Sari la conținut

Sari la conținut


Coalitia pentru familie ?


49 raspunsuri la acest subiect

#41
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 mai 2016 - 15:48

Exista parinti care isi abuzeaza copilul - familii traditionaliste. Ne-am obisnuit cu ideea asta.

Exista foarte cupluri de gay sau lezbiene care isi cresc copiii foarte frumos. De ce nu puteam sa ne obisnuim cu ideea asta?

 

Stim cu totii cati copii sunt abuzati in familii. Si nu, nu ne-am obisnuit cu asta pentru ca romanii nu au traditie in a-si abuza copiii. Sunt, in acest domeniu, mai prost educati.

Ma intreb insa de ce aceiasi oameni, daca-s gay sau lesbiene, si-ar creste copiii mai frumos? Oare orientarea lor sexuala ii impiedica sa-si abuzeze copiii la fel de traditional, asa cum zici ca o fac ceilalti?



#42
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 27 mai 2016 - 16:16

Stim cu totii cati copii sunt abuzati in familii. Si nu, nu ne-am obisnuit cu asta pentru ca romanii nu au traditie in a-si abuza copiii. 

 

 

si bataia nu-i rupta din rai, nu? :)



#43
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 mai 2016 - 16:23

Pe naiba...

Doar ca unde da mama, creste [:)]



#44
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 mai 2016 - 18:55

Exista parinti care isi abuzeaza copilul - familii traditionaliste. Ne-am obisnuit cu ideea asta.

Exista foarte cupluri de gay sau lezbiene care isi cresc copiii foarte frumos. De ce nu puteam sa ne obisnuim cu ideea asta?

Eu cred ca putem, dar dureaza. Sunt chestiuni care s-au definit in timp, si nu o perioada scurta as putea zice, deci e de asteptat sa se redefineasca in timp. 

Ceea ce pot spune cu certitudine este ca impunerea unor noi obiceiuri prin forta este aproape tot timpul o politica falimentara. In general cand esti fortat sa-ti schimbi parerea exista resentimente, neincredere si in general lupti impotriva impunerilor.

 

Sunt de acord cu tine, sexualitatea umana si ce se intampla in casa si patul altuia nu este problema mea sau a statului (atata vreme cat implica relatii consimtite mutual de parteneri adulti). Nu as semna nici o petitie care este indreptata inspre reglemetarea sexualitatii sau a relatiilor de catre lege, si in general sunt de acord ca demersul lor pare lipsit de utilitate, dar e un demers la care au dreptul. Dreptul la exprimarea opiniei fie ea si o opinie gresita, atata timp cat nu instiga la violente impotriva LGBT, e ceva ce nu poti bloca, pentru ca in momentul in care faci asta nu mai esti o democratie.

 

Raspunsul corect din punct de vedere democratic este o petitie pentru varianta pro-LGBT pe care toti cei care ii sustin sa o semneze si sa o depuna la parlament. In felul asta arati legiuitorului ca sunt doua pozitii, ambele cu sustinatori si restaurezi echilibrul. 

In timp, oamenii vor ajunge sa inteleaga ca partenerul de sex sau de viata al vecinului e neimportant pentru ei. Nici o cauza n-a fost castigata intr-o zi. 



#45
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 mai 2016 - 19:02

Stim cu totii cati copii sunt abuzati in familii. Si nu, nu ne-am obisnuit cu asta pentru ca romanii nu au traditie in a-si abuza copiii. Sunt, in acest domeniu, mai prost educati.

Ma intreb insa de ce aceiasi oameni, daca-s gay sau lesbiene, si-ar creste copiii mai frumos? Oare orientarea lor sexuala ii impiedica sa-si abuzeze copiii la fel de traditional, asa cum zici ca o fac ceilalti?

Stii ce e cu adevarat paradoxal aici? Faptul ca va referiti la bataile corectionale aplicate in familia traditionala romaneasca dupa metoda "unde da mama creste" sau "eu te-am facut, eu te omor ". Dar de fapt opozitia cu privire la adoptiile spre familiile gay sunt legate de abuzul sexual, pentru ca omul nu poate sa treaca de asocierea etichetei gay cu "sexualitatea devianta" si implicit va considera ca adoptia e facuta spre a obtine o noua jucarie sexuala.

Statistic vorbind abuzul sexual al copiilor e facut de persoane din familia apropiata, si asta in conditiile in care la noi copii nici macar nu se dau spre adoptie spre cupluri gay. Deci abuzurile sexuale la copii in Ro sunt facute de persoane hetero, din familia imediata sau prieteni apropiati. Dar vorba aia da mai bine sa arunci abuzul spre "tapul ispasitor".



#46
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 13:58

Pana la a ne gandi la eventuale abuzuri sexuale ( cred ca ar fi bine sa fim si intrebati ce gandim, nu sa ne dam cu presupusul ), desi au fost cazuri, iar la cum se opereaza in cazul musulmanilor prin cartierele de prin orasele vestice, in fine, la cum nu se spune tot cu subiect si predicat in cazul unor big chestii comise de ei, nici macar de catre presa, pot sa ma intreb cate se fac cunoscute aici, daca nu or fi sub pres si nefacutele din aceasta parte? Revin.

Deci pana a ne gandi la abuzuri sexuale, intreb ce cauta copiii la parade gay, de ce se pune problema utilizarii toaletelor in scoli, asa cum se pune, in functie de genderul pe care un minor crede/ vrea sa il aibe [alcool]  de ce nu mai e ok sa ne numim tata si mama in actele copiilor, ci doar parinte unu si parinte doi, ce inseamna sa iti alegi identitatea de sex cand habar nu ai cu ce se mananca viata ( vorbesc tot despre copii ), educatia sexuala in scoli precum a ajuns sa se predea- ok sex anal, ok sex oral etc etc de la niste varste de iti sta freza in loc, iar app de alegerea identitatii, de ce sunt ascultati acei copii de catre adulti si li se faciliteaza accesul la tratamente hormonale specifice sexului ales ( Dumnezeule! ne dam cu tampla de faianta ca mancam pui crescuti cu hormoni, dar cantitatea de hormoni pt schimbarea sexului data unor copii e safe  [alcool]  ).... de ce doresc sa se casatoreasca in cadrul Bisericii, cand lucrurile sunt clare la crestini, evrei, musulmani...? Mi se pare mie sau niste minoritari pe motive de sex cam intra cu drepturile lor in drepturile vietii noastre private si ale copiilor nostrii? Pai nu prea mai avem loc  ca sa alegem cum sa ne educam copiii, la ce se pune deja in practica, povestile din gradinite etc etc mai sus ce am zis. 

Daca ei sunt parinti obisnuiti, la fel ca noi, ce inseamna toate chestiile astea? Vor sa fie luati in serios? Pai in primul rand sa inceteze cu chilotareala de la paradele lor si sa tina copiii departe de ele. Si apoi sa lase  educatia din scoli in pace, asa cum a fost, sa ii preocupe problemele reale din scoli, nu toaletele...

De ce copiii lor maturi care aleg sa isi exprime parerea in urma experientelor traite intr- o familie curcubeu apar atat de greu in presa, sunt denigrati, trairilor lor le sunt bagatelizate? Dar ale transexualilor a caror experienta de schimbare de sex s- a terminat la groapa sau a acelora dintre ei care isi doresc revenirea la cum s- au nascut, esecuri in fond si la urma urmei, tragedii chiar?

Am citit nemultumirea unui ateu semnatar al acestei petitii...pt ca un grup autointitulat crestin si- a arogat acest demers. [:-)))]  Cool, nu? [soricel]


Editat de lucialu, 28 mai 2016 - 14:05 .


#47
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 19:08

Stii ce e cu adevarat paradoxal aici? Faptul ca va referiti la bataile corectionale aplicate in familia traditionala romaneasca dupa metoda "unde da mama creste" sau "eu te-am facut, eu te omor ". Dar de fapt opozitia cu privire la adoptiile spre familiile gay sunt legate de abuzul sexual, pentru ca omul nu poate sa treaca de asocierea etichetei gay cu "sexualitatea devianta" si implicit va considera ca adoptia e facuta spre a obtine o noua jucarie sexuala.

 

Imi pare rau, este doar parerea ta si nu "adevarat", paradoxal sau nu.

Nu ma mir...nu ma asteptam ca cei de alta parere sa incerce sa inteleaga gandirea celor ...de alta parere.

Eticheta...si gata!



#48
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 19:25

Elvetia e o tara conservatoare, dar cu toate astea, acum cativa ani s-a legalizat casatoria intre persoane de acelasi sex...copii nu pot adopta inca...si de ex, daca unul dintre parteneri are un copil, celalalt nu il poate adopta...s-ar putea insa sa schimbe lucrul asta.

 

Aici vezi perechi de homesexuali care se tin de mana pe strada, se pupa...fiica-mea stie de existenta lor de la 7 ani, pt ca am avut vecini o pereche de homosexuali si a inceput sa puna intrebari. 

 

Am vazut un reportaj acum cateva saptamani si printre altele spuneau ca in Elvetia 10% dintre barbati se declara homosexuali, 2% dintre femei lesbiene.

 

Aici se face referendum pt orice, e un lucru normal.


Editat de Ella73, 28 mai 2016 - 19:29 .


#49
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 01 iunie 2016 - 13:02

A fost o incantare [:p] sa il vad pe Iaru ( o mai stiti pe matusa Pittypat? :D ) de partea " nedreptatitilor" de catre " prostii" semnatari ai petitiei care " vor sa le taie drepturili " pt ca " sunt plini de ura si fricosi". Aia cu frica e imprumutata de la fratii lor LgBT+  mai noul IQA [:D] de peste Prut. 

La tot mai multi suporteri astfel graitori! pe principiile lasa- i incet, sa spuna tot si fiecare pasare are un grai [:D] De la Cernea nu am pretentii. Tonomat ca tonomatul trece...vor veni ong- uri cu alte agende, cu propriile tonomate, ca asa e in moda :)) In rest, discutia a fost slaba. Fapt pt care m- am scutit de parte din emisiune, mai ales ca moderatorul " brusc" a fost echidistant in aceast ....dialog. [:D] 

M. Munteanu a servit niste capace din voleu, nah, are nas bun si ceva indemanare. [:D]


Editat de lucialu, 01 iunie 2016 - 13:31 .


#50
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 02 iunie 2016 - 21:20

prea tare!

Stiati?

 

26 iunie 2015. Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii a legalizat mariajele civile între persoanele de același sex pe tot teritoriul național, însă zilele trecută activiștii LGBT au înregistrat și o înfrângere de proporții. Consiliul pentru Drepturile Omului din Cadrul Organizației Națiunilor Unite a adoptat rezoluția  A/HRC/29/L.25, intitulată „Protecția familiei: contribuția familiei la punerea în practică a dreptului la un standard decent de viață al membrilor săi, prin rolul său în educație și realizarea unei dezvoltări durabile”. Rezoluția, care a fost propusă de o serie de state africane, dar și de Rusia sau China, susține că „familia este principala responsabilă pentru creșterea, protejarea și copiilor”, dar și că „pentru a se asigura dezvoltarea armonioasă a copilului, acesta trebuie să crească într-o familie”. Mai mult, rezoluția susține că „familia este grupul fundamental al societății și mediul natural pentru creșterea și bunăstarea membrilor săi, în special al copiilor”. Organizația Națiunilor Unite atestă explicit faptul că „familia este grupul natural și fundamental al societății și merită să fie protejată de societate și stat”. Rezoluția a fost adoptată pe 3 iulie, la aproape un an de la propunere, cu 27 de voturi pentru și 14 împotrivă. Grupul țărilor care s-au opus a fost condus de Statele Unite, Marea Britanie, Germania și Franța. Brazilia, Argentina, Mexic și Macedonia s-au abținut. Așa cum era de așteptat, grupurile pro-familie și cele pro-homosexuale au reacționat în mod diferit. „Este ceva fără precedent, o victorie majoră pentru familie. Este pentru prima oară în istoria ONU când o rezoluție așa de comprehensivă a fost votată și în care se cere protecția familiei ca celulă de bază a societății, recunoscându-se dreptul fundamental al părinților."

 

http://www.paginaeur...uroales-exulta/

 

acum înțeleg ce avea dna Alina Mungiu cu rusii si cazul Bodnariu :))) rezolutia, bat- o vina! :))

 

ha! România a fost contra. Ft bun articolul!

 

http://www.e-communi...teaza-impotriva


Editat de lucialu, 03 iunie 2016 - 08:09 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -