Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2017 (Ciresele de Mai 2017)

sarcina gravida mai 2017

1100 raspunsuri la acest subiect

#1091
Deea1988

Deea1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 05 februarie 2017 - 10:59

Multumesc pt sugestii! Am luat si scutece din finet pt infasare,pt invelit.. Pt baita.. Am luat multe,am inteles ca sunt utile in oricd moment pt bebe. Dar cat timp ar trebui infasat? Eu am crezut ca doar la spital se infasa. In mod normal,cam cat se sta in spital dupa nastere?



#1092
dannett

dannett

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 05 februarie 2017 - 11:05

Il poti infasa si acasa, daca copilul accepta, cat mai mult, la somn. Pana nu mai incape in pelinci :)). In spital depinde daca e de stat sau privat, daca e nastere naturala sau cezariana. La privat, dupa cezariana de ex, stai 3 nopti daca totul e in regula . La stat mai mult.

Am inceput sa citesc si eu "Miercuri respiram". Deja sunt la jumate. Draguta, relaxanta, amuzanta. O recomand pt perioada asta a nstr. 

Apropo, si eu face ceva miscare, trebuie sa ma interesez in Iasi daca exista ceva optiuni pt gravide. Aveti idei, cele din zona?


Editat de dannett, 05 februarie 2017 - 11:09 .


#1093
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 05 februarie 2017 - 11:50

Uite aici dannett http://uniquespa.ro/...pentru-gravide/ ! Habar nu aveam ca avem asa ceva in Iasi! Nu am fost inca,abia am gasit si eu dar eu ador balaceala deci vreau sa merg neaparat! Au mai multe chestii in afara de aquagym au si masaj relaxare,manichiura,pedichiura,masaj facial etc. Interesant!



#1094
Deea1988

Deea1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 05 februarie 2017 - 12:00

Aveti grija,ca eu stiam ca nu e bine pt gravide sa stea in apa calda prea mult,sau la sauna.. Plus ca se pot lua bacterii usor din apa. Mai bine intrebati medicul inainte. Si eu am vrut sa merg,insa am citit despre asta si m am razgandit. 



#1095
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 06 februarie 2017 - 19:15

Deea, fetita mea (2 ani si 3 luni) din prima noapte ajunsa acasa de la maternitate a dormit in sac de dormit. Mai gros sau mai subtire, depinde de anotimp si tempertaura din camera. Eu il recomand de la nastere pt ca copilul sa se invete...pt ca apoi din povestirile altor mamici il accepta cu greu. Desi noi vom naste aproape in vara....asta e discutabil. Vara toata lumea doarme dezvelita ;)) Dar fetita mea s-a nascut la 1 noiembrie, la inceput de iarna.

 

Eu nu am infasat-o niciodata...din ce am citit si am auzit mai nou e doar o practica fara folos.

 

In maternitate, nastere cu cezariana (din pacate) am stat de sambata seara pana miercuri la pranz.

 

Felicitari celor ce faceti miscare. Si eu fac. O ridic de nenumarate ori pe fetita pe wc :)) alerg dupa ea, fac mancare si spal nenumarate vase. Bag la spalat, intind si pun la loc aproape zilnic rufe. Radem, glumim....dar chiar e epuizant intr-o perioada ca asta :D



#1096
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 06 februarie 2017 - 19:18

Am o intrebare. Grupul de pe fb "Ciresele de mai" e facut de una dintre noi?

 

Ca ma gandesc sa nu fie din alt an, cu mamici ce deja le fac piticii un an



#1097
Deea1988

Deea1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 06 februarie 2017 - 19:32

Multumesc mult pentru raspunsuri, panda! Da, cred ca nu isi mai are rostul sacul de dormit vara.. va fi cald la sfarsit de mai cand nasc eu. Eu as vrea sa nasc natural, sper sa nu fie cazul de cezariana, oricum ar fi, sa ii fie bine bebelinei!

Voi cu ce va mai ocupati timpul? Eu am intrat in concediu si ma cam plictisesc, am inceput sa fac cumparaturi pt bebe si cam atat. La sfarsitul saptamanii merg la control, abia astept sa vad fetita draga.



#1098
dannett

dannett

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 06 februarie 2017 - 20:45

Panda, in noiembrie e alta poveste cu sacul de dormit. Nu ma intelegeti gresit..eu nu sunt pro infasat cum am fost noi. 

Ideea e ca in primele zile de viata copiii se sperie de manutelele lor (cred ca are si un nume) si se trezesc apoi de tor. La asta ajuta infasatul.

Oricum, fiecare copil e dferit, nu tot ce merge la unul merge si la altul. O sa ne cunoastem reciproc(noi mama cu ei copiii) si o sa fie totul ff natural.

Apropo de ridicat pe wc copilul. Nu reusesti cu un scaunel special sa ajunga ea la wc, sa se aseze pe reductor? Stiu ca ti-e f greu..si mie mi-e greu cu fiicamea cand mergem la toaletele publice sa o tin sa faca fara sa se aseze.. Dar ma ar nu se intampla zilnic.



#1099
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 06 februarie 2017 - 21:25

Danett, acum ca spui de speriat de propriile manute incep sa imi amintesc un episod asemanator cu pitica cand era f mica ca ii bagam mainile pe langa ea in sac ca se speria de ele cand se misca in somn ;))

 

Am scaunel de la ikea pe care se urca la spalat pe maini si il pune si cand e la wc..dar inca nu ajunge dupa el singura pe wc. Stiu ca sunt si cu 2 trepte unele dar uite ca nu ne-am luat ...:(



#1100
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 06:06

Eu nu am luat inca din concediu prenatal dar sunt in vacanta ai serios ca aimti sarcina mai tare decat atunci cand esti la munca :).

imi umplu timpul cu cititul, am descarcat tot felul de carti pdf de pe net cu cresterea sugarului. Nu m-am fi gandit ca e o adevarata stiinta.

reflexul e Moro, gasesti tot felul de pareri pro si contra infasat, pana la urma ne adaptam si la copil. Incerc sa inot cat mai mult, sa ma plimb si tentatia mare e la cumparaturi online :)





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2017

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -