Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 128

fiv medlife albu

647 raspunsuri la acest subiect

#561
Riri_36

Riri_36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 09:37

Multumim, Hope_32! Asa sa fie!



#562
opclan

opclan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 10:20

Multumesc mult fetelor. Deocamdata sunt varza psihic dar sper sa imi revin. Exista pe aici cazuri fericite care au reusit din prima? Eu nu o sa mai pot trece prin asta a doua oara... 



#563
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 12:08

Imi pare rau pentru FIV-ul esuat. Spune-ne povestea ta, daca nu te deranjeaza, Adina.


Editat de Lavinia1982, 14 septembrie 2016 - 13:00 .


#564
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 13:01

Multumesc mult fetelor. Deocamdata sunt varza psihic dar sper sa imi revin. Exista pe aici cazuri fericite care au reusit din prima? Eu nu o sa mai pot trece prin asta a doua oara... 

Sigur ca sunt cazuri care au reusit din prima. Si chiar daca nu reusesti din prima, nu trebuie sa te opresti din drumul tau. O sa devii si mai puternica, nici nu o sa-ti dai seama cat de puternica vei fi si vei continua.



#565
Hope_32

Hope_32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 594 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 15:23

Multumesc mult fetelor. Deocamdata sunt varza psihic dar sper sa imi revin. Exista pe aici cazuri fericite care au reusit din prima? Eu nu o sa mai pot trece prin asta a doua oara...

Sunt cazuri care au reusit din prima!! Ideea este sa nu te descurajezi si sa incerci sa nu iei aceasta prima procedura ca pe un  capat de tara...nu pune presiune pe tine si nici pe nimic...lasa-te purtata de tot ce vine..asa cum vine si spera! Fii pregatita pt orice ...nimeni nu stie ce va fi...

Spune-ne povestea ta, daca nu te deranjeaza...

 

Bafta multa!! Si gandeste pozitiv!

 

 



#566
aura123

aura123

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 324 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 15:55

Adina, imi poti spune daca ai facut FIV-ul cu ajutorul programului national? eu sunt la inceput de drum, probabil vom incerca o inseminare si la dansul, dar ma interesa daca mai exista programul si la ce suma s-a ridicat toata procedura? (analizele necesare, stimularea si procedura in sine).

mersi frumos!



#567
Riri_36

Riri_36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 18:26

Buna, Aura,

 

 

Stiu ca nu m-ai intrebat pe mine, insa dat fiind ca am trecut si eu prin FIV finantat de stat in luna iunie 2016, pot sa iti trimit din Excel-ul meu in care mi-am tinut evidenta. 

Statul a finantat 6000 RON. Deci, la tot ce este aici, s-ar mai fi adaugat inca 6.000 RON daca nu as fi facut prin programul national.

Cele mai scumpe sunt injectiile de stimulare....

E posibil ca sumele sa difere de la femeie la femeie...depinde de cum raspunde organismul si de cum te orientezi. De exemplu, histerosonografia se poate face gratuit la spital, dar eu n-am avut rabdare sa stau pana gaseam loc la spital, asa ca am facut-o la o clinica privata (600 RON). 

La punctie si ET eu am avut nevoie de multe perfuzii cu albumina => motiv pentru care am ajuns la suma de 900 RON in tabelul de mai jos. Daca n-as fi avut nevoie de perfuziile astea, ar fi fost mai putin,

 

Pe de alta parte, la FIV 2 (pe care il fac acum), injectiile cu hormoni costa chiar si mai mult decat in Excel-ul de mai jos din cauza ca mi-a suplimentat cu Zomacton (pe care prima data nu l-am avut si care m-a costat 1.500 RON)...

 

Dar in mare sa zicem ca in jur de 10.000 RON ar costa (chiar daca e finantat prin programul national). 

 

Toate cele bune,

 

Riri

 

  RON     Consultatie initiala dr Albu 170 Depunere dosar FIV - Medlife 300 Analize de sange sotie 1,500 Analize de sange sot si spermograma, spermocultura, MAR test 1,000 Ecografie endovaginala 220 Analize ginecologice (mycoplasma ureaplasma papanicolau etc.) 350 Histerosonografie (in principiu Albu nu o cere, insa prin programul national este obligatorie) 600 Pachet monitorizare ovulatie si dozare progesteron si estradiol 1,200 Tratament stimulare ovariana (injectiile cu hormoni) 3,495 Histeroscopie  1,000 Rest de plata din programul national (restul de 6.000 lei ar fi trebuit adunati aici, dar sunt finantati de stat) 1,395 Pregnyl - injectie declansare a ovulatiei 100 Perfuzii cu albumina  in ziua Embriotransferului si punctiei si alte medicamente de luat dupa punctie si ET (Dostinex, Prenatal, Clexane etc.) 910 Seringi, alte medicamente (pentru vitamina D - ca eu aveam deficit) 273           12,513

#568
mary80

mary80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 19:46

Bine ati venit fete dragi!!!! Sedere cat mai scurta...sa va graviditi repede!!!!

Imi pare tare rau pentru cele care nu au reusit, dar va sfatuiesc sa nu renuntati , sa mergeti mai departe....

Eu ma lupt de 9 ani cu problema asta si am trecut prin multe de-a lungul timpului, dar nu am renuntat o clipa la visul meu.

Imediat ce ma pun pe picioare cu sanatatea ( am ramas cu niste sechele de la fiv-ul din iulie), voi incerca sa ma adun si sa-mi fac planuri ce voi face : voi merge la cehi pentru donate, sau voi mai incerca un Fiv aici cu materialul nostru?!?!?!

Va pupacesc de nu va vedeti pe toate fara exceptie!!!!!



#569
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 20:59

Qiao, cand ai timp, ne poti pregati un capitol nou? Avem colege noi!  [:)]



#570
opclan

opclan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 08:45

Hope_32 povestea mea incepe cu incercarea de a avea un bebe de doi ani cu sotul meu. Initial am crezut ca nu nimeresc perioada ovulatiei, apoi am ajuns la un consult de rutina unde nu mi s-a depistat nicio problema. Sotul a facut o spermograma la o clinica "no name" din Bucuresti care i-a iesit perfect. Vazand ca sotul nu are nicio problema am mers la dl dr Albu pentru investigatii, am facut toate analizele de pe lista lui inclusiv HSG. Mi-a depistat deficit de vitamina D si ceva probleme cu glanda tiroida. In ziua in care am facut HSG am ridicat si tatul spermogramei sotului de la Medlife care ne-a socat: teratozoospermie si sperma putina (parca oligozoospermie- nu mai stiu denumirea exacta, am sa cer o copie a spermogramei vineri cand ajungem la dr). Are 3% spermatozoizi viabili restul cu defecte. Asa am luat decizia ca vom aplica (avand deja aproape toate analizele facute) pentru programul national de FIV. Am facut si histeroscopia unde nu mi-ai gasit nimic. Am AMH de 5.16, 31 de ani si se pare, nicio problema majora de sanatate. Din pacate psihic nu stau bine deloc, plang non stop de cand am inceput acest fiv si ma simt ....ca un cobai. Am tot citit povestile voastre si nu inteleg de unde gasiti atata putere, nu inteleg. As vrea sa fiu si eu atat de puternica dar nu reusesc. Va admir atat de mult ca nu va vaitati de nimic, ca tot timpul gasiti puterea de a mai incepe un nou fiv. Eu nu am sa mai trec prin asta a doua oara...sau cine stie, poate dupa asta voi gasi si eu putere de undeva....

Aura, eu am cheltuit pana la momentul depunerii dosarului 4500 lei iar dl. dr mi-a spus ca ma va costa 7000 lei cu totul dar cred ca din cauza ca mi-a dat doze minime de tratament.

Mary80 cu ce sechele ai ramas dupa fiv? :(

Mi-e atat de frica sa nu patesc ceva, sa nu raman cu ceva dupa acest fiv....





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -