Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2017 (Dovlecei deSeptembrie 2017)

septembrie 2017 sarcina gravida bebe

795 raspunsuri la acest subiect

#121
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:14

Mamaaa... cât am scris, eu acum văd.. sper sa nu te plictisești citind :)))



#122
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:18

Buna ziua mamici, Voi ce mai mancati bun si sanatos? Cum v-ati schimbat dieta si stilul de viata de cand ati aflat ca veti fi mamici? Mie se pare ca nu-mi mai trebuie carne desi imi placea destul inainte dar bebele inca nu refuza dulciurile ba chiar ma face sa le poftesc...Stiu ca nu sunt intocmai sanatoase dar nu fac abuz. Asteptam raspunsurile voastre!

 

Buna!!

Îți recomand cartea "The better baby book- How to heave a healthier, smarter, happier baby" de Lana Asprey si Dave Asprey. :)



#123
grety_niku

grety_niku

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:57

Bine ai veeeeenit!! [flo2] Ai primit rezultatele de la analize? Eram și eu cât pe ce sa dau in asta pt ca după o răceala trombocitele mi-au ieșit peste limita.. le-am refăcut luni și totul e Ok :)

Mersi de intrebare. am primit rez, am o ușoară trombofilie dar dr ginecolog a zis ca nu e de îngrijorat. Pe 23 mă văd cu hematoloaga. Iar pe 8 martie morfofetala


#124
grety_niku

grety_niku

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 18:57

Bine ai veeeeenit!! [flo2] Ai primit rezultatele de la analize? Eram și eu cât pe ce sa dau in asta pt ca după o răceala trombocitele mi-au ieșit peste limita.. le-am refăcut luni și totul e Ok :)

Mersi de intrebare. am primit rez, am o ușoară trombofilie dar dr ginecolog a zis ca nu e de îngrijorat. Pe 23 mă văd cu hematoloaga. Iar pe 8 martie morfofetala.

în rest totul ok, fără grețuri  (doar m-am simțit mai obosita ). Bb mic s-a făcut mare  [batcap]  . Avea 2.5cm la 9s și o zi. 

Va pup


Editat de grety_niku, 17 februarie 2017 - 18:59 .


#125
Eva Geanina

Eva Geanina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 19:33

Hello!

 

A mai facut vreo mamica dublul test? Eu l-am facut azi si abia pe 28 februarie aflu rezultatul. Speram sa fie totul bine.

 

La voi s-a vazut daca e baietel sau fetita?  La mine, nu.... spre dezamagirea bunicilor care mor de curiozitate sa afle aceasta informatie.


#126
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 20:47

Am fost eu la o ecografie de control, să vedem dacă e ok colul - aveam niște contracții din când în când. Cu ocazia asta am constatat amândoi că probabil tot băiețel va fi și al doilea. Era destul de evidentă codița. :)) Mă rog, vedem și la morfologia de trim 1, de săptămâna viitoare.



#127
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 23:22


Hello! A mai facut vreo mamica dublul test? Eu l-am facut azi si abia pe 28 februarie aflu rezultatul. Speram sa fie totul bine. La voi s-a vazut daca e baietel sau fetita? La mine, nu.... spre dezamagirea bunicilor care mor de curiozitate sa afle aceasta informatie.

 

Eu voi face OSCAR pe 1 Martie deci sa vedem ce ne va spune; însă Dr a zis ca încearcă la sf lui Martie la eco însă nu promite..

Măsurătorile la tine au ieșit Ok, nu? In general dacă ele ies Ok atunci și analizele ies cam la fel ;)

Noi avem 11 sapt și 1 zi iar sapt asta am făcut testul Harmony care face și anumite chestii de la OSCAR dar e și cu anumite chestii complementar  .. am făcut măsurătorile, totul Ok, fără caracteristici gen Down, sapt viitoare așteptam Rez analizelor de sânge. Din analizele de sange ne-a întrebat dacă vrem sa știm și genul, ceea ce m-a luat prin surprindere pt ca ma așteptam un pic mai încolo sa-l aflam.. deci e posibil, noi așteptam Rez sapt viitoare.. Așa ca Dc vrei sa-l știi mai devreme vezi ce analize sunt disponibile in Ro pentru asta ;)



#128
Eva Geanina

Eva Geanina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 19 februarie 2017 - 21:00

Alexina si AdrianaBB, multumesc frumos pentru raspunsuri si idei!

@AdrianaBB, valorile de la bitest au iesit bine din cate a zis medicul, adica in limite normale. 

Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, dar iar am o perioada grea. Uff! Ma simt de parca am o boala in faza terminala.

 



#129
eternsunrise

eternsunrise
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 06:53

Buna dimineata, mamici!

Sunt o graviduta in 12 saptamani (astazi), aflata la prima sarcina, cu termen 04.09.2017


#130
greenmind

greenmind
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 15:56

La

 

 

Hello!

 

A mai facut vreo mamica dublul test? Eu l-am facut azi si abia pe 28 februarie aflu rezultatul. Speram sa fie totul bine.

 

La voi s-a vazut daca e baietel sau fetita?  La mine, nu.... spre dezamagirea bunicilor care mor de curiozitate sa afle aceasta informatie.

 

Poti face test non invaziv prenatal, care iti da sexul genetic, plus riscul de anomalii. Costa in jur de 24 de mil. O varianta este la Regina Maria si se numeste Harmony Test.





Etichetat si cu septembrie 2017, sarcina, gravida, bebe

Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • vizita la medic de familie

    Ralu31031992
    - Ieri, 20:42

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Ieri, 19:35

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Ieri, 18:53

  • Am ales numele pentru fetiÈ›a

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 18:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -