Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cancer...pasi de urmat


24 raspunsuri la acest subiect

#11
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 13:46

Irbo neapatat CT cu injectare de produs iodata.

#12
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 19:04

Are nevoie de CT si pt a fi sigur diagnosticul, de bronhoscopie.

Daca spui ca domnul nici nu se poate ridica din pat, inseamna ca nu e intr/o stare prea buna.

Probabil nu ii face ct pt ca nu ii poate injecta substanta de contrast, deci nu ar avea sens.

 

Pe internet e cam greu si din experienta stiu ca nu ma pot baza pe cazuri povestite nici macar cand vin de la colegi.

Daca ai pe cineva care e medic trimite/l sa discute direct cu medicul oncolog.

 

 

La 60 de ani e cam tanar ca sa spui ca mai bine nu ii faci nimic...



#13
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 09:37

Xio...ce sa spun, dnul nu este parte din  familia mea, este vecinul meu si sotul bonei mele. Si sora lui este medic si nepotul...numai ca nu sunt interesati prea mult, nu vor sa isi bata capul...

Astazi am fost si eu si am vorbit cu medicul lui curant, mi-a aratat radiografia, mi-a spus ca are o tumoare gigant pe un plaman, si ea considera ca chirurgul nu se va baga sa il opereze, iar citostaticele nu isi au rostul ca doar ii prelungim chinul. Intradevar dnul nu are o stare prea buna, varsa destul de des, si are o anemie pronuntata din cate inteleg. 

Insa, motivul de a nu-i face CT nu a fost starea lui, ci pt ca il considera irelevant. Ea deja considera ca este prea tarziu pt a se mai face ceva...

Oricum am insistat pt CT chiar si cu plata si l-au programat pentru marti. Cu CT-ul in brate sper sa reusim apoi sa il transferam la un spital de oncologie...si un medic oncolog sa ne spuna parerea lui. Ce nu pot pricepe eu, este cum de isi da seama doar din radiografie ca nu se mai poate face nimic. Adica celalat plaman este ok. Nu se poate scoate plamanul cu tumora, in cazul in care cancerul nu s-a extins? De unde are aceasta convingere ca nu mai are sanse. Efectiv mi-a spus ca opinia ei este ca nu mai avem ce face, avem de ales doar daca il lasam pt ulimele zile in spital sau il luam acasa cu tratament de la oncolog...

Ma rog, cu rezultatele de la CT in brate sper sa fim un pic mai destepti si pana atunci sper sa gasesc un oncolog care sa vrea sa il preia pr a-i putea face transferul la un spital/sectie de oncologie...



#14
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 09:51

Irbo, clasic. Atitudine de rahat. Ne lovin de acelasi lucru in acest moment. La noi e mai naspa ca e un stadiu IV ...



#15
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 10:31

mcoca dupa parerea medicului si la el tot stadiul 4...ce sa zic, recunosc ca in sufletul meu sper sa se insele si sa mai existe o speranta, si in mod cert pana nu vom face toate demersurile pentru a avea un diagnostic sigur nu pot sa stau si sa astept...desi nu face parte din familie, pentru copilul meu a fost ca un bunic si ma doare sa il vad aruncat intr-un pat amarat de spital, nebagandu-l nimeni in seama si asteptand sa moara...este inuman...



#16
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 10:35

Pai d eunde stie ma daca nu a facut bilant????

 

ca si la soacra-mea au zis ca sigur e de la san? Da??? da de unde stiti, ca e femeie?

Stai sa vedem.



#17
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 10:41

Pai d eunde stie ma daca nu a facut bilant????

 

ca si la soacra-mea au zis ca sigur e de la san? Da??? da de unde stiti, ca e femeie?

Stai sa vedem.

fix asta ma intreb si eu...special m-am dus si eu azi sa vb cu dr pentru ca am crezut ca poate sotia nu a inteles bine...tot ce stiu este ca diagnosticul este pus doar in baza radiografiei si a analizelor de sange/sputa. atat i s-a facut in spital...

iar legat de CT a zis ca ea nu ii vede sensul ca sigur e cancer...dar daca insist ok il trimite la CT ca nu e greu sa il puna intr-o salvare..., iar de la biopsie am putea afla doar cat de agresiva e tumoarea...


Editat de irbo, 20 octombrie 2016 - 10:43 .


#18
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 10:47

Sunt revoltata Irbo. Pai trebuie sa vada daca sunt metastaze, unde, si apoi facut plan de atac.

Stiu o peroana care a fost operata acum 20 de ani de cancer la plaman. Jumatate de plaman au scos. E bine merci.

 

 

Si la soacra-mea la fel au zis de CT. Ca nu are sens. Really??? Pai ce facem acum, stam cu mainile incrucisate si asteptam? Dar pentru urmasi nu e imp sa stie ca au avut o bunica care a murit de cancer de san de ex?



#19
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 10:55

...ce sa zic...asta am intrebat si eu '' ce considerati ca trebuie sa facem acum, sa stam sa asteptam sa moara''?  cica '' nu...sa aveti grija de el in ultimele zile''...asta a fost singura ei recomandare ca plan de atac...

ma rog, nu sunt medic, am studii juridice la baza, asa ca nu pot sa imi dau seama cat de corecta este abordarea ei...poate pt ea ca medic, este normal. pt familie si cei care tin la el insa, e greu sa stai fara sa stii ceva sigur si sa astepti sa moara...



#20
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 19:56

da, are dreptate dr, in cazurile depasite nu se face ct pt ca nu are sens. oricum nu are nici o consecinta.

 

Dar atunci cand pacientul e tanar si vrea sa fie investigat si sa se faca tot posibilul sa fie tratat, trebuie sa faci.

 

Plamanul nu se scoate pt ca nu ar supraietui operatiei. Atunci cand tumora e atat de mare are si metastaze.

Oncologul vrea sa aiba un diagnostic histologc pt a stii daca are rost sa faca chimioterapie su nu.

 

Repet, daca pacientul vrea CT ar trebui sa i se faca.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -