Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 7


1084 raspunsuri la acest subiect

#891
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 august 2017 - 23:45

Mă bucur! Noi am fost foarte bine la mare, desi îmi era puțin teama de burtica, Tamara înghite apă și cred că și nisip a mâncat, dar mâncarea a fost gătită de mine, așa că am fost bine toți :)

Plaja mizerabilă, groaznică, și asta numai și numai din cauza oamenilor, a turiștilor, pentru că e adevărat că nu există coșuri de gunoi, dar noi aveam pungi la noi și ne strângeam resturile. Nu ne-a picat nicio stea de pe umar. Copiii se jucau printre cioburi, mucuri, ambalaje și multe altele :( .

Apa foarte , foarte calda :)

Nu suntem cine știe ce bronzați, între 11 și 17.30 nu aveam ce cauta în soare. Are ea timp să se bronzeze cat o vrea când o să fie mare, iar mie nu mi trebuie cauza in plus de îmbătrânirea pielii ;)

În rest dezamăgitor ca de obicei litoralul, îmbulzeala și aglomerație de mașini parcate pe trotuare, fum și prăjeli peste tot, nimic de agrement civilizat. Singurul avantaj este că stăm cu familia și nu plătim cazare :))



#892
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 21 august 2017 - 09:51

In partea asta plaja era mai curata si nisipul fin. Cosuri erau destul de dese.

Aglomeratie de masini era si aici. Ce mi-a placut a fost ca nu era muzica asurzitoare si nu erau decat doua tarabe care sa vanda articole de plaja.

Acelasi program de plaja l-am avut si noi, doar ca Iuli are tenul mai inchis si chiar se vede bronzul. La plaja am tinut-o in pantalonasi scurti de apa si tricou UV. Sunt total impotriva dezbracatului copilului in pielea goala pe plaja.

Minusuri au fost preturile piperate:

10 lei am dat pe 2 banane 

14 lei limonada pe plaja

5 lei juma" de porumb fiert.

Si pe cazare am dat destul de mult-400 lei pe noapte, dar avand in vedere ca e apartament sa zicem ca e rezonabil, plus ca, cu 2 copii e cam greu sa stai intr-o camera de hotel.

Mancare am luat de acasa pt micul dejun iar in rest mergeam la un impinge tava care avea mancarea f buna. Tot timpul era coada acolo.

Statiunea asta e mai linistita si erau f multe familii cu copii mici- unii chiar bebelusi de cateva luni.



#893
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 august 2017 - 10:40

Da, știu că există locuri mai potrivite și mai liniștite de vacanta , dar când m gândesc să dau bani pe cazare, mi se pare risipa, când aici pot sta cat vreau fără să plătesc... Oricum trebuie sa le facem o vizita pe vara , și apoi sunt sătulă de mare să mă mai duc încă o data.

Nu știu de la ce vârstă să mergem prin pădure/munte. Eu nici nu cunosc trasee sau ceva...



#894
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 august 2017 - 10:43

Eu nu am reușit să o îmbrac pe Tamara in costum de baie. Atât a urlat și s-a jelit că am renunțat anul asta :)) deși în camera era incantata, era de acord cu orice, cum ajungeam pe plaja începeau mofturile. Vesta nu, slip nu, pampers nu, papuci nu, aia nu, ailaltă nu....

De îmi venea să mă urc în mașină să plec ... Așa că am făcut compromisuri , măcar a stat cu pălărie și a mâncat :)



#895
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 august 2017 - 10:45

Că să nu mai zic că ea e "foca" :)) se așeză pe burtă la mall, ne anunță că e foca și pkeca in valuri... Mare scandal aveam să aducem copila la mall :)) că vrea si ea unde e verișorul, care avea colac si se ducea mai departe... Stătea în apa până la gât și tipa de fericire când o izbea un val peste ochi :)) chiar foca așa cum zicea :)



#896
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 august 2017 - 10:45

Și altă dată m-a anunțat că ea e "queen" și voia să stea pe mine, ca pe tron :)))



#897
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 21 august 2017 - 11:18

bunaaaa

 

haha... ce tare e Tami

 

Ma bucur ca a fost bine la mare, ca le.a placut celor mici. 

 

noi nu am mai ajuns vara asta, nu stiu daca reusim sa ajungem macar o zi. 

 

eu sunt ft obosita, nu am timp de nimic, la munca e haos, in ultimele 3 sapt am plecat numai dupa 19.30_20, acasa ajung franta, fara chef de nimic. 

 

in we am fost la tara, a fost bine, am copt vinete pentru la iarna, Matei a alergat descult prin iarba, abia reusesc sa.l incalt, uneori dupa ce facea pipi isi dadea chiloteii jos si asa alerga prin gradina... era fericit ca putea alerga in voie. 

 

sa vedeti ce prostii ii trec prin cap: fiind fara chilotei a vrut sa faca c.. a in gradina, am zis sa.l duc la toaleta, nu a vrut, a inceput sa planga, asa ca l. am lasat.... ce sa. i mai faci... asa ca s. a mutat prin curte ca sa faca, de vreo 5_6 ori, facea putin iar se muta... apoi am alergat dupa el sa. l spal la fundulet,  bineinteles tot in gradina... era in culmea fericirii... eu eram fleasca de transpirata si suparata, la cat l.am alergat sa.l prind...mi s.a zis sa fiu mai linistita ca doar e copil si vrea sa testeze.. 

 

in rest nu prea mananca, refuza sa deschida gura... 

de fructe nici nu mai zic, pepene nu, pere nu, zmeura nu... cica sunt "beak" 



#898
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 21 august 2017 - 11:20

am inceput de ieri sa.i dau niste prafuri pentru imunitate... broncho vaxom, tb sa.i dau 3 luni, cate 10 zile pe luna

 

ma gandesc ca mai are putin si incepe gradinita, ca nu o sa vrea sa manance



#899
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 21 august 2017 - 11:21

am niste catina congelata, as face niste sirop... aveti idee cum? 



#900
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 august 2017 - 15:58

Cred că mai bine decât sirop ar fi sa o bagi in miere și să îi dai cu lingurita. Adică eu așa am procedat cu catina avută . Dar , nu ține mult, nu știu de ce, poate am făcut eu ceva greșit, sau trebuie păstrată în frigider, cert e că jumătate de borcan am aruncat că "fiersese" deja.

 




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - Astăzi, 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - Ieri, 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - mai 03 2024 14:48

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -