Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

English & Français Olguta


44 raspunsuri la acest subiect

#31
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 14:42

UIte Devoska.

 

Multumesc [flo2] 

 

Cum ai facut?



#32
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 15:21

Nu stiu ce a fost in neregula pentru ca linkul tau era identic cu al meu.

Daca imi permiti sa-ti editez mesajul, mai pun linkul o data sa vada daca de la mine merge.



#33
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 18:25

[:-@] [:-@] Eumada?

 

Imi daduse like la mesajul de pe pagina anterioara, de aceea am intrebat-o daca e ok.



#34
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 19 martie 2017 - 14:05

si eu am curiozitatea ce limbi straine a studiat madame Olguta in generala si liceu. Sa nu-mi ziceti ca la Olt se studiaza italiana in generala....



#35
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 martie 2017 - 14:38

si eu am curiozitatea ce limbi straine a studiat madame Olguta in generala si liceu. Sa nu-mi ziceti ca la Olt se studiaza italiana in generala....

Ea absolvit în 1997 Facultatea de Litere şi Istorie din Craiova, specializarea română-italiană, a urmat Colegiul Naţional de Apărare şi a devenit doctor în Sociologie la Universitatea din Bucureşti.



#36
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 martie 2017 - 14:41

Multumesc [flo2] 

 

Cum ai facut?

Am editat mesajul tau si la mine a mers.

Inca nu imi dau seama de ce.



#37
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 10:46

O excelenta opinie a domnului Plesu:

 

Care patriot nu vrea să contribuie la o mai bună imagine a ţărişoarei în ochii (severi, cînd nu de-a dreptul răi) ai „străinătăţii”? Vrem să ieşim în lume cu un portret dichisit, să etalăm, dinaintea mapamondului, calităţile impozante ale neamului, strălucirea lui, blazonul lui demn de invidiat.
 

Defectele trebuie ascunse sau explicate printr-un străvechi ghinion istoric. „Rufele murdare se spală în familie”. În afară e musai să arătăm impecabil, siguri de valoarea noastră, cetăţeni de elită ai planetei. Prima imagine e, desigur, decisivă: cum arăţi, cum te îmbraci, cum te porţi, cum vorbeşti. Cazul, des invocat în ultima vreme, al dnei Olguţa Vasilescu e, în această privinţă, caracteristic. De arătat, arată bine. De îmbrăcat, se îmbracă decent. Nu pot face comentarii despre cum se poartă, mai ales pe „piaţa” internaţională a politicii, dar nu ştiu să fi făcut vreo gafă de proporţii. Cu vorbitul însă e altceva.

 

Cînd aparţii unui spaţiu lingvistic fără iradiere dincolo de hotarele ţării tale, nu ai decît două soluţii: ori vorbeşti bine o limbă de mare circulaţie, ori alegi să vorbeşti româneşte, contînd pe competente servicii de traducere. A treia soluţie e să te faci de rîs şi, ceea ce e mai grav, să faci de rîs naţiunea pe care o reprezinţi. Nu vreau să dramatizez răutăcios, să pretind că trebuie să vorbeşti limbi străine ca un „nativ”, sau că toţi politicienii lumii manevrează impecabil engleza sau, măcar, franceza. Mi se par, totuşi, condamnabile fudulia, siguranţa de sine neîntemeiată, incapacitatea unei auto-evaluări de natură să-ţi arate clar care îţi sunt limitele şi în ce mod ai putea evita penibila lor exhibare. Pe scurt: cînd vorbeşti engleza şi, mai ales, franceza, cum vorbeşte dna Olguţa Vasilescu, faci pe dracu-n patru să nu te dai în spectacol cu stîngăciile tale. Dacă rişti, asta înseamnă fie că nu realizezi cît de prost te exprimi în limbile cu pricina, fie că abuzezi de filosofia autohtonă a lui „merge şi-aşa!”, fie că nu-ţi pasă de „imaginea” ţării tale.
...

 

Concluzie: dacă ţineţi să aveţi grijă de imaginea ţării, vorbiţi bine româneşte. Iar dacă, în împrejurări trans-frontaliere, vreţi să vorbiţi şi alte limbi (ca să vadă omenirea cît sîntem, de deştepţi!), atunci, înainte de a le vorbi, învăţaţi-le!

Citeste mai mult: http://adevarul.ro/n...067c/index.html



#38
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 10:52

deci, concluzia pe care putem s-o tragem este aceea ca olguta a trecut ca gasca prin apa prin toti anii de scoala si de liceu, din moment ce nu cunoaste o limba straina.

 

am prins aseara un fragment dintr-o emisiune pe kanal d (asta-i romania), pana si vrajitoarea luminita (sau cum o cheama, ca habar nu am) o "rupea" acceptabil in limba engleza, vorbea cu cineva din rio de janeiro, sa le astepte in aeroport pe mama si matusa ei. ce cautau cucoanele acolo, e alta poveste.



#39
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 11:25

Corina, eu maine mi-as dori sa nu mai existe nicio olguta in viata noastra politica si cu toate astea nu as putea sa trag concluzia ca a trecut prin liceu si scoala ca gasca prin apa.

 

Nu ma deranjeaza ca nu stie, ca nu a invatat engleza sau franceza. Ca asta nu inseamna nimic.



#40
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 12:45

nu-mi vine a crede, pur si simplu, ca habar nu are macar de limba engleza si ca acest aspect n-a preocupat-o deloc pana acum.

cam ce limbi straine se faceau in scoala si liceu pe vremea olgutei ? e cu 4 ani mai mica decat mine, deci a prins clasele I-VIII pe vremea comunismului.

pe atunci se facea engleza+franceza, engleza+germana, dintr-a V-a pana intr-a XII-a. si se facea carte, nu ca acum.

sotul meu, care e mai mare decat mine cu 4 ani, a prins combinatia de franceza+rusa. dar la limba rusa s-a renuntat la un moment dat, nu stiu cand, dar pe vremea cand eram eleva de scoala/liceu nu am auzit sa faca cineva limba rusa in orasul meu (ca materie la scoala sau liceu, adica).

asadar, oricum am lua-o, engleza sau franceza trebuie sa fi facut la un moment dat, in scoala si liceu.




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - Ieri, 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - mai 04 2024 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - mai 04 2024 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - mai 03 2024 14:48

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -