Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel(32)


289 raspunsuri la acest subiect

#281
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 07 iunie 2023 - 09:43

valentina, vinetele uda-le bine si da-le timp. Si ale mele aratau lesinate, cu cele 2-3 frunze initiale mai mult moarte decat vii, dar au inceput zilele astea sa scoata cate o frunzulita verde noua. 

Si la mine caisele sunt ca si inexistente. ceilalti pomi (visini, meri, pruni, ciresi) au fructe multe, dar si frunzele atacate, pline de niste purici negri sau verzui care fac frunzele sa se 'stranga" cumva. Noi le-am stropit cu ceva insecticid. Si eu vreau cat mai eco, dar pe de alta parte prefer sa am totusi niste fructe de cules, nu doar sa hranesc purici si paraziti. 



#282
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 iunie 2023 - 13:51

Am plantat astazi firele de palma maicii domnului, am pus patru in gradina si doua in ghivece, acum sper doar sa se prinda.

 

Inainte de a pleca in tara, am plantat niste flori, am uitat cum se numesc, le-am luat la reducere erau 1 euro firul...la pretul asta nu le puteam lasa in magazin, insa mari sperante nu am avut cu ele...insa s-au prins si le merge foarte bine.Fac niste flori albastre, sper sa-mi amintesc cum se numesc...

 

Hortensiile se cam pleostesc pe timpul zilei ca bate soarele cam toata dupa masa pe ele, insa nu cred ca le merge rau...diseara am sa pun si putin ingrasamint cind le ud.



#283
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 11 iunie 2023 - 15:04

Anda, daca si la tine e cald (la mine sunt 30 grade) nu le pune ingrasamat, o sa le arda. Asteapta sa scada temperaturile sub 25 grade.



#284
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 14 iunie 2023 - 11:46

Gandacii de colorado trecusera si la rosii, mi-au retezat vreo 3 si au mancat frunzele la mai multe. Am schimbat solutia, am dat iarasi, vad ca au murit 95% dintre ei.

Castravetii sunt cat degetul mare aproape, rosiile sunt cat o nuca mica, nu toate, unele nici n-au inflorit.

Morcovii arata bine, fasolea este inflorita, vinetele tot naspa arata, sa vedem vineri cand ma duc daca s-a schimbat ceva.

Capsunii sunt in voga, care cum trece prin gradina isi culege si baga in gura. [:)]



#285
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 iulie 2023 - 12:47

Mie nu mi s-a prins palma maicii domnului, imi pare tare rau, insa nu ma las , vad eu cum o sa prind planta.

 

Hortensiile mele sunt ...arse, insa cred ca eu sunt de vina, eu le-am stropit de sus, peste frunze si flori, am lasat strecuratoarea aia in virful stropitorii...vineri am mai taiat sin florile uscate, astept acum sa treaca valul asta de canicula si am sa le pun  iar ingrasamint, Restul florile sunt frumoase, vii, cu multe flori.

 

Mi-am luat si niste arbusti decorativi(acum citeva luni) si i-am pus in fata usii la intrare, dupa ce au avut o perioada in care am zis ca nu le merge, acum vad ca sunt veri si frumusei.Trebuie sa-i plantez in niste ghivece mai mari, sa vad cind oi ajunge la Ikea ca de acolo mi-am luat pentru ficusul din casa, un ghiveci mare si exact asa mi-ar trebui si pentru arbustii astia.



#286
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 iulie 2023 - 16:30

Ce mai fac gradinaresele? 

Mie mi-au inghetat citeva plante tinere din gradina din fata. Le-am inlocuit in primavara. Am mai mutat si rearanjat. 

 

Fatsia japonica nu ascundea bine cutia de gaz, si am mutat-o in spate. am mai cumparat una cu frunze pestrite pe care o tin in ghiveci afara. 

Asa arata acum gradina: 

 

Miniaturi atasate

  • IMG_3289 (2).jpg


#287
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 iulie 2023 - 16:41

Cea din ghiveci: 

 

 

Miniaturi atasate

  • IMG_3292 4.jpg


#288
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 iulie 2023 - 16:49

Mie nu mi s-a prins palma maicii domnului, imi pare tare rau, insa nu ma las , vad eu cum o sa prind planta.

 

 

 

Nu gasesti de cumparat? 

 

Am cautat acum cum poti sa o inmultesti prin taiere: 

 

Cica in iuie- august cind "lemnul tulpinei" este flexibil dar solid:  

 

"Aim to take these cuttings in July and August, when the wood of the stems is flexible but firm – also known as ‘semi-ripe’.

The best time to collect your cutting material is first thing in the morning. Look for short lateral stems, or pieces of stem that are still flexible. The long extension growths that many climbers produce are best avoided – they’re too soft and unsuitable for cuttings, as they can’t hold enough moisture, so are more likely to wilt and fail."



#289
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 iulie 2023 - 16:56

Eu am plantat anul trecut intr-un colt o iasomie, acum e inflorita - miroase extraordinar, si inca e tare mica. Abia astept sa acopere tot gardul. 

Miniaturi atasate

  • iasomie.jpg


#290
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 17 iulie 2023 - 01:55

Am grădinărit mult in ultimele 3 luni, am plantat, am mutat, am schimbat ghivecele.
Am pus 3 feluri de  ardei iuți in ghiveci,  dar zau daca se merita atita udat pt cativa ardei.
Am pus si semințe de leuștean, a ieșit si văd ca Supraviețuiește.

Am pus iasomie, muscate, cale colorate în ghivecie mari asortate . 
Acum cu arșița asta nu știu ce o sa msi spraguetuiasca . 

de o luna actrebuit sa fac pauza , ma dor mâinile , degetele… daca nu-mi trec intr-o luna ma duc la doctor. 
 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -