Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu se mai poate! Avem nevoie de monitorizari video in gradinite si scoli.


19 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Camere video in scoli? (20 membru(i) a(u) votat)

Esti de acord sa se instaleze camere video in salile de curs?

  1. Da (20 voturi [100.00%])

    Procentaj de vot: 100.00%

  2. Nu (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

Daca esti de acord, crezi ca filmarile trebuie tinute intern sau sa fie disponibile LIVE si pentru parinti?

  1. Numai scoala sa aiba access (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  2. Numai scoala sa aiba access. Parintii numai la cerere in baza unei proceduri. (8 voturi [40.00%])

    Procentaj de vot: 40.00%

  3. Sa fie LIVE pe Internet cu user si parola pentru parinti (12 voturi [60.00%])

    Procentaj de vot: 60.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 06:15

Dar de ce ar fi cadrele didactice mai presus de altii ? Uite, eu lucrez intr-o companie ce are camere de luat vederi in birouri, pe holuri, pe scarile de acces, la intrari. Aceste camere fac parte din sistemul de securitate, alaturi de senzorii de miscare, cei de incendiu, alarma de efractie si cea de incendiu. Nu a cerut nimeni nici-unui coleg acordul pentru a fi filmat, noua ni se pare un lucru firesc sa existe aceste camere. Nu le vizioneaza nimeni in timp real, ci doar daca exista solicitari in acest sens. Filmarile raman stocate un anumi timp pe un server, apoi sunt arhivate, dupa ce trece o perioada sunt sterse. Asa ca de ce n-ar fi de acord cadrele didactice sa fie filmate? Daca nu au nimic de ascuns, n-ar trebui sa refuze sau sa fie deranjati pentru ca exista acea camera de supraveghere. Asa e in mai toate companiile mari, magazine, benzinarii, restaurante, samd.

#12
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 08:45

Ei ...aata.i buna. La mine la munca sunt camere si cate alte institutii nu subt supravegheate. Problema è mai grava ca am inteles ca a fost filmat de o mamica. Aceasta mamica o bag in oala cu aceasta "madam" care bate copii. Cum mama naibii ajung in posturile astea ....naiba stie!

#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 08:56

Eu sunt de acord cu montarea lor ( deși e alta treaba cu cine câștigă licitația pentru a face acest serviciu profitabil ;) ) dar în niciun caz să fie accesate live pe internet, pentru ca sunt foarte ușor de spart si accesat neautorizat. Trebuie păstrate înregistrările undva sigur si puse la dispoziția părinților, controalelor eventual, când este necesar.

#14
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 09:11

de acord

cu toate ca acum se mediatizeaza destul de des cazuri din astea, tot apar altele si altele, deci nu se invata nimic din greselile altora.



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 09:14

Legislatia:

 

http://instalatorcctv.ro/legea-333/



#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 17:23

Eu nu sunt de acord cu asta , poate pe hol, in curte ,da .

Prima responsabilitate a  managerilor de scoli e sa se asigure ca toti copiii sunt in siguranta si beneficiaza de o educatie corespunzatoare .



#17
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 03:23

Dar de ce ar fi cadrele didactice mai presus de altii ? Uite, eu lucrez intr-o companie ce are camere de luat vederi in birouri, pe holuri, pe scarile de acces, la intrari. Aceste camere fac parte din sistemul de securitate, alaturi de senzorii de miscare, cei de incendiu, alarma de efractie si cea de incendiu. Nu a cerut nimeni nici-unui coleg acordul pentru a fi filmat, noua ni se pare un lucru firesc sa existe aceste camere. Nu le vizioneaza nimeni in timp real, ci doar daca exista solicitari in acest sens. Filmarile raman stocate un anumi timp pe un server, apoi sunt arhivate, dupa ce trece o perioada sunt sterse.Asa ca de ce n-ar fi de acord cadrele didactice sa fie filmate? Daca nu au nimic de ascuns, n-ar trebui sa refuze sau sa fie deranjati pentru ca exista acea camera de supraveghere. Asa e in mai toate companiile mari, magazine, benzinarii, restaurante, samd.


Nu e vorba ca unii ar fi mai presus de altii. Relatia profesor elevi ar trebui sa fie una de incredere, intr un spatiu securitar si presupune un anumit tip de intimitate, un spatiu al grupului care trebuie sa ramana intr o anumita masura privat. O camera video in continuu ar schimba lucrurile, ar artificializa interactiunile.

Asa vad eu, poate alti profesori vad altfel.

Nu cred ca e acelasi lucru cu a monitoriza video angajati ai unor companii, in birouri si spatii comune. Am fost in situatia asta si nu m a deranjat.

Oricum daca se va legifera asa ceva, trebuie reglementat f clar accesul la inregistrari.

#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 08:59

Eu nu sunt de acord cu asta , poate pe hol, in curte ,da .

Prima responsabilitate a  managerilor de scoli e sa se asigure ca toti copiii sunt in siguranta si beneficiaza de o educatie corespunzatoare .

 

collins, tu locuiesti in romania ?

daca nu, iti spun eu ca majoritatea directorilor de scoli si licee nu fac mai nimic in acest sens.

de aceea si apar atatea filmari pe net cu elevi care se bat intre ei, cu profesori care bat / abuzeaza verbal elevii, cu elevi care batjocoresc si aproape dau in cadre didactice, samd.

in multe scoli si licee este haos la capitolul respect, disciplina, respectare regulament scolar.



#19
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 10:42

tocmai de asta vorbeam . Sunt pusi acolo pe criterii politice , unii nici nustiu cu ce se mananca , isi mai iau si asistenti de directori , dar nu au habar sa rezolve problemele din scoala . Din cauza asta s-a ajuns unde s-a ajuns .
Directorul este autoritatea care trebuie sa raspunda atat de conduita profesorilor cat si a elevilor.

#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 11:01

tocmai de asta vorbeam . Sunt pusi acolo pe criterii politice , unii nici nustiu cu ce se mananca , isi mai iau si asistenti de directori , dar nu au habar sa rezolve problemele din scoala . Din cauza asta s-a ajuns unde s-a ajuns .
Directorul este autoritatea care trebuie sa raspunda atat de conduita profesorilor cat si a elevilor.

directorul de la scoala fetitei mele este un bun exemplu pentru incompetenta, delasare, nepasare. se hahaie toata ziua cu adjuncta si secretarele. nu se implica sa gaseasca fonduri pentru imbunatatiri, reparatii, modernizari, dotari scoala. se bazeaza pe faptul ca multi parinti bogati din oras au copiii la aceasta scoala si se mai indura sa sponsorizeze scoala sau sa faca donatii.

ii pune pe cei din asociatia parintilor sa se milogeasca de noi, parintii, sa redirectionam in fiecare an cei 2% din impozitul pe venit.

 

si cate si mai cate...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -