Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Singuratea in doi


47 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 17:07

Hmmm.... Am sa fiu scurt.

1. Nu e deloc o problema ca o iubesti. Daca nu ar exista asta nu mai erai demult cu ea.

2. Exista un copil. Asta este extrem de important oricum va decurge viata dintre (intre) voi in viitor... impreuna sau nu.

3. Tu iubesti o imagine. Candva era o realitate. Acum este o imagine. Realitatea s-a schimbat.Poate nu realizezi insa si tu te-ai schimbat. 

4. Nu te ajuta prea mult sa iti creezi un univers al tau in care ea sa fie cea de atunci. Te pacalesti singur. Dar exista o veste buna. Poti sa te gandesti la cea de acum. E mama copilului vostru. Este cu tine acum, deci ai pe ce sa (re)construiesi o alta realitate o viata concreta cu planuri, dorinte, esecuri, zambete, certuri impreuna cu ea.

5. Sa stii ca viata in doi sigur poate fi frumoasa chiar daca ea nu mai tremura de emotie, chiar daca nu se mai uita intr-un fel anume la tine. Oamenii se maturizeaza si de multe ori pierd pe drum anumite feluri de a fi de a trai pe care le aveau candva. si nu este nimic de reprosat. Insa conteaza daca o persoana exista cu adevarat in planurile tale cu ea. Viata e facuta din doi si cu doi. 

6. Sexul este important atat cat vrea fiecare sa-i dea importanta. Insa ai grija ca suntem diferiti. Daca tu spui ca vrei sa-i dai ei spatiul privat asa cum il ai si tu pe al tau atunci las-o sa decida ea pentru ea daca cat cand si cum are nevoie de sex. Ce crezi tu este a tau, ce crede ea este al ei. Fii inteligent si armonizeaza-te.

7. Am observat ca ai o stima de sine destul de scazuta sau extrem de fluctuanta. Eu nu m-as mai tot acuza ca de aceea nu.... si de aceeea s-a.... Poate ca ai dreptate, poate ca nu, poate e pe la mijloc. Cauta ce isi doreste ea. Undeva acolo vor fi multe raspunsuri la multe dintre intrebarile tale la care acum (aparent) nu ai un raspuns. 

8. Eu nu as trai pentru ea. Eu nu as incerca sa-i demonstrez ei ca sunt cineva ca pot ceva. Cum nici nu m-as compara cu nimeni. Eu sunt eu, tu esti tu. Daca tu vrei sa fii cineva, daca tu vrei sa faci ceva atunci fa-o in primul rand pentru tine. Tu sa fii multumit ca ai incercat. Tu sa fii multumit ca ai reusit. Si cand nu ti-a iesit tot tu sa fii care sa-ti spui tie:  "nu-i nimic... am sa reusesc data viitoare!"

9. Oamenii se pliaza dupa oameni. Daca tu vei fi multumit de tine cei care vor simti asta la tine vor fi la randul lor multumiti de tine fara sa le demonstrezi lor nimic.

10..... si la sfarsit...  daca vrei sa fi o locomotiva puternica care sa traga vagoane trebuie in primul rand sa ai un motor puternic care sa functioneze bine. Motorul este inauntrul tau. El nu se va vedea niciodata cum arata insa se va vedea intotdeauna de ce este in stare in clipa in care va fi capabil sa mute vagoane.

 

Capul sus!   Si fii locomotiva!



#12
all4loveyou

all4loveyou

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 19:07

Nu stiu de ce am ales acest forum, sunt o multime la simpla cautare pe net, dar cred ca nu este intamplator, nu stiu cum am gasit astazi timpul si puterea sa scriu atat, dar nu regret si sunt fericit pentru alegerile de astazi.

Am primit raspunsuri atat de complexe si incarcate cu intelepciune si bunatate, eu nu vedeam lumea asa, nu credeam in esenta comunitatii si nu speram ca cineva strain sa rupa din timpul lui si sa dea astfel de raspunsuri din care sa tragi niste concluzii, respect.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 19:30

Nu stiu de ce am ales acest forum, sunt o multime la simpla cautare pe net, dar cred ca nu este intamplator, nu stiu cum am gasit astazi timpul si puterea sa scriu atat, dar nu regret si sunt fericit pentru alegerile de astazi.

Am primit raspunsuri atat de complexe si incarcate cu intelepciune si bunatate, eu nu vedeam lumea asa, nu credeam in esenta comunitatii si nu speram ca cineva strain sa rupa din timpul lui si sa dea astfel de raspunsuri din care sa tragi niste concluzii, respect.

Da, multe in viata nu sunt intamplatoare. Curg cu un anumit sens. Uneori le intelegem, alteori ne scapa cum uneori ne strafulgera descoperindu-le. 

Toate au un sens si nimic nu este intamplator.  [:)]



#14
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 19:46

S-a cam racit ciorba si nu merge reincalzita.  [:)]

De la mine asa se vede.



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 20:25

Întotdeauna exista un motiv greu de descifrat în tot ce facem. Nimic nu e întâmplător... Îți doresc înțelepciune !

#16
all4loveyou

all4loveyou

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 17 decembrie 2016 - 12:46

Revin cu un update pentru aceasta poveste de viata reala si dura.

 

La putin timp dupa ce am deschis acest topic lucrurile a luat alte dimensiuni.

Am continuat o relatie destul de plina de certuri si reprosuri din partea ei pana in ziua cand a terminat scoala, in acest timp au urmat alte interviuri pentru plecare si la 3 zile dupa terminarea scolii a plecat din nou foarte grabita urmand sa realizez mai tarziu ca a fost o fuga. A lasat de inteles la plecare ca suntem oarecum bine si ca nimic nu se termina aici, doar trebuia sa treaca putin timpul. In drumul ei spre Anglia refuza sa ma auda si sa imi spuna cum si pe unde a ajuns, a urmat doua saptamani in care nu am reusit sa mai dau de ea decat foarte rar si nu vorbeam mai nimic, doar certuri. In aceste 2 saptamani ea a stat la un hotel platit de agentie unde avea zilnic intalnire cu anajatori si traininguri, aici erau toti cei care au plecat spre acelasi job din toate colturile tarii. Dupa aceste saptamani a fost relocata aproape in acelasi loc ca data trecuta si lucrurile pentru mine au devenit iar negre, am vb cu ea si a inteles ca nu ma simt confortabil stiind-o tot acolo si a refuzat postul, a primit ceva mult mai departe de acel loc, fapt care pe mine ma multumea si imi dadea putina incredere. Dupa relocare a stat o perioada de o luna in incinta unde lucra, discutam seara pe apel video si aveam zile cand parca totul era bine dar si zile cand nu intelegeam de ce ma uraste asa tare. Impreuna cu o colega au cautat un apartament de inchiriat suficient de mare incat sa vin si eu cu copilul la momentul potrivit asa cum am stabilit. La scurt timp dupa mutare a inceput din nou sa fie inaccesibila motivand oboseala, stari de rau lipsa de timp iar eu cu copilul asteptam in fiecarea seara sa o vedem iar ea incepea circul la fiecare apel. A mai trecut inca o luna si se apropia data cand trebuia sa ne pregatim sa mergem si noi la ea, a evitat momentul cu diverse scuze pana in ziua cand i-am fortat mana aratandu-i bilete de avion luate pentru ziua de 1 decembrie. In ultima saptamana inainte de plecarea noastra se schimbase brusc, parca era mult mai buna. A venit momentul mult asteptat, coplesit de emotii ne-am imbratisat cu dor si lacrimi, si am avut o noapte ca in prima zi de relatie. Bunatatea si atentia ei ma coplesea si nu intelegeam de ce un om atat de rau acum cateva zile a devenit bun si iubitor, vedeam la ea lucruri demult uitate, asa cum am scris in prima parte, o atentie foarte mare, sclipire deosebita, dorinta de a fi aproape unul de altul, lucruri care le cunosc destul de bine si stiu cand joaca teatru dar acum nu parea. Visul frumos a durat 3 zile pana sa inceapa adevaratul cosmar, aveam suspiciuni din cauza comportamentului ei si am hotarat sa ma uit in telefonul ei, la prima vedere nimic suspect dar eu nu ma uit ca orice om si descarc absolut tot ce a sters ea de pe el. Am simtit un fulger in crestetul capului care a plecat pana in degetele de la picioare si niste calduri de moarte. Ma uitam la poze cu ea imbratisand alt barbat, citeam mesaje de dragoste si vedeam apeluri interminabile la ore tarzii, asociam tot acum, mie imi spunea ca e obosita si vorbea cu el pana dimineata, se sunau de zeci de ori pe zi. Nu am rezistat si i-am spus ca stiu si a trebuit sa recunoasca, era acelasi om care il banuiam. EA A AVUT O RELATIE DE 7 LUNI, impropriu spus 7 luni ca doar in decursul a trei luni au reusit sa se vada. Am acceptat sa ascult tot din multe motive, in sinea mea stiam ca si eu sunt un factor cu ce facusem ani in urma, ea a fost CRED sincera si am vorbit deschis cu lux de amanunte, au avut o relatie sentimentala, sexuala etc.

Am incercat sa nu fiu barbatul tipic, sa incepem un scandal, sa ne batem, sa injuram, eram pregatit sa inchid usa in urma mea si sa terminam relatia asta frumos, nu puteam sa o consider proprietatea mea, a facut ce a crezut cu viata si cu corpul ei.

A venit intrebarea: Il iubesti? Am primit un raspuns greu, au fost momente in care am crezut ca il iubesc, se purta cum nu s-a purtat nimeni cu mine si era in stare sa ma asculte zeci de ore si sa ma inteleaga dar am vazut cu timpul ca are multe defecte si probleme si am inteles ca am gresit si am vazut ca nu e cu nimic mai bun ca tine, dar cand am hotarat sa rup relatia cu el am suferit ca si cum as fi pierdut cea mai buna prietena. Am uitat sa precizez ca ei au discutat ultima oara telefonic cu doua zile inainte sa ajung si atunci au hotarat sa puna punct. A mai completat, si ca a avut zile cand a fost cam nesimtit cu ea, si ca lui o perioada de timp nu i-a mai trebuit dea ea ca ajunsese si nevasta lui in anglia in vacanta la el , aici am simtit ca a durut-o mai mult decat trebuie si ca avea sentimente profunde ptr el. 

Am hotarat sa il sun si pe el ca aveam numarul care il tinea ascuns in telefon sub un nume de femeie, am vorbit cu el calm pe speaker sa auda si sotia mea, i-am spus ca nu ii voi face probleme acasa, i-am spus ca stiu de ei si l-am intrebat daca are ceva ptr ea ea sau doreste vreun viitor alaturi de ea, daca e asa eu ma retrag si ii las sa isi continue relatia, omul a spus ca nu are nimic pentru ea si ca nu o sa isi lase sotia, sotia mea mai avea putin si plangea dar se ferea sa vad, lui i-am sugerat sa nu o mai caute si sa ne lase sa vedem daca mai putem salva ceva intre noi.

Am hotarat sa raman o perioada langa ea sa vedem ce putem face ca avem un copil si lucrurile trebuiesc puse la punct, vorbim deschis, stiu acum ca ea se vorbise sa fuga impreuna, si au fost amandoi in autocar si doua saptamani in acel hotel dupa care fiecare a fost relocat in alte orase si ea a nu a ales sa se duca dupa el cand i sa propus, dar au fost zile cand a preferat sa il cheme de la 300 km si sa il bage in casa in care urma sa ajung eu si in patul din care scriu acum.

 

Nu pot da timpul inapoi sa nu se fi intamplat toate astea  desi doare enorm de rau si nu stiu daca te mai poti numii barbat dar nu vreau sa regret nici viitorul, multi o sa cititi aceasta poveste si o sa judecati dupa cuvintele putine scrise de mine, dar exista multe lucruri care nu aveam cum sa le cuprind in atat de putine randuri. Vad toate cele intamplate, o scapare si o fuga din anii grei si viata mult prea aspra, o scapare de barbatul care nu mai era asa cum ar fi trebuit, nu stiu daca ma intelegeti dar nu pot trata subiectul sa spun ca este o curva, cred ca lucrurile astea sunt normale si s-au intaplat din cauza unor probleme pe care noi nu am fost in stare sa le gestionam. 

 

Este gresit daca simt ca o iubesc si ca as vrea sa incerc sa iert din simplul motiv ca simt ca ii pare rau si a invatat multe din asta? Oare sentimentul pe care il am ca nu o va mai face niciodata este fals? Este gresit sa accept sa trec peste o relatie in care a existat iubire si atractie decat daca m-ar fi inselat o data pur si simplu si totul se rezuma la sex?

 

Am nevoie de sfaturile voastre si de cineva cu care sa vorbesc, momentan nu ne permitem un psiholog aici si nici nu l-as intelege, daca exista astfel de oamnei pe acest site si ne poate da macar 2 ore de consiliere online as fi tare recunoscator.



#17
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 17 decembrie 2016 - 17:09

All, eu nu sunt psiholog dar, din perspectiva unei femei iti spun: esti suspicios si controlant si asta produce un cerc vicios in relatia voastra. Tu o controlezi suspectand ca ai motive ( sa ii descarci continutul telefonului este un gest, scuza- ma, josnic), ea iti da motive pentru ca o suspectezi mereu.

O relatie din care a dispatut increderea nu prea vad cum mai poate fi reparata.



#18
all4loveyou

all4loveyou

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 17 decembrie 2016 - 19:33

Fleurdelice, multumesc pentru mesajul tau. Daca am scris aici inseamna ca imi asum si partile proaste cat si comentarii care nu sunt pe placul meu. Nu pot schimba schimba parerea ta dar se pare ca nu ai citit si prima parte.  11 ani nu am fost asa, daca acum am primit suficiente motive nu vad de ce sa nu o fac, nu e normal nici ce am facut dar nici sa traiesc in minciuna si incertitudini si parca ea ma indruma catre treaba asta, probabil i-a fost greu sa o spuna si a lasat sa aflu eu. Nu puteam sa fac nici prea mult pe prostul sa ma mint singur ca nu se intampla nimic dar nici nu sunt genul suspicios si controlant. Oricine devine asa cand sunt motive bine intemeiate. Te rog tot din perspectiva ta de femeie daca poti raspunde si la intrebarile puse de mine, asta daca vrei sa ma ajuti si cu un sfat nu numai sa imi faci caracterizarea. Multumesc.

 

Poate e josnic ce am facut, dar nici faptele ei nu sunt mai sus, eu nu arunc cu noroi in ea aici, din contra, te rog nu arunca nici tu in mine.


Editat de all4loveyou, 17 decembrie 2016 - 19:36 .


#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 decembrie 2016 - 11:28

Ideea e ca acum esti intr-un cerc vicios,chiar daca nu ai fost asa timp de 11 ani,acum datrita experientei traumatoizante ai devenit un control freak.

 

Daca vrei sa continui relatia,trebuie sa-ti tii in friu aceasta teama(de a fi ranit din  nou),trebuie sa incerci sa-ti reconstruiesti increderea in ea,sa lasi controlul(chiar daca tresari la fiecare mesaja sau apel ce_l primeste),sa nu-i reprosezi in permanenta aceasta intimplare.

 

In defintiv TU ai acceptat sa continui aceasta relatie,sa-i mai dai o sansa(ceea ce nu e rau deloc,mai ales ca e un copil la mijloc).

 

Insa daca viata voastra de familie se va reduce la spionaj,reprosuri,neincredere(stiu ca va fi greu sa construiedti increderea in ea)nu veti avea nicio sansa.

 

Insa sunt si cupluri care au trecut prin asa si au trecut peste incident,au o viata normala dupa ani.Insa sunt si cupluri care nu au reusit sa treaca peste asta.

 

Totul depinde de ce vreti voi.



#20
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 18 decembrie 2016 - 13:21

ei haideti ca nu e chiar asa control freak . Sa ridice mana cine nu ar fi controlat in mod serios telefonul ala cu toate suspiciunile alea. Mai naspa sunt loviturile alea de pe la inceput, stii cum e prima data e greu :(

 

Cat despre povestea in sine, pe bune ca va place drama. Poate ca e intr-adevar varsta, poate ca e lipsa experientei , poate sunt experientele tineretii dar intr-un fel viatza voastra e confuza pt mine. Nu as stii sa zic exact de ce...lipsa prietenilor de la inceput, compensata cu sexul in 3 si cazul clasic de vreu mai mult si nu ma uit in spate sau ma vad cu sacii in caruta si uit cine m-a ajutat al sotiei....undeva eu cred ca ati dat-o in bara rau de tot in materie de respect si intelegere si visuri comune. 

Nu stiu daca o sa mai mearga sau nu , cred ca depinde de cat de mult va doriti voi asta (ambii , nu numai tu) si cat de disponibili sunteti sa va concentarti pe relatia voastra fara patima si fara politze de platit.

 

Eu iti urez succes, sper sa reusesti sa refaci ceea ce v-ati chinuit ceva ani sa distrugeti




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -