Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 128

fiv medlife albu

647 raspunsuri la acest subiect

#591
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 16:28

Nu cred ca ti-am luat seama :( Eu eram cu o vesta impletita asa (ca de oaie) si sport imbracata. :(
:)) erai fix in fata mea. Esti blonda ! Ai venit cu sotul! Bafta multa in continuare ! [flo2]

#592
opclan

opclan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 17:03

:)) erai fix in fata mea. Esti blonda ! Ai venit cu sotul! Bafta multa in continuare ! [flo2]

Ah..cred ca imi amintesc...ai zambit la un mom dat la mine dar nu stiu daca ti-am retinut figura :D...da...multumesc mult si tie la fel...sper sa ne ajute Dumnezeu sa reusim...



#593
Hope_32

Hope_32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 594 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 18:18

Opclan si mie mi-a scos Gonalul la ultima monitorizare...Gonal ajuta la cantitate ..ti-a lasat doar Menopur pt calitate...nu cred ca tb sa te ingrijorezi..Dupa transfer eu am avut protocol de hiperstimulare...pt mine a fost f greu de urmat..tb sa bei 2 litri de lichide pe zi si tb sa urmatesti aa le si elimini...daca vrei Febusin iti dau eu :) Succes!!

#594
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 20:51

Asta mi-a spus D-na Lucia sa fac, plus Gatorade o sticla pe zi (nu inteleg rostul ei), Fresubin 1 sticla pe zi (nici asta nu inteleg de ce o beau) Dostinex cu 3 ore inainte de Pregnyl ( nici asta nu inteleg dc il iau) , trebuie sa imi monitorizez volumul urinar ( cum fac asta?)

La orice semn de balonare sau alte simptome sa anunt, eu deja sunt umflata in burta, nu f rau dar sunt...

Nu reusesc sa dau de dl dr desi i am dat sms-uri. D-na Lucia mi a spus sa ma pregatesc ca in cazul in care fac hiperstimulare sa nu fac embriotransferul, ca o sa il fac luna ce vine.

Nu inteleg mai nimic, m a doborat si vestea asta azi.....mi-a scos Gonalul si mi-a marit cu jumatate de fiola Menopurul.

Am 18 foliculi, la a doua monitorizare am avut 15 si la prima 13.

Poate ma puteti ajuta voi cu niste lamuriri?:(

Multumesc mult

Gatorade este o bautura pentru sportivi care contine tot felul de minerale si ajuta la hiperstimulare.

Fresubin banuiesc  ca  e cam acelasi lucru cu Gatorade, nu stiu, nu am luat.

Dostinex stiu ca inhiba prolactina, am luat si eu.

La monitorizare volum urinar: Bei astazi 3L de lichide din care 1,5L lapte, apoi monitorizezi cat urinezi ( eu urinam intr-un borcan de 800 :),m important este sa urinezi cam cat ai baut, doctorul vrea sa vada  daca retii lichidul, in acest caz se fac  niste perfuzii cu albumina, ca sa nu faci acumulare de lichid. Apoi dimineata urmatoare, ma cantaream si ii trimiteam dr Albu sms cu informatiile din ziua precedenta... baut 3L, urina 2,5L, greutate +500 g sau - 200 g...  



#595
opclan

opclan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 20:52

Opclan si mie mi-a scos Gonalul la ultima monitorizare...Gonal ajuta la cantitate ..ti-a lasat doar Menopur pt calitate...nu cred ca tb sa te ingrijorezi..Dupa transfer eu am avut protocol de hiperstimulare...pt mine a fost f greu de urmat..tb sa bei 2 litri de lichide pe zi si tb sa urmatesti aa le si elimini...daca vrei Febusin iti dau eu :) Succes!!

Nu stiam acest aspect. La ce foloseste Febusin? Dar Gatorade? Sunt un pic bulversata, mie mi-a zis sa incep dieta deja nu dupa transfer. Trebuie sa beau 3 l dintre care 1,5 de lapte. Este extrem de greu dar voi incerca. Decat sa patesc ceva....



#596
opclan

opclan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 20:56

Gatorade este o bautura pentru sportivi care contine tot felul de minerale si ajuta la hiperstimulare.

Fresubin banuiesc  ca  e cam acelasi lucru cu Gatorade, nu stiu, nu am luat.

Dostinex stiu ca inhiba prolactina, am luat si eu.

La monitorizare volum urinar: Bei astazi 3L de lichide din care 1,5L lapte, apoi monitorizezi cat urinezi ( eu urinam intr-un borcan de 800 :),m important este sa urinezi cam cat ai baut, doctorul vrea sa vada  daca retii lichidul, in acest caz se fac  niste perfuzii cu albumina, ca sa nu faci acumulare de lichid. Apoi dimineata urmatoare, ma cantaream si ii trimiteam dr Albu sms cu informatiile din ziua precedenta... baut 3L, urina 2,5L, greutate +500 g sau - 200 g...  

Multumesc mult pentru informatii. Eu fiind la birou nu am cum sa masor astfel urina. Poate sa mi notez undeva de cate ori ma duc la baie. Mi se pare foarte dificila partea asta, nu stiu cum o sa fac....



#597
opclan

opclan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 20:58

Opclan si mie mi-a scos Gonalul la ultima monitorizare...Gonal ajuta la cantitate ..ti-a lasat doar Menopur pt calitate...nu cred ca tb sa te ingrijorezi..Dupa transfer eu am avut protocol de hiperstimulare...pt mine a fost f greu de urmat..tb sa bei 2 litri de lichide pe zi si tb sa urmatesti aa le si elimini...daca vrei Febusin iti dau eu :) Succes!!

Hope_32 tu cum ai masurat cantitatea de urina eliminata? 



#598
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 21:03

Da, e cam aiurea partea asta. Dar  ca sa vezi cat ai urinat, te cantaresti dimineata urmatoare, dar important este sa ai scaun inainte. Eu asteptam sa am scaun, apoi ma cantaream si pe urma ii dadeam sms dr ). Si astfel in functie de greutate iti cam dai seama. 

Dostinex ajuta si sa te desumfli daca esti balonata.

Am inteles cca Fresubin te ajuta sa te duci mai des la baie.

Este bine sa incepi de acum cu dieta. Eu la primul FIV am avut o hiperstimulare cam urata, cu acumulare de lichid si cam dureroasa.

La al doilea FIV, am inceput regimul cu 2 saptamani inainte de punctie si nici nu mi-am dat seama ca am hiperstimulare ( acumulasem lichid vreo cateva zile, tot ieseam pe plus la cantar dar apoi l-am eliminat ).


Editat de Lavinia1982, 20 septembrie 2016 - 21:09 .


#599
opclan

opclan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 21:07

Da, e cam aiurea partea asta. Dar  ca sa vezi cat ai urinat, te cantaresti dimineata urmatoare, dar important este sa ai scaun inainte. Eu asteptam sa am scaun, apoi ma cantaream si pe urma ii dadeam sms dr ). Si astfel in functie de greutate iti cam dai seama. 

Dostinex ajuta si sa te desumfli daca esti balonata.

Am inteles cca Fresubin te ajuta sa te duci mai des la baie.

Este bine sa incepi de acum cu dieta. Eu la primul FIV am avut o hiperstimulare cam urata, cu acumulare de lichid si cam dureroasa.

La al doilea FIV, am inceput regimul cu 2 saptamani inainte de punctie si nici nu mi-am dat seama ca am hiperstimulare ( acumulasem lichid vreo cateva zile, tot ieseam pe plus la cantar dar apoi l-am eliminat ).

Ah... eu am punctia luni... sper sa nu fie prea tarziu daca incep de maine...mi-e foarte frica de hiperstimularea asta... sper sa fiu ok pana la urma... iti multumesc mult 



#600
Dudda

Dudda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 21:07

Buna fete dragi. Eu nu mai intru asa des dar va citesc in fiecare zi si sunt alaturi de voi...si la bine si la greu.Noi dupa cum stiti ne-am oprit-deocamdata. Poate intr-un viitor cam indepartat acum, vom mai incerca inca o data. Voiam sa va intreb ...ati folosit Profecund? Am tot vazut reclama si sincer ma bate gandul sa iau. Nu neaparat pt stimularea fertilitatii cat, sincer va spun, pt cresterea poftei de sexut care a cam disparut...poate pe fond psihic, poate din cauza atator hormoni luati,...nu stiu. va pup pe toate si va tin pumnii.

 

 

Buna fetelor,

 

Nici eu nu am mai scris dar va urmaresc in continuare...dupa sarcina oprita in evolutie dupa un fiv reusit am hotarat sa ne oprim cu procedurile pt moment...e mult prea greu psihologic si financiar...

1. Cele care ati mai fost in situatia de sarcina eliminata natural, in cat timp v-a venit menstuatia urmatoare? La mine au trecut 36 zile de la sangerare(inceput eliminare) si inca mai astept...

2. Apropo de Profecund...ce parere aveti? Am  auzit ca e recomandat de doctori dar...nu stiu prea multe...





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -