Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016 - capitolul 2


261 raspunsuri la acest subiect

#241
Ale Ale

Ale Ale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 06:03

Neata mamici ce mai faceti?Noi am avut sambata botezul Carla a plans la sala a fost deocheata si nu ia placut galagia asa ca a stat in liniste cu bunica dar tot se speria si plangea ,bn ca a trecut si a fost bn



#242
tadiana

tadiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 12:31

Felicitari pentru botez, Ale! Sa creasca mare Carla, sa aiba parte de noroc si sanatate!

#243
Ale Ale

Ale Ale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 21:46

Manuela ce mai faceti?

Multumesc Tadiana



#244
Ale Ale

Ale Ale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 21:46

Manuela ce mai faceti?

Multumesc Tadiana



#245
Manuela77

Manuela77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 07 iulie 2016 - 09:20

Ale, felicitari pentru botez! Sa fie intr-un ceas bun!  SI Elena a plans f mult, aproape toata slujba.

Nu am mai apucat sa intru pe la voi pentru ca se pare ca problemele nu se mai termina.

Sambata am observant o bubita pe buza de jos la Elena....imi era teama sa nu fie herpes. Spre seara a devenit ca o rana si s-a spart asa ca am mers cu ea la camera de grada si mi s-a confirmat ca e herpes. M-am linistit pentru ca la 5 luni nu mai e asa de periculos ca la un nou nascut dar totusi trebuie sa o tin sub observatie. Am primit un unguent si I s-a tras frumos.

Marti dimineata cand ne trezim, Elena ardea ca un cuptor. Ii iau febra 38.3...:-( Sunt la medic, zice ca nu are nimic posibil sa fie de la dinti. Spre seara febra 39.1 ...asta garantat nu mai e de la dinti....:-( Asa ca fetelor cu asta ne distram noi.

Inca e bolnavioara, sper sa isi revina ca saptamana viitoare plecam sin RO si va fi destuld egreu pentru ea...calatoria si schimbarea de temperatura/clima.....

 

 

Voi ce mai ziceti? Toate bune?


Editat de Manuela77, 07 iulie 2016 - 09:21 .


#246
Manuela77

Manuela77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 07 iulie 2016 - 09:26

Pentru ca de abia ne-am linistit si cu cc...aspectul si numarul scaunelor voiam sa va spun ce am aflat.

Daca bbi vostri alaptati exclusiv au scaun cu aspect de bobite tip cottage cheese, sau gramajoare ca de cauciuc sau ate/fire nu va speriati e cat sa poate de ok. Inseamna ca bb digera bine proteinele. E mai de dorit un astfel de scaun de cat cel tip pasta/mustar,  dar oricum si acesta e normal.

Asta am aflat de la un consultat de lactatie pentru ca eram ingrijorata de presupusa "diaree".



#247
RoxanaRF

RoxanaRF

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 07 iulie 2016 - 09:50

Of, Manuela, imi pare tare rau de Elena. De la ce o fi febra asa de mare? De la dintisori nu se face febra mare?

Ma bucur, totusi ca i-ati dat de cap problemei cu kk si ca ati trecut cu bine peste problema de herpes. 

Va doresc drum bun si sa ajungeti cu bine in Romania! Cred ca va e tare dor de ai vostri!

 

Noi suntem bine, parca doarme ceva mai bine noaptea de cand nu mai e asa cald. Ziua tot in reprize de 45 de minute doarme, rar doarme mai mult. Ieri a dormit aproape 3 ore legate. M-a surprins! Creste pe zi ce trece, nici nu imi vine sa cred ce mare e. 

 

Diversificarea o incepem pe la 6 luni, nu as vrea mai repede. O fi oare vreun risc sa nu accepte mancarea, apa, etc daca incepem diversificarea la 6 luni? Nu stiu, dar nu prea cred. Daca e sa fie mofturos, va fi oricum. Indiferent de cand incepem diversificarea. Eu tare cred ca multe probleme digestive ale parintilor nostri si poate chiar si ale noastre se datoreaza diversificarii mult prea timpurii. Am auzit povesti de genul: De la o luna, i-am dat gris in lapte. Nu e de judecat, asa erau vremurile. Noroc ca acum avem acces la informatie.  



#248
Ale Ale

Ale Ale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 07 iulie 2016 - 13:23

Ale, felicitari pentru botez! Sa fie intr-un ceas bun! SI Elena a plans f mult, aproape toata slujba. Nu am mai apucat sa intru pe la voi pentru ca se pare ca problemele nu se mai termina. Sambata am observant o bubita pe buza de jos la Elena....imi era teama sa nu fie herpes. Spre seara a devenit ca o rana si s-a spart asa ca am mers cu ea la camera de grada si mi s-a confirmat ca e herpes. M-am linistit pentru ca la 5 luni nu mai e asa de periculos ca la un nou nascut dar totusi trebuie sa o tin sub observatie. Am primit un unguent si I s-a tras frumos. Marti dimineata cand ne trezim, Elena ardea ca un cuptor. Ii iau febra 38.3...:-( Sunt la medic, zice ca nu are nimic posibil sa fie de la dinti. Spre seara febra 39.1 ...asta garantat nu mai e de la dinti....:-( Asa ca fetelor cu asta ne distram noi. Inca e bolnavioara, sper sa isi revina ca saptamana viitoare plecam sin RO si va fi destuld egreu pentru ea...calatoria si schimbarea de temperatura/clima..... Voi ce mai ziceti? Toate bune?
Multumesc Manuela,sper ca micuta Elena si-a revenit sa fie sanatoasa,noi am inceput sa papam mancarica cate putin in fiecare zi ,are nasu ul iarasi infundat horcaie nu mai stiu ce sa fac de spun sa o dau cu apa de mare sau cu ser,va pupam si drum bun pt cand veniti in Ro

Editat de Ale Ale, 08 iulie 2016 - 15:14 .


#249
Manuela77

Manuela77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 10 iulie 2016 - 10:05

Buna dimineata fetelor! Multumim de urari.

Elena si-a revenit. De fapt dupa herpes+3 zile de febra mare s-a umplut de bubite si pete rosii pe gat/spate burtica. Este vorba de o boala contagioasa specifica copiilor intre 6 -36 luni si se numeste Roseola infantum. (sau boala a sasea).

Este o boala usoara dar poate crea complicatii datorita febrei mari, peste 39 insotita inapetenta sau diaree.

 Boala este produsa de virusul herpetic si este foarte raspandita la copiii mici...

 

 

 

Acum toate bune, am fetita vesela si mancam la greu sa recuperam ce a slabit, poentru ca a slabit putin in timpul bolii. Mami de abia mai face fata la solicitarea de titi si cred ca peste vreo saptamana incep cu cate o lingurita de faina de orez (bio) in laptele muls. O sa ii dau cu lingurita. Este un aliment sigur, aproape cel mai hipoalergen si vreau sa o invat cu textura si sa ii tin burtica mai plina inainte de somn. O sa ii dau pe la ora 17-18

 Asta pentru ca nu mai pot sa stau toata noaptea cu ea la san si ziua sa imi urle toti 3 in cap sa nu mai pot odihni...

 

 

Din cauza bolii am ramas in urma si cu achzitiile motrice. Inainte se rostogolea de pe spate pe burtica si invers, acum de abia mai sta pe burta si oboseste...o sa ne revenim.



#250
Manuela77

Manuela77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 10 iulie 2016 - 10:12

Fetelor, voiam sa va zic cum e cu febra. [fri]

 

De la dinti e imposibil sa aiba febra mai mult de 39 grade. Si asta in niciun caz mai mult de 2 zile. Una inainte de eurptie si alta in ziua cand iese dintisorul.

Daca febra e mai mare de 39 si dureaza cam 3 zile e un virus si nu ajuta anitbioticele. Copiii isi revin de la sine cu multa odihna, lichide (in cazul nostrum lapte) antitermice etc.

 

 

Daca febra dureaz amai mult de 3 zile atunci e vorba de o infectie bateriana (gen: otita, rosu in gat, infectie urinara etcetc) si atunci e nevoie de medicatie mai serioasa.

 

 

Aici medicii nu te cheama cu copilul decat dupa 3 zile de febra, pentru ca in cazul virozelor nu se intervine cu nimic (doar ingrijirea de acasa).

 

 

Nu va lasati pacalite de legendele ...are febra/se simte rau de la dinti...dintii pot da o stare de irascibilitate dar niciodata boala...

 

Pupici si sa auzim numai de bine!!

 

SI pofta mare bulgarasilor caur eau incepu tsa guste papica!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -