Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Trump presedinte?Who's next?


917 raspunsuri la acest subiect

#911
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 04:11

Nu stiu daca chiar nu vor, sau nu sunt preferați. Eu cred ca sunt preferați ilegalii, pentru ca ii poti plati mai puțin si sunt mai serioși, nu raspund, nu se cearta, pentru ca știu ca existenta lor depinde de angajator.

 

Atata timp cat angajatorul nu plateste pentru ilegalitatea pe care o comite, ilegalii vor fi preferati.

Buflea nu cred ca au de ales. Prefera si nu prefera ilegalii.. .Slujbele in agricutura nu sunt permanente si atunci proprietarii vor sa angajeze pe perioada limitata. De exemplu o ferma de capsuni sau cirese sau pepeni sau altceva, are productie de maxim 6-8  luni pe an. Restul nu au nevoie de atatia oameni ca fructele se coc si singure. Munca de intretinere o fac si cu mai putini oameni. Si atunci un localnic ce face restul de 6 luni ca nu are destui bani stransi din cele 6 luni lucrate?  locuind in zona fara industrie nu isi gaseste altceva de lucru si daca isi gaseste nu se mai intoarce inapoi in agricultura. Ilegalii pot lucra  6 luni cu ziua pe langa  zonele metropolitane. Ajuta de exemplu la stransul frunzelor, taiat copaci iarba etc si sunt platiti cu ziua...Datorita statusului lor accepta orice.

   Letitia crede-ma ca metoda cu publicatul slujbelor nu merge in agricultura. Pur si simplu nu se duce nimeni...Nu exista competitie. $12 in California e considerat foarte foarte  putin chiar  si de localii care nu au de lucru . Ei prefera sa lucreze in restaurante fac mult mai multi bani...Pentru ca risca sa ramana cu rosiile  in camp daca nu au oameni sa le stranga, fermierii angajeaza pe oricine e dispus sa lucreze in conditiile date. Eu nu spun ca e bine asa , ca pe angajator nu il ia nimeni la intrebari si toata lumea doarme linisita. Daca ar fi penalizat si ar trebui sa angajeze legal ar inchide business in secunda 2. Majoritatea proprietarilor de ferme care angajeaza ilegalii  au un alt job, au o alta afacere agricultura este pe planul doi deci ar avea din ce trai. 



#912
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 05:27

Eu rezonez cu Carolyna ... daca trebuie sa inchidem ochii la cei care vin ilegal, atunci de ce mai avem legi de emigratie ? Toata lumea care vrea o viata mai buna, sa pofteasca. Daca toata lumea are dreptul la o viata mai buna, in orice tara considera ca i se potriveste, atunci sa fie primiti toti, inregistrati la vama si liber pe campie ...

 

Nu cred ca exista ilegali care platesc taxe pe SSN-uri false ...ideea este tocmai, angajatorul sa ii plateasca pe acesti ilegali in cash, mai putin pentru el si suficient de mult pentru ilegal incat sa traiasca aici si sa trimita si acasa. Nu stiu in alte domenii, dar in restaurante sa castiga extrem de bine pe cash ...noi cand am venit in America, am stat la niste ilegali care castigau in 2 shifturi la restaurant intre $300-$400 / zi din tip ...si nu erau restaurante de lux, ca acolo nu te primesc fara acte , si nici nu erau "a hole in the wall" ...erau restaurante medii din Manhattan. Asta inseamna peste $100k pe an CASH. Da, nu aveau beneficii, nu aveau zile libere, dar vad ca si daca muncesti legal poti muncii in aceleasi conditii.

 

La curatenie la fel ...pai costa $70-$100 sa curete o casa cu 3 bedrooms, 3 ore de lucru ...3 case pe zi = 9 ore = $300/zi CASH = $72k/an CASH, fara sambeta si duminica ... deci este foarte avantajos si pentru ilegali si pentru angajator acest aranjament. Avantajos si nedrept pentru cei care lucreaza legal.

 

Pericolele cu ilegalii sunt intr-adevar alte activitati ilegale cu impact major - trafic de droguri, furt de identitate, trafic de persoane, furt, crime ...etc. In fine, nu spun ca e usor sa fii ilegal, spun doar ca merita in conditiile in care esti sanatos si nu faci prostii.

 

Dar, daca un presedinte doreste sa limiteze aceasta problema ... atunci trebuie facuta in ambele directii ...faci zid si expulzezi orice ilegal de care te impedici pe strada, dar ii si amendezi pe angajatorii care ii platesc cash ...si vorba aia, e foarte usor de controlat. Aici mi se pare mie nedreptatea ... adica dai toata vina pe niste oameni dare au calcat legea, dar si angajatorii ... the small business pe care le mangai atat de cap, alea nu au nici o vina ?

 

Buflea, exista multi ilegali care platesc payroll si income tax folosing SSN false si acel ITIN pe care IRS il acorda legal emigrantilor care nu au SSN. "In 2010, about 3 million people paid over $870 million in income taxes using an ITIN, and according to the IRS, ITIN filers pay $9 billion in payroll taxes annually."

 

Explica aici cum si de ce ajung sa plateasca payroll tax  cu SSN fals fara ca macar sa se foloseasca de ele adica sa iasa la pensie sau sa aiba medicare.

 

Cunosc personal foarte multi mexicani cu afaceri bunicele (constructii, taiat iarba, curatat zapada, daycare) care isi fac taxele folosind ITIN si platesc taxe de rup. Multi au doar W-2 dar isi fac taxele pentru ca avocatii de emigrari le spun ca e bine sa aiba  "istorie" buna cand aplica pentru statut legal.



#913
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 10:37

mie mie foarte greu sa imi expun o parere clara asupra situatiei cu ilegalii mexicani din america, poate si prin faptul ca inteleg mai profund ce inseamna asta.
 
nu stiu daca am povestit vreodata aici dar sotul meu a fost printre cei fugiti din Romania pe timpul lui Ceausescu, dupa ani de zile de persecutie politica.
 
a fost printre cei care au trecut granita noaptea punindu-si viata in pericol, printre graniceri cu arme si caini, era doar cu hainele de pe el si o busola pe un pototp de ploaie.... din ungaria apoi a trecut granita mai departe dupa ce a fost prins de 6 ori...
 
a trait o perioada chiar fara casa si masa, dormind prin parc si mancand ce i se oferea pe la biserici, si oameni milosi. a stat un an de zile in lagar asteptind sa fie chemat la interviu pt america...timp in care a muncit cinstit si a strins o bruma de bani.
gasise de lucru la o companie in belgia care atit de mult l-a apreciat cum munceste(era strungar atunci)...ca I-a oferit casa gratis, numai sa stea la ei...dar visul lui de cind era copil de 10 ani...a fost america.
 
eu la fel am trecut prin sistemul asta asa cum e cu bune cu rele, cu asteptari, stress, bani dati.
 
deci inteleg intr-un fel pe cei care trec frontiera si vor un viitor pt familiile lor...
 
mai treb luat in considerare ca e greu sa mai devii legal o data ce ai intrat si ai trecut granita ilegal.
nu mai stiu daca Obama sau bush care din ei dadusera o lege de gratiere...si isi puteau face actele indiferent de cum au intrat in tara...dar nu toata lumea a profitat.
 
se mai pune problema ca nu stiu limba, sau sunt  fara educatie sau au datorii, familie in mexic..., au nevoie de avocati pt acte, iar avocatii ii sug de bani...si e greu din bruma de bani pe care muncesc aici sa plateasca toate.
 
dar problema e cu criminalitatea, cand se aduc atitea droguri, se fac crime si nimeni nu e tras la raspundere, si in puscarii sunt intretinuti din taxele oamenilor (se spunea undeva ca un puscarias costa mai mult decit un elev).
 
si mexicanii care veneau la noi la munca, ii vedeam cit sunt de munciti, mi-era sincer mila de ei ca munceau din greu si nu stiu cat din banii care ii dadeam contractorului le intra lor in buzunar.
 
in agricultura, ii vedeam cum munceau pe cimpuri care tineau cit vedeai cu ochii.


NO comment . Honestly , no comment!!!

#914
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 13:04

Revin la exemplul Buflei și repet ca doi ilegali in Astoria acu' 10 ani care făceau 300/zi este o anomalie și nu reprezintă regula sau norma. Este un exemplu nesemnificativ din punct de vedere statistic (ceea ce se cheamă "anectdotal evidence"). Este extrem de fals sa spunem ca toți fac acești bani...sau ca majoritatea fac acești bani. 

Nu mai spun ca sint o groaza de americani care muncesc la negru (taximetriști, construcții, etc.). Munca la negru este altceva.

 

S-a batut atâta moneda ca ilegalii comit crime. Statistic, ilegalii comit mai putine crime decât băștinașii.

 

https://mobile.nytim...ants-crime.html

 



#915
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 22:44

Imi pare rau dar nu rezonez ...orice țara are dreptul sa isi filtreze forta de munca si ar trebui sa isi avantajeze băștinașii  ...iar explicatia cu cei care viseaza de la 10 ani sa vina in America, nu este viabila ...asta e, nu toti ne nastem unde visam, nu toti ne naștem egali, deci nu ar trebui sa cautam solutii ilegale pentru a ne depăși condiția ...

Emigratia ilegala nu are nici o scuză. 

buflea nu cred ca ai inteles, nu e vorba doar de un vis de copil...dar e vb de persecutia de ani de zile la care unii sunt supusi pt idealurile care le au si dupa ce au incercat toate caile legale  si neavind nici o speranta de mai bine...eu le inteleg disperarea cind incearca si altceva .

 

nu aprob imigratia ilegala, dar nici nu pot sa judec.


Editat de michelle-usa, 15 februarie 2017 - 22:49 .


#916
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 22:46

NO comment . Honestly , no comment!!!

 

ce vrei sa spui?


Editat de michelle-usa, 15 februarie 2017 - 22:47 .


#917
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 16 februarie 2017 - 19:22

http://www.huffingto...b07602ad519a2a?



#918
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 februarie 2017 - 19:23

Putem face un subiect de satira? :)

 

https://mobile.twitt...2264198/video/1

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -