ce ne-am face noi fara tine....multumesc de explicatii....astfel tind sa cred ca aseara a fost sau noaptea caci azi dimineata nu mai era presiune pe ovare ci mai mult undeva spre spatele uterului [pup]



#17
Gineta

Gineta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 14:31

Multumesc fetele,ufff,speram sa fie acelasi lucru si sa scap.La histerosalpingo mi.au zis sa vin cu sotul ca s.ar putea sa.mi fie rau dupa dar nu mi.a fost,nici anestezie nu mi.a trebuit ca am suportat.La histeroscopie e cam la fel sau e altfel?

 

Laurita histeroscopia este floare la ureche ! Cred ca mai usoara decat papanicolau :) du-te fara griji ca nu simti absolut nimic !  [flo2]



#18
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 14:49

Dea, deci ovulatia are loc la 48 h de la Ovitrelle, nu la 36 h?

La ultima fiv, punctia a fost la aproximatic 36 h si jumatate de la Ovitrelle si eram tare speriata ca voi ovula din moment in moment, avand in vedere ca eram si in ziua 14 a ciclului. Daca stiam nu ma mai agitam asa.



#19
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 15:37

Multumesc Gineta.Histeroscopia poate fi facuta oricand?sau ca la histerosalpingo,stiu  ca am sunat in prima zi de cm si m.a programat in a 9-10 zi nu mai stiu exact.



#20
Gineta

Gineta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 15:42

Multumesc Gineta.Histeroscopia poate fi facuta oricand?sau ca la histerosalpingo,stiu ca am sunat in prima zi de cm si m.a programat in a 9-10 zi nu mai stiu exact.

 

daca imi amintesc bine si eu tot dupa ciclu am facut , cam ziua 10 . 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -