Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Interzicerea sarbarilor in institutiile de invatamant !?!?!?!


22 raspunsuri la acest subiect

#1
ankutzy

ankutzy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 15 noiembrie 2016 - 16:26

          Astazi m-a delegat doamna educatoare sa gasesc un loc de joaca unde sa faca serbarea de Craciun. Acolo copilul se joaca si nu mai este urmarit de atatea priviri necunoscute. De ce? Ministerul nu mai doreste ca copiii sa mai faca serbari in institutiile de invatamant. Motivul: in momentul in care isi spune poezia/cantecelul este traumatizat, emotiile se intensifica si nu se mai doreste asta. La voi la gradi/ scoala cum vor decurge serbarile iarna acesta?



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 15 noiembrie 2016 - 16:32

[:-)))]  [:-)))]  eu zic sa interzicem absolut toate evenimentele care sunt altceva decat teme/invatat/teme/invatat, ca nu cumva sa traumatizam copiii cu atata distractie  [soricel]

Scuze, la noi inca n a ajuns zvonul ... Uluitor !!!

Uite asa se rezolva problemele in invatamantul romanesc  [pk]  [alcool]



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 noiembrie 2016 - 17:38

hm sper sa fie doar un zvon. Nu inteleg care ar fi beneficiul acestei hotarari. Serbarile de Craciun sunt evenimente foarte frumoase - copii le astepta cu placere. 

 

Sa ne tii la curent cu ce se mai aude :)

 

[flo]



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 noiembrie 2016 - 17:50

Noi nu am tinut niciodata serbari in clase. Nu e loc deloc. Poate e si asta un motiv?

#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 15 noiembrie 2016 - 18:19

Cred si eu ca mai bine e sa se faca intr-un loc mai mare si toate clasele dintr-o grupa/an la un loc . La noi concertele se tin pe ani , intr-o sala mare care se numeste hall . Cred ca in tara se poate face in sala de sport .
Ma gandesc ca e mai sigur asa in caz de incendiu , copiii si parintii sa se poata evacua cu usurinta .

La noi nici vorba de interzis , se fac cu toate ocaziile si se mai fac si petreceri de Craciun si sfarsit de an in clasa .
Dar , nu se pune nici. presiune pe spatele parintilor , copiii invata la scoala ce au de interpretat , nu sunt solicitate costume costisitoare , in general toata lumea se bucura .

Editat de Collins20, 15 noiembrie 2016 - 18:20 .


#6
ankutzy

ankutzy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 15 noiembrie 2016 - 18:25

Se pare ca nu s-a facut înțeleasă " scrisoarea didactică " primita de Doamna Educatoare de la minister. Astazi cand am luat fata de la Gradi mi-a spus concluzia. Se pare ca se doreste cresterea implicării părinților în activitățile copiilor. La "serbare" trebuie sa participe părinții neaparat dar nu sa asculte poezii sau festivități ample ci sa se joace cu copiii. Sa deseneze cu ei, sa picteze, sa confecționer obiecte de decor, sa citească povesti si totul în spiritul Crăciunului. Cei din minister si-au dat seama ca părinții stau putin cu copiii din cauza serviciului si ii vrea apropiati macar o data pe an la aceasta sărbătoare. Voi ce parere aveti?



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 noiembrie 2016 - 19:18

Cred si eu ca mai bine e sa se faca intr-un loc mai mare si toate clasele dintr-o grupa/an la un loc . La noi concertele se tin pe ani , intr-o sala mare care se numeste hall . Cred ca in tara se poate face in sala de sport . Ma gandesc ca e mai sigur asa in caz de incendiu , copiii si parintii sa se poata evacua cu usurinta . La noi nici vorba de interzis , se fac cu toate ocaziile si se mai fac si petreceri de Craciun si sfarsit de an in clasa . Dar , nu se pune nici. presiune pe spatele parintilor , copiii invata la scoala ce au de interpretat , nu sunt solicitate costume costisitoare , in general toata lumea se bucura .

 

Din propria experienta iti spun ca nu e ok. Se face o aglomeratie, galagie si imbulzeala de nedescris. La noi salile de sport nu sunt dotate cu scena, loc unde sa-ti agati hainele, fiecare copil vine insotit macar de mama si un bunic-doi. Asa am patit noi la serbarea de premiere de la finalul clasei I, s-a facut la primarie intr-o sala gen amfiteatru, cu toti elevii de la clasele 0-4. Am crezut ca nu mai scapam intregi din aglomeratie, copila ramasese prinsa intre adulti, a fost aproape sufocata, a inceput sa tipe si sa planga. A fost cea mai traumatizanta serbare ever.

Personal detest aceste serbari, mai ales cand sunt prea lungi, grupa de copii e mare, primesc prea multe poezii si cantecele de "executat". Multe serbari seamana cu cele de pe vremea impuscatului, cu aceleasi poezii si cantece...



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 noiembrie 2016 - 19:18

Deci nu se interzice nimic

#9
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 15 noiembrie 2016 - 19:27

La noi e ok , si sunt 4 clase pe serie ,parintii asteapta la rand intrarea in sala , se sta pe scaune , iar serbarea nu tine mai mult de 1-1,5 ore.Programul este prezentat pe grupuri , rar sunt aparitii solo . Printre grupuri se inercaleaza cantece interpretate de toti.

La inceput directoarea tine un discurs  la sfarsitul caruia se prezinta si planul de evacuare in caz de incendiu .

A fost cazul la o scoala unde unei fetite i s-a aprins parul de la o lumanare .



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 00:40

Din propria experienta iti spun ca nu e ok. Se face o aglomeratie, galagie si imbulzeala de nedescris. La noi salile de sport nu sunt dotate cu scena, loc unde sa-ti agati hainele, fiecare copil vine insotit macar de mama si un bunic-doi. Asa am patit noi la serbarea de premiere de la finalul clasei I, s-a facut la primarie intr-o sala gen amfiteatru, cu toti elevii de la clasele 0-4. Am crezut ca nu mai scapam intregi din aglomeratie, copila ramasese prinsa intre adulti, a fost aproape sufocata, a inceput sa tipe si sa planga. A fost cea mai traumatizanta serbare ever.

Personal detest aceste serbari, mai ales cand sunt prea lungi, grupa de copii e mare, primesc prea multe poezii si cantecele de "executat". Multe serbari seamana cu cele de pe vremea impuscatului, cu aceleasi poezii si cantece...

La noi erau 2 spectacole, unul intr-o seara si altul in urmatoarea seara, insa parintii primeau doar 2 bilete (deci nu vii cu catel si purcel si nu vii la ambele reprezentatii, sau un parinte vine intr-o seara si altul in seara urmatoare). Tocmai ca sa nu se aglomereze in asa un hal.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -