Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Somn bebe foarte intrerupt


12 raspunsuri la acest subiect

#1
mocofleana

mocofleana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 18:05

Am un bebe de 8 luni care de la 4 luni se trezeste in fiecare noapte din ora in ora si chiar mai des.Adoarme la loc la san sau leganat.Am incercat suzeta sau alte metode de adormire fara rezultat din pacate.Mai sunt mamici in aceasta situatie?



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 18:17

buna si bine ai venit. 

 

S-ar putea sa fie un cerc vicios - adica bebe stie ca daca plange, il iei in brate - si e fericit cu rezultatul acesta. A observat cum functioneaza :)

 

Avem foarte multe sfaturi despre somnul bebelusului - dar ti-as recomanda acest articolas Invata-ti bebelusul sa doarma in numai 7 zile: diagrama lectiei si sfaturi de somn

 

sa ne spui daca te-au ajutat informatiile :)

 

cu drag, 

 

[dc]



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 18:50

noi dupa 8 luni de nesomn, sculat din ora in ora...la disperare, nestiind ce sa mai facem si cu el si cu noi..., am inceput sa il infasam.

numai asa a inceput si a putut sa doarma toata noaptea



#4
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 19:30

Si Iulia a dormit infasata pana la 6.5 luni. Din cauza faptului ca tresarea se trezea de fiecare data si nu putea adormi. Asa ca o imbracam mai subtire si o bagam intr-un scutec de finet.  Dupa ce treceau colicii de seara fata adormea si se trezea doar pt papa. Cand nu reusea sa adoarma din diverse motive ii puneam white noise. Gasesti o multime pe youtube. Si acum la 1.5 ani la somnul de pranz si seara adoarme cu white noise.



#5
mocofleana

mocofleana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 20:43

Multumesc de raspuns.Am incercat si infasatul dar nu merge.Mai vreau sfaturi,pareri...incurajari



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 22:23

ai incercat fiecare metoda macar o saptamana?

pe noi ne-a sfatuit doctoral sa-l lasam sa planga graduat...cand am ajuns la vreo 30 de minute...noi n-am suportat mai mult de 2x. te seca la inima sa il auzi plangind. poate doar daca plecam de-acasa.

incearca si alte metode...vezi poate e ceva ce-l trezeste...urmareste-l.
poate doarme mult ziua, poate nu maninca sufficient si de-aia se trezeste des...
dupa 1 an (nu mai e mult )se mai linisteste, adoarme singur....doarme mai mult.
daca nu mai puteti de nesomn, incearca sa-l culci cu tine in pat...desidin cite am auzit e greu de dezvatat...dar macar poti sa dormi noaptea.


nu mai stiu ce sa spun, am uitat multe din ce am incercat, la noi au trecut 11 ani de-atunci.

chiar daca au fost momente grele sunt nepretuite...o sa-ti aduci aminte cu multa nostalgie zilele si noptile in care il tinei in brate,si il linisteai la piept, il dragaleai...

incearca sa te bucuri de fiecare zi asa cum e...cu cit creste cu atit va apropiati mai mult de perioada in care o sa doarma toata noaptea.

#7
mocofleana

mocofleana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 07:04

Ooo metoda cu plansul nu vreau sa o aplic..nu rezist nici 5 min sa il aud cum urla.Dorm cu el in pat de pe la 3 luni parca cand efectiv nu am avut de ales ca sa pot dormi.Eu vreau mai mult sa aflu daca mai sunt mamici in situatie asta si cam cand incepe sa doarma mai normal


#8
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 08:03

Noi am avut problema asta pana pe la 2 ani si ceva. Daca o sa cauti, o sa gasesti subiectul deschis de mine pe acceasi tema.

Am incercat aproape toate sfaturile primite, nimic nu a functionat. Copila mea adormea pe la 21:30-22:00, dormea pana pe la miezul noptii apoi era ca un ceas cu cuc: se trezea din ora in ora. In timpul zilei dormea 2 ore in 4 reprize de cate jumatate de ora.

In prima noapte in care, dupa trezirea de la miezul noptii, m-am trezit si am vazut ca este 06:30 am fugit speriata sa verific daca mai respira.



#9
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 08:17

Si eu am cautat articole despre somnul bebelusului.

Acum am vazut ca are 8 luni si intr-adevar e cam mare pt infasat.Daca nu ii este foame, nu ii iese vreun dintisor sau nu are vreun alt disconfort, sa stii ca exista si consultanti in somnul copiilor ( asa cum exista si in alaptare). Am gasit info pe bebedoarme.ro(ii poti suna si stabili un.plan care sa se adapteze nevoilor voastre.)

Va doresc multa rabdare si totusi chiar daca e greu bucurati-va si de etapa asta ca ei cresc f repede. O spun din experienta [flo2]



#10
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 09:03

Niciodata n-am fost de acord cu chestia aceea ca trebuie sa planga sa se invete sa doarma singur, ce prostie ! Eu o adormeam in brate, asa mica fiind, si apoi o puneam in patut. Stateam prin preajma si daca incepea sa planga o luam imediat in brate si o leganam sa nu-i sara somnul si iar o puneam in patut si tot asa.

Imi aduc aminte ca am stat cu ea in brate sa doarma, doar ptr ca imi era draga [flo2] , si vedeam un film si Alex a inceput sa rada in somn. M-am topit de fericire atunci.

Acum e vremea sa-i formezi obisnuintele, sa doarma bine este foarte important. [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -