Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum v-ați simțit în ultima lună de sarcină?


32 raspunsuri la acest subiect

#11
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 13:26

Stai linistita, odihneste-te si relaxeaza-te! Dormi, uita-te la filme, fa ce-ti place :) Ca pe urma vin clipe ceva mai grele....:)))

 

N-am avut in mod deosebit probleme cu nici una din sarcini.

La prima sarcina am prins niste calduri in luna mare - cam cum esti tu acum, si era nasol ca mi se umflau picioarele rau de tot peste zi. Noaptea mi se dezumflau la loc, dar peste zi iarasi se umflau... am tinut-o tot asa :)). Din cauza asta, cu o luna si vreo 10 zile inainte, am intrat in prenatal, mi-era ff greu sa stau in picioare sau pe scaun la birou. Daca nu era asa, mai mergeam la serviciu o vreme... dar asa nu am putut.

Dar si asa, ieseam, faceam miscare, insa la alte ore cand era mai rezonabil, dar neavand program fix, ma puteam si intinde in pat cand si cat vroiam si asta ma ajuta mult.

 

A doua sarcina a fost in alte coordonate dpdv al anotimpurilor si nu am avut nici un fel de problema. Doar imi era teama, ca trebuia sa ridic cate 8-9 kg de cateva ori pe zi...:)) Evitam pe cat puteam, dar nici nu puteam refuza, stiam ca risc, dar din fericire nu am patit nimic. Mai ales ca la controale, doctorul imi spunea mereu ca, colul e inchis, are lungiimea care trebuie si este totul ok. In rest, am facut miscare la greu, mai mult decat la prima sarcina. 


Editat de monicabo, 04 aprilie 2017 - 13:28 .


#12
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 13:29

Alte probleme nu am avut: arsuri, disconforturi majore.

Da, poate mers ceva mai des la baie, dar nu exagerat, din moment ce nici nu imi amintesc bine :)))

Si ceva greturi in primul trimestru, dar nu ceva major..



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 07:25

Da, erau săgeți, mi le amintesc și eu, câteodată mă speriam, dar la eco totul era bine, așa că mă străduiam sa nu le bag in seama. Magneziul e foarte bun!! 

Elena37, multa sanatate! 



#14
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 07:37

Sunt cam pe ultima suta de metri si eu!33w5d de sarcina! Nu ma plang deloc,nu ma intelegeti gresit,mi-am dorit acest copil mai mult decat orice dar ultima luna chiar e grea :( Abia asteptam sa-mi creasca burta ,sa ma falesc cu ea ,sa ma "laud" ca sunt gravida acum...abia o mai pot duce:)) Mereu ii zic sotului "mai tine-o si tu ultima luna". A crescut maaare si e foarte incomod!Dorm foarte bine,nu ma mai trezesc de 100 de ori pe noapte pt toaleta in schimb pana adorm e iadul pe pamant! Ma dor toate,inghinal,spate,picioare,oase,abia ma intorc de pe-o parte pe alta! In timpul zilei e ok atata timp cat ma misc,daca ma asez/intind aia e! Ma apuca toate durerile!Pot sa zic ca am avut toate simptomele nasoale pana acum in afara de constipatie si hemoroizi dar mai e timp nu? :)) Chiar pot sa zic ca sunt o norocoasa,mereu mi-a fost frica de hemoroizi! Am inceput sa ma umflu si eu,nu ma deranjeaza pana trec pe langa vreo oglinda si ma sperii :)) Si fata parca mi se pateaza un pic.Ma uratesc rau :)) In rest e minunat :) Am spalat cu drag toate hainutele,lenjeriile,tot,le-am calcat pus la loc,pregatit bagajelul pt maternitate,fac totul cu dragoste!Astept clipa cea mare desi sunt fleasca de frica :( numai cat am zis nastere si am transpirat toata!Sa ne dea D-zeu sanatate si putere la toate si bebei frumosi si sanatosi!



#15
Elena37

Elena37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 09:19

Dap, ieri am "dat" si de hemoroizi :( sau ei peste mine. Ma plimbam prin casa ca o gaina speriata ca-mi era si frica sa ma duc la buda. Nasoala rau prima intalnire cu hemoroizii.

Annya, nu e vorba ca ne plangem, sigur ca vrem bebe sanatos si ne bucuram ca sta acolo dar daca nu ne consolam intre noi, atunci unde :)) Eu mai bine ma plang aici intre straine ca altfel tot cu zambetul pe buze stau :))

Si sagetutele astea ma fac sa belesc ochii ca buha din stanga, mai rau e cand ma apuca pe strada

 

 



#16
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 09:24

Mare, grea, obosita, fara aer, nerabdatoare, mai simteam uneori ba un sut in vezica, ba niste degete printre coaste, cand se misca parca se misca cu tot cu mine....



#17
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 10:36

Am uitat sa mentionez și eu de crizele de sufocare. Mă trezesc din somn și zic că mor,gata. Nu am pic de aer,nu pot respira:(  E foarte horror senzația. Și stările de depresie:(( chiar acum,fără nici un motiv concret am o stare..Îmi vine să plâng,să urlu,n-am chef de nimic.stau ca o legumă în pat.



#18
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 10:46

Eiii, trezirea.....daca iti vine sa plangi, plangi...dupa aceea vei fi mai ok...sau dormi...eu ma trezeam la 12-13.....dar ma prindea 4 dimineata treaza, aveam program de rontait toata noaptea. 



#19
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 10:48

Sunt in pat, răsfoiesc site-ul. Nu mă ajută nici asta azi. Poate dacă dorm un pic îmi revin.



#20
Elena37

Elena37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 10:53

Degetele printre coaste, da, eu primesc calcaie.

 

Annya, parca ma simt mai bine dupa magneziu, nu ti-a indicat...? E bun pe sistem nervos central. Si eu am plans mult in sarcina si locuiesc singura. Nu e usor dar mi-am asumat. 

Dupa magneziu parca sunt mai rare crizele de sufocare. Mi s-a spus sa nu dorm pe spate. Oricum nu dormeam ca nu puteam, e presiunea aceea grozava greu de pus in cuvinte. 

Intr o zi mi-a curs sange din nas in autobus si de atunci ma panicam si nu mai puteam respira cand mergeam singura... 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -