Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a IV-a 2016-2017


7 raspunsuri la acest subiect

#1
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 05 august 2016 - 20:34

 Salut!

 

Iata ca am ajuns in clasa a 4-a, ultima din clasele primare. Avem copii mari, ce sa mai vorbim... maine-poimaine intra la liceu.

 

Stiiiiu, suntem inca in vacanta, pana pe 12 septembrie mai e o luna.... stiu, dar ma gândeam asa, sa mai vorbim despre ce ne asteapta in urmatorul an scolar.

 

Oooof, ce ne facem, fratilor, iara fara manuale? Parca suntem ciumati, zau asa... Pana acum ne-am bazat doar pe ce s-a predat la clasa, ce a scris in caiet, dupa dictare. Dar, totusi, sunt zeci de notiuni care trebuie intelese, invatate, recitite, reinvatate... iar noi ne bazam in continuare  pe ce a scris in caiete. Daca au scris gresit, daca nu au scris deloc (din varii motive... nu au inteles, au ramas in urma, etc), daca nu mai inteleg ce au scris.... pierd mult din informatie. Asa apar lacunele, la inceput mai mici, apoi din ce in ce mai mari.

 

La cunoasterea mediului la fel, au invatat doar ce li s-a predat in clasa dupa dictare si au rezolvat exercitiile din caietul auxiliar. Anul asta urmeaza istoria si geografia... cu o gramada de date, nume, locuri....

 

Noi nu am avut probleme, s-a descurcat destul de bine, la mate i s-a parut usor, gramatica la fel,  cu compunerile nu stam noi asa bine.

 

Dar, sunt convinsa ca multe din informatiile acumulate s-au dus sau se vor duce pe apa sâmbetei, pentru ca nu sunt recapitulate decat prin exercitiile din caietul de vacanta.

 

De curând am gasit totusi o alternativa: manualele vechi din anii '80. Le-am gasit online si le putem rasfoi. M-am uitat pe cel de matematica de clasa a 2-a. nu-mi venea sa cred ce frumos erau explicate inmultirea, impartirea, cu exemple clare si explicatii. La gramatica la fel, explicatii cu scheme, de tot dragul sa inveti.

 

Daca dati cautare cu "manuale scolare vechi pdf" sigur gasiti.



#2
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 05 august 2016 - 20:46

Din pacate nu reusesc sa pun link, nu pot da copy-paste... dar e usor de gasit.



#3
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 05 august 2016 - 20:49

https://ro.scribd.co...61132079/Lista-Manuale-Din-Epoca-de-Aur

 

hai c-am reusit


Editat de andruskandu, 05 august 2016 - 20:49 .


#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 06 august 2016 - 14:53

Dar de ce nu iei manuale de clasa a IV-a de anul acesta? Adica cel incheiat, 2015-2016.

si nici nu inteleg de ce ar trebui recitite notiunile de anul trecut. Materia se reia, notiunile se aprofundeaza prin exercitii.



#5
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 august 2016 - 10:44

Roxana, manualele de anul trecut nu se potrivesc cu programa. S-ar putea ca la unele materii sa se potriveasca mai bine variante mai vechi.

 

Anul trecut noi am resimtit cel mai mult lipsa unui manual la materii precum Stiinte (nu au facut chiar tot dn programa, , in schimb au discutat despre Sistemul solar care e in programa de clasa a IV-a). Probabil ca vor fi aceleasi probleme la Istorie si Geografie.

 

La matematica mi se pare mai important sa se puna accent pe explicatia logica, partea asta cam lipseste de obicei din manuale (unde se abordeaza notiunile si rationamentele mai degraba algoritmic). Ca si pana acum, pe langa ceea ce fac in clasa, noi revenim acasa pe subiect astfel incat sa ne asigiram ca a inteles logic tot.

 

Apropo de programa, mai jos gasiti link-ul (nu am gasit inca un update):

 

http://www.hotnews.r...terie-parte.htm

 

In alta ordine de idei, noi suntem aproape de final cu pregatirea rechizitelor (ne-am zis ca e o idee buna sa sa evitam aglomeratia din magazine si, din fericire, ne-au trimis deja de la scoala lista).

 

Adriana


Editat de Adriana mica, 08 august 2016 - 11:06 .


#6
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 07:28

Buna dimineata!

 

Am inceput  scoala, cu o doamna invatatoare in varsta (cea avuta pana acum e in concediu crestere copil), vad ca au "adoptat-o" destul de usor. Lui Andrei ii place de dansa. E calma, linistita, nu tipa la ei... nu-i prea pedepseste. 

Daca vorbesc in ora ii ridica si ii intreaba despre ce s-a vorbit la ora (consider un lucru bun ca le intra mai repede in cap). 

Of, noi de-abia acum am terminat cu recapitularea, si am inceput de saptamana asta materia noua. Saptamana trecuta am primit si auxiliarele comandate (au costat cam 110 ron), de la ArsLibri parca. Si anul trecut tot dupa astea au lucrat. 

La mate au inceput cu numerele pana la 1.000.000.  Doamna, cand a aflat ca noi nu am facut deloc impartirea si-a pus mainile in cap. O sa aiba de lucru cu ei. Si la gramatica sunt in urma , parca vad ca le fac  pe toate de-a valma si nu mai inteleg nimic. 

 

Voi?



#7
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 10 octombrie 2016 - 08:29

Eheee....noi am inceput cu bine si speram sa fie la fel pana la sfarsit.

Suntem la a sasea invatatoare care, spre deosebire de cea de anul trecut, pare calma, apropiata de copii, accepta ideile parintilor (nu este genul "nu ma invatati voi sa imi fac treaba), copiii o plac si incearca sa fie cat pot ei  de cuminti sa nu o supere  [:)] .

Au facut ceva recapitulari, au aparut primele ore de istorie si geografie pentru care invatatm cum se invata o lectie (sa nu invatam mecanic, sa intelegem ce citim... stiti voi).

Cantitatea de teme este, in continuare, rezonabila si (din nou spre deosebire clasa a III-a) daca nu au stiut ceva la tema li se explica in clasa.

Anul trecut invatatoarea obisnuia sa le dea tema exercitii care se rezolvau cu operatii nepredate la clasa. Cand copiii spuneau ca nu au rezolvat le raspundea ca acele exercitii nu erau pentru oricine. Fiica-mea venea mereu nervoasa si frustrata din cauza asta.



#8
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 10 octombrie 2016 - 11:06

Si la noi au facut recapitulare, apoi au inceput materia de cls. a IV-a.

 

Temele pt acasa sunt saptamanale (restul se fac la scoala); la Istorie si Geografie sunt sub forma de proiecte (eg. atractii turistice din Bucuresti, macheta orasului / cartierului  / casei lor), la mate au inceput cu numerele de la 1 la 1.000.000 (primesc cate o fisa + 2-3 probleme din GM) iar la romana lucreaza pe text (gen evauare nationala) + compuneri dupa un format specific (eg. redactarea unei retete, relatarea unei intamplari din copilaria bunicilor, etc).




Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Trimestrul 3 sarcina

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:08

  • Vise in sarcina

    ClaudiaRamona24
    - Ieri, 13:34

  • Saptaman 27 si "efectul de cuib"

    DeeliaElena
    - Ieri, 12:59

  • primul consult la Filantropia

    stefiar
    - Ieri, 10:25

  • primul consult la Filantropia

    stefiar
    - Ieri, 10:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -